Oldalfa

Összehasonlított verziók

Kulcs

  • Beillesztett sor.
  • Törölt sor.
  • Formázás megváltoztatva.

A felnőttképzési tevékenységre vonatkozó jogszabályok egyik fókusza a tevékenység ellenőrizhetősége. A tevékenység ellenőrizhetősége szoros összefüggésben áll a dokumentáltsággal. Az alkalmazott dokumentumsablonok használhatósága, kezelhetősége, az egyes dokumentumok közötti koherencia megteremti a jogszabály szerinti működés alapjait.

Az alkalmazás lehetővé teszi a képzési folyamat során alkalmazott dokumentumsablonok rugalmas kezelését.

A „Dokumentum sablonok kezelése” menüponton keresztül a dokumentumsablonok listája érhető el. A listában találhatók az alkalmazásba előzetesen feltöltött dokumentumok. A felhasználó az oldal alsó szekciójában elhelyezett „Dokumentum létrehozása” gombra kattintva hozhat létre új dokumentumsablonokat. Adott dokumentumsablon megnevezésére/linkjére kattintva a felhasználó letöltheti, megtekintheti, szerkesztheti a kiválasztott sablont. A lista jobb oldalán található piktogramok segítségével nyitható meg a sablon űrlapja, illetve készíthető másolat a kiválasztott sablonból. A felhasználó az általa létrehozott sablonokat is itt törölheti. (ábra. Dokumentumsablonok kezelése)

Image ModifiedDokumentumsablonok kezelése

Rendszerben átadott dokumentumsablon módosítása, másolása

Az alkalmazást néhány alapdokumentummal adjuk át, amelyek alapul és mintául is szolgálnak a további dokumentumok előállításához. Ezeket az ún. beépített sablonokat nem lehet törölni, de természetesen nem szükséges használni sem. Az alapdokumentum-készlettől függetlenül is létrehozhatja a felnőttképző a saját dokumentumait.

A dokumentumlistában onnan lehet legkönnyebben felismerni az alapcsomag elemeit, hogy a listában a törlés gomb nem aktív. A kurzort a törlés gombra állítva megjelenik az az infobuborék, amely tájékoztat arról, hogy ez egy beépített sablon. (ábra. Beépített sablonok) 

Beépített sablonok

Az adott sablon sorában a jobb oldalon elhelyezett „ceruza” piktogramra kattintva nyitható meg szerkesztésre az adott dokumentumsablon, a „lapokat” ábrázoló piktogramra kattintva pedig másolatot készíthető a sablonból. (ábra. Dokumentumsablon megnyitása szerkesztésre és másolása)

Dokumentumsablon megnyitása szerkesztésre és másolása

Mindkét esetben ugyanaz az űrlap nyílik meg, azzal a különbséggel, hogy ha másolás esetén a sablon neve mellett zárójelben megjelenik „másolat” szó. Természetesen a sablon megnevezését is szabadon megváltoztathatja a felhasználó, arra kell ügyelnie, hogy a sablon neve és a variáns együtt egyedi megnevezést alkosson. Vagyis, ha a sablon megnevezése azonos egy másik sablon megnevezésével, akkor legalább a variánst változtassa meg. (ábra. Sablon neve, sablon variáns)

Adatbázis-hivatkozások, adatforrások, adatkörök

A dokumentumsablonok olyan adatbázis-hivatkozásokat tartalmazhatnak, amelyek az alkalmazáson belül értelmezhetők. Ezzel biztosítható, hogy a képzési folyamatban a rendszer a meghivatkozott adatokat a dokumentumsablon „megszemélyesítésének” folyamatában feltölti a meghivatkozott adatokkal, például a felnőttképzési szerződés esetében a sablonban meghivatkozott intézményi, résztvevői, program- és képzési adatokkal.

A sablon szerkesztőjét segíti az alkalmazás a megfelelő hivatkozások kiválasztásában azzal, hogy az adatforrások és adatkörök megadásával szűkíteni lehet a felhasználható adatbázis-hivatkozások körét.

Az alkalmazás a képzési dokumentumokat az adatforrások szempontjából három csoportba sorolja:

  • képzési adatokat tartalmazó dokumentumok – ilyen például egy képzési tájékoztató;
  • képzési és résztvevői adatokat tartalmazó dokumentumok, amelyekben valamennyi résztvevő szerepel – ilyen például a csoport névsorát tartalmazó jelenléti ív;
  • képzési és résztvevői adatokat tartalmazó dokumentumok, amelyekben egy résztvevőre vonatkozó adatok találhatók – ilyen a felnőttképzési szerződés.

Az „Adatforrás” mező három sora közül azt kell kiválasztani, amelybe az éppen szerkesztett dokumentum tartozik. (ábra. Dokumentumsablon besorolása az adatforrások szerint) 

Dokumentumsablon besorolása az adatforrások szerint

Az adatkör kiválasztásával tovább szűkíthető az adatbázis-hivatkozások köre. A kiválasztott adatkörbe tartozó, az alkalmazásban elérhető kódok az „Elérhető kódok” mezőben jelennek meg. A dokumentumsablonba beilleszteni kívánt kódra duplán kattintva másolhatja ki a felhasználó az adatbázis-hivatkozást, majd beillesztéssel elhelyezheti azt az éppen szerkesztett sablonban.

Adatkörök kiválasztása, elérhető kód másolása

A sablon szerkesztése, formázása

A sablonok MS (Microsoft) WORD Word alkalmazásban szerkeszthetőek. Amennyiben a már a rendszerbe felvitt sablont kívánja a felhasználó módosítani, akkor akár a sablon szerkesztő oldalán, akár a listában, a sablon linkjére kattintva le tudja tölteni a dokumentumot, illetve a szerkesztést követően azt vissza tudja tölteni.

A dokumentumsablon szerkesztése során az MS WORD Word alkalmazás bármilyen formázási, szerkesztési funkcióját alkalmazhatja.

Másolt dokumentumsablon esetében a létrehozott dokumentumfájlt fel tudja tölteni a rendszerbe az „Új Új dokumentum csatolása” csatolásagombra kattintva, miután a szerkesztő oldalon található korábbi fájlt a „kuka” piktogramra kattintva törölte.

Amennyiben a lista alján található „Új Új dokumentum létrehozása” létrehozásagombra kattintva nyitotta meg a dokumentumsablon szerkesztő oldalát a felhasználó, az „Új Új dokumentum csatolása” csatolásagomb aktív, annak használatával fel tudja tölteni a Word-ben létrehozott új dokumentumsablont. (ábra. Új dokumentum feltöltése) 

Új dokumentum feltöltése

A kigenerálásra kerülő dokumentum típusa – szerkeszthető, vagy nem szerkeszthető dokumentum generálása

A dokumentumsablon szerkesztő oldalán az ábrán látható jelölőnégyzet kipipálását követően a dokumentumsablonból generált dokumentum szerkeszthető, Word formátumban jön létre. Ha a jelölőnégyzet nincs kipipálva, akkor pdf állományt hoz létre az f-KRÉTA alkalmazás.

Akkor javasolt szerkeszthető dokumentumot generálni, ha azt utólag, a képzési folyamat során módosítani kell. Például a jelenléti ívbe nem kézzel szeretné beírni a dátumokat, vagy a haladási naplóba haladással, foglalkozásokkal kapcsolatos információkat. A pdf dokumentumok generálásának az az előnye, hogy a rendszer által biztosított koherencia nem „rontható el” a dokumentumok felülírásával.

Egy dokumentumnak elkészíthető a szerkeszthető és nem szerkeszthető változata, amit jelezhet a felhasználó akár a dokumentumsablon nevében, akár a variáns megnevezésében.

Image ModifiedSzerkeszthető sablon generálása – jelölőnégyzet

 Előnézet

A dokumentumsablon szerkesztő oldalán az előnézet gombra kattintva letöltheti a felhasználó a dokumentumsablon előnézeti változatát, amelyet megnyitva ellenőrizheti, hogy a sablon a szándékainak megfelelően működik-e. (ábra. Dokumentumsablon előnézete)

Dokumentumsablon előnézete