- Created by Szabó László, last modified by Farkas Attila on Sep 03, 2019
You are viewing an old version of this page. View the current version.
Compare with Current View Page History
« Previous Version 827 Next »
Üdvözöljük a KRÉTA Tudásbázison!
A KRÉTA Tudásbázis Portál célja, hogy a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszer felhasználói (fenntartók, intézményvezetők, pedagógusok, tanulók, szülők) részére hatékony segítséget tudjon nyújtani a KRÉTA rendszer használatához. A tudásbázisban megtalálhatók a KRÉTA különböző moduljainak felhasználói kézikönyvei, a programfunkciók gyors megismerésére szolgáló áttekintő segédletek, továbbá a fenntartókkal együtt készített szakmai útmutatók is.
Legfrissebb hírek és információk
A KRÉTA rendszerekben elérhetővé vált az Aktív tanév váltása funkció!
A funkció használatával a 2018/19-es aktív tanév váltható 2019/20-as aktív tanévre, azonban ezzel minden, a 2018/19-es felületen lévő adat archíválódik, azaz azok későbbi módosítására nem lesz lehetőség, csak a Dokumentumok menüponton keresztüli lekérésére!
A Tanévváltás lépéseinek folyamata
A KRÉTA rendszerben minden egyes Intézménynek saját magának kell kezdeményeznie az adott tanév lezárását, illetve az új tanév megnyitását a felületen. Ezt az adott, Aktív tanévben a Nyílvántartás menüponton belül elérhető Beállítások oszlopban található, Aktív tanév váltása gomb megnyomásával tudják kezdeményezni.
A Tanévváltás végrehajtásához azonban az adott tanévben minden egyes tanuló státuszát le kell zárni, át kell őket sorolni a következő tanévre. A tanulók státuszának lezárása jelentheti:
- továbbhaladás miatt a következő évfolyamra történő átsorolás a következő tanévben
- kiiratás
- évismétlés miatt azonos évfolyamra történő átsorolás a következő tanévben
Mindaddig, amíg a fenti 3 lehetőségekkel az összes tanulót nem rendeztük, a rendszerben üzenetet fogunk kapni. Ez a biztonsági megoldást azt a célt szolgálja, hogy előző tanévű osztályokban nem maradhat tanuló, hiszen az augusztus 31-i utolsó tanévi napra minden tanuló státusza rendeződik valamilyen formában.
A Tanévváltás előkészítése
A következő tanév megnyitását azonban már korábban meg lehet kezdeni természetesen, nem szükséges megvárni az augusztusi javító/pótló vizsgák eredményét az összes tanuló státuszának rendezéséhez.
Az Aktuális tanévtől eltérő tanévben történő munkavégzéshez az Adminisztrátori felületen van lehetőség a tanévek váltására.
Ezt az intézmény OM kódja és neve alatt található, a rendszerben éppen szerkesztett tanév nevét mutató, legördíthető listával lehet megtenni.
Amennyiben egy olyan tanévet választunk ki, amely a rendszerben nem aktív, azaz vagy egy korábbi, vagy a következő, akkor az adminisztrációs rendszer fejléce más színezést kap, hogy jobban felhívja a felhasználó figyelmét arra, hogy nem az aktív tanévben dolgozik.
A következő tanév előkészítésének első lépése a Tantárgyfelosztás/Előzetes Tantárgyfelosztás elkészítése
A Tantárgyfelosztást akár Importálással, akár a felületen történő létrehozással a rendszerbe lehet emelni.
A tantárgyfelosztás fogalma és funkciója
A KRÉTA rendszerben az intézményeknek lehetőségük van kezelni a tantárgyfelosztást, azaz hogy mely pedagógus, mely osztályoknak és csoportoknak, heti hány órában, milyen tantárgyat tanít. A tantárgyfelosztás kezelése a rendszer egyik általános adminisztratív felülete, azaz a legtöbb funkció működése nagyon egyszerű és hasonló más felületek funkcióihoz.
A KRÉTA rendszerben a tantárgyfelosztás kezelése a tanügyi nyilvántartás egyik alapeleme.
A tantárgyfelosztás importálására létezik egyedi funkció, amelyet a Tantárgyfelosztás importálása felületen három sémadokumentum alapján is elvégezhetnek.
A KRÉTA rendszerben lehetőségünk van a tantárgyfelosztást Excel táblázatból vagy az aSc órarend készítő program XML exportjából közvetlenül beimportálni. Ezzel a módszerrel az Excel táblázatkezelő programmal egyszerűen elkészíthetjük és szerkeszthetjük a tantárgyfelosztást, majd ezt betölthetjük a KRÉTA rendszerbe. Ennek egyetlen előfeltétele, hogy a tantárgyfelosztásban szereplő tanárok már legyenek rögzítve a KRÉTA rendszerben.
Pontos pedagógus nevek
Csak azok a táblázatok importálhatók, melyekben a pedagógusok neve pontosan megegyezik a Kréta rendszerben megadott névvel!
A megfelelő tanév kiválasztása
Az aktív tanév szerepe
Ha a bal-felső sarokban, az aktív tanév van kiválasztva, akkor ehhez a tanévhez lehet tantárgyfelosztást importálni. Az előzetes tantárgyfelosztást feltöltéséhez a következő iskolai évet kell választani. Ekkor a Tantárgyfelosztást csoportban egy új, "Előzetes tantárgyfelosztást" menüpont is elérhetővé válik, ahol a tantárgyfelosztás importálásával teljesen azonos módon lehet a következő tanév tervezetét rögzíteni.
A tanévek kezeléséről ide kattintva lehet részletes útmutatót olvasni!
Sablontáblázat kiválasztása
Háromféle táblázat formátumot tud kezelni a KRÉTA rendszer, melyek mindegyikéhez tölthető le sablon a Tantárgyfelosztás importálása felületről.
- Egyszerű sablon - soronként kell megadni a Csoport/osztály nevét; Tantárgyát; Óraszámát és Tanárát
- Kereszttáblás sablon - a táblázat soraiban a Csoportok/osztályok és a Tantárgyak nevei vannak; míg az oszlopokban a Tanárok szerepelnek
- Kereszttáblás (osztályoszlopokkal) sablon - a táblázat soraiban a Tanárok és a Tantárgyak neve szerepel; míg az oszlopokban az Osztályok/csoportok vannak megadva
- Pedagógiai szakszolgálat feladatfelosztás import
- Tantárgyfelosztás import ASC xml állományból
Az Export funkcióval a meglévő tantárgyfelosztást lehet mindhárom sablonfájl formátumában kiexportálni.
Importálási módok meghatározása
A háromféle importálási mód közül válasszuk ki a számunkra megfelelőt:
A feladatellátási hely meghatározása
Az importáláshoz ki kell választanunk, hogy melyik feladatellátási helyhez viszünk fel tantárgyfelosztást. Ez azért fontos, mert az importáláskor újonnan létrejövő osztályok/csoportok ehhez a feladatellátási helyhez lesznek rendelve:
Hiányzó feladatellátási hely
Ha valamelyik feladatellátási helyünk nem jelenik meg a legördülő listában, akkor nézzük meg, hogy a Nyilvántartások / Intézményi adatok / Intézmény menüpontban minden működési helyet és minden ezekhez tartozó oktatási-nevelési feladatot felvettünk-e.
A feladatellátási-hely meghatározását csak akkor veszi figyelembe a program ha az importálás során új osztályt vagy csoportot kell létrehozni. Abban az esetben ha az osztályok és csoportok már szerepelnek a rendszerben, akkor a feladatellátási hely beállításának nincsen jelentősége, bármelyik beállítható.
Osztályok, csoportok átsorolása
Nem szükséges a tantárgyfelosztást többfelé bontani, ha több feladatellátási helyünk van. Válasszuk ki a legtöbb osztállyal/csoporttal bíró feladatellátási helyet, és importáljuk a táblázatunkat. Az így "rossz helyre" sorolt osztályokat/csoportokat gyorsan a megfelelő helyre tudjuk irányítani majd "többes módosítással".
Az alábbi példa azt mutatja be, hogy az összetett intézményekben hogyan lehet egy táblázatból beimportálni a tantárgyfelosztást, majd beállítani az osztályok, csoportok megfelelő feladatellátási helyeit:
A példában az intézmény kettő feladatellátási hellyel rendelkezik, van egy általános iskolai és egy gimnáziumi feladatellátási helye is. A tantárgyfelosztás egy Excel táblázatban tartalmazza az általános iskolai és a gimnáziumi osztályok, csoportok órái is.
- Az importálási műveletben a feladatellátási hely listájából válasszuk ki bármelyik feladatellátási helyet. Célszerű azt kiválasztani, amelyhez a több osztály vagy csoport tartozik. A példánkban az általános iskolai feladatellátási helyet válasszuk ki.
- A "A tantárgyfelosztás importálásának folyamata" alapján hajtsuk végre az importálást.
- Az újonnan létrejövő összes osztály és csoport az általános iskolai feladatellátási helyen jön létre.
- Válasszuk a Nyilvántartás-Tanulói adatok-Osztályok funkciót, majd jelöljük ki a gimnáziumi feladatellátási helyhez tartozó osztályokat és az adatok egyidejű módosítása funkcióval.
- Válasszuk a Nyilvántartás-Tanulói adatok-Csoportok funkciót, majd az előző lépéshez hasonlóan jelöljük ki a gimnáziumi csoportokat és a több csoport adatainak együttes módosítása funkcióval itt is módosítsuk a feladatellátási helyet a gimnáziumi feladatellátási helyre.
A tantárgyfelosztás importálásának folyamata
A tantárgyfelosztás importálásának részletes folyamatát az alábbi linkre kattintva nézhetjük meg:
- Kattintson a
gombra, amelynek a megnyomása után kijelölheti azt a - számítógépén tárolt - Excel állományt, amelyből az adatok importálásra kerülnek. Ügyeljen arra, hogy mindig a megfelelő sablonban készült Excel (xlsx) állományt importálja a rendszerbe!
- Válassza ki a megfelelő Excel fájlt, a kiválasztott állomány neve megjelenik a
gomb alatt:
- Az IMPORT ELŐNÉZET KÉSZÍTÉSE-gombra kattintva részletes kimutatás jeleníthető meg az importálandó adatokról:
3.1. A TANTÁRGY