Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

A KRÉTA rendszerben lehetőségünk van a tantárgyfelosztást Excel táblázatból vagy az aSc órarend készítő program XML exportjából közvetlenül beimportálni.  Ezzel a módszerrel az Excel táblázatkezelő programmal egyszerűen elkészíthetjük és szerkeszthetjük a tantárgyfelosztást, majd ezt betölthetjük a KRÉTA rendszerbe. Ennek egyetlen előfeltétele, hogy a tantárgyfelosztásban szereplő tanárok már legyenek rögzítve a KRÉTA rendszerben.  

Pontos pedagógus nevek

Csak azok a táblázatok importálhatók, melyekben a pedagógusok neve pontosan megegyezik a Kréta rendszerben megadott névvel!

A megfelelő tanév kiválasztása

Az aktív tanév szerepe

Ha a bal-felső sarokban, az aktív tanév van kiválasztva, akkor ehhez a tanévhez lehet tantárgyfelosztást importálni. Az előzetes tantárgyfelosztást feltöltéséhez a következő iskolai évet kell választani. Ekkor a Tantárgyfelosztást csoportban egy új, "Előzetes tantárgyfelosztást" menüpont is elérhetővé válik, ahol a tantárgyfelosztás importálásával teljesen azonos módon lehet a következő tanév tervezetét rögzíteni.

A tanévek kezeléséről ide kattintva lehet részletes útmutatót olvasni!

Sablontáblázat kiválasztása

Háromféle táblázat formátumot tud kezelni a KRÉTA rendszer, melyek mindegyikéhez tölthető le sablon a Tantárgyfelosztás importálása felületről.

  1. Egyszerű sablon - soronként kell megadni a Csoport/osztály nevét; Tantárgyát; Óraszámát és Tanárát
  2. Kereszttáblás sablon - a táblázat soraiban a Csoportok/osztályok és a Tantárgyak nevei vannak; míg az oszlopokban a Tanárok szerepelnek
  3. Kereszttáblás (osztályoszlopokkal) sablon - a táblázat soraiban a Tanárok és a Tantárgyak neve szerepel; míg az oszlopokban az Osztályok/csoportok vannak megadva
  4. Pedagógiai szakszolgálat feladatfelosztás import
  5. Tantárgyfelosztás import ASC xml állományból

Az Export funkcióval a meglévő tantárgyfelosztást lehet mindhárom sablonfájl formátumában kiexportálni. 

Importálási módok meghatározása

A háromféle importálási mód közül válasszuk ki a számunkra megfelelőt:

A feladatellátási hely meghatározása

Az importáláshoz ki kell választanunk, hogy melyik feladatellátási helyhez viszünk fel tantárgyfelosztást. Ez azért fontos, mert az importáláskor újonnan létrejövő osztályok/csoportok ehhez a feladatellátási helyhez lesznek rendelve:

Hiányzó feladatellátási hely

Ha valamelyik feladatellátási helyünk nem jelenik meg a legördülő listában, akkor nézzük meg, hogy a Nyilvántartások / Intézményi adatok / Intézmény menüpontban minden működési helyet és minden ezekhez tartozó oktatási-nevelési feladatot felvettünk-e.

A feladatellátási-hely meghatározását csak akkor veszi figyelembe a program ha az importálás során új osztályt vagy csoportot kell létrehozni. Abban az esetben ha az osztályok és csoportok már szerepelnek a rendszerben, akkor a feladatellátási hely beállításának nincsen jelentősége, bármelyik beállítható. 

Osztályok, csoportok átsorolása

Nem szükséges a tantárgyfelosztást többfelé bontani, ha több feladatellátási helyünk van. Válasszuk ki a legtöbb osztállyal/csoporttal bíró feladatellátási helyet, és importáljuk a táblázatunkat. Az így "rossz helyre" sorolt osztályokat/csoportokat gyorsan a megfelelő helyre tudjuk irányítani majd "többes módosítással".

Az alábbi példa azt mutatja be, hogy az összetett intézményekben hogyan lehet egy táblázatból beimportálni a tantárgyfelosztást, majd beállítani az osztályok, csoportok megfelelő feladatellátási helyeit:

A példában az intézmény kettő feladatellátási hellyel rendelkezik, van egy általános iskolai és egy gimnáziumi feladatellátási helye is. A tantárgyfelosztás egy Excel táblázatban tartalmazza az általános iskolai és a gimnáziumi osztályok, csoportok órái is. 

  1. Az importálási műveletben a feladatellátási hely listájából válasszuk ki bármelyik feladatellátási helyet. Célszerű azt kiválasztani, amelyhez a több osztály vagy csoport tartozik. A példánkban az általános iskolai feladatellátási helyet válasszuk ki. 
  2. A "A tantárgyfelosztás importálásának folyamata" alapján hajtsuk végre az importálást.
  3. Az újonnan létrejövő összes osztály és csoport az általános iskolai feladatellátási helyen jön létre. 
  4. Válasszuk a Nyilvántartás-Tanulói adatok-Osztályok funkciót, majd jelöljük ki a gimnáziumi feladatellátási helyhez tartozó osztályokat és az adatok egyidejű módosítása funkcióval.
  5. Válasszuk a Nyilvántartás-Tanulói adatok-Csoportok funkciót, majd az előző lépéshez hasonlóan jelöljük ki a gimnáziumi csoportokat és a több csoport adatainak együttes módosítása funkcióval itt is módosítsuk a feladatellátási helyet a gimnáziumi feladatellátási helyre. 

IMPORTÁLÁSI FOLYAMAT INDÍTÁSA:

A tantárgyfelosztás importálásának részletes folyamatát az alábbi linkre kattintva nézhetjük meg: 

 TTF importálása
  1. Kattintson a gombra, amelynek a megnyomása után kijelölheti azt a - számítógépén tárolt - Excel állományt, amelyből az adatok importálásra kerülnek. Ügyeljen arra, hogy mindig a megfelelő sablonban készült Excel (xlsx) állományt importálja a rendszerbe!
  2. Válassza ki a megfelelő Excel fájlt, a kiválasztott állomány neve megjelenik a gomb alatt:
  3. Az IMPORT ELŐNÉZET KÉSZÍTÉSE-gombra kattintva részletes kimutatás jeleníthető meg az importálandó adatokról:

    3.1. A TANTÁRGY-fület kiválasztva előzetesen megtekinthetjük a tantárgyaknál létrejövő változásokat:

    3.2. Hasonlóan tekinthetjük meg előzetesen az OSZTÁLY- és a CSOPORT-füleken az importálással létrejövő változásokat.
    3.3. A TANTÁRGYFELOSZTÁS-fülön az importálást megelőzően áttekinthetjük az importálás előtti tantárgyfelosztási állapotot és az importálási művelettel létrejövő változásokat külön kiemelve:

    3.4. Az utolsó NEM IMPORTÁLHATÓ SOROK-fülön a 'Hiba' megnevezésű oszlopban láthatjuk az okot, amiért az importálás egy adott tételnél nem jöhet létre. Ez a hibalista exportálható Excel-fájlba a hibás sorok könnyebb feldolgozhatósága érdekében


  4. Ha fel kívánja tölteni a TTF elemeket a Kréta rendszerbe, kattintson a gombra
  5. Ha nem szeretné importálni a megjelenített adatokat, kattintson a  gombra

Szeretne megismerkedni a Tantárgyfelosztás importálása funkcióval? Tekintse meg videónkat az importálásról!

Hiba az importálás során

Ha a program valamilyen hibát talál az importálandó adatokban, akkor jelzi, hogy milyen jellegű hiba miatt nem hajtható végre az adatfelvitel. Ilyen esetben a hibaüzenetek alapján javítsuk a táblázatunkat vagy a rendszer adatait, és kíséreljük meg újra az importálást.

Importálás az aSc XML exportból

Lehetőség van az aSc órarend készítő program XML exportjából közvetlenül feltölteni a tantárgyfelosztás adatait a KRÉTA rendszerbe. Ehhez 2012-es, vagy későbbi verziójú órarendkészítő program szükséges, mivel a 2012 előtt kiadott változatok csak XML2008 formátumot tudnak exportálni, de az importáláshoz XML2012 formátumra van szükség. Ezen kívül szükséges, hogy aktív licenccel rendelkezzen a program, mivel lejárt licenc estén csak 10 elemet exportál a program.

Az aSc importáláshoz készített részletes leírásunk itt érhető el.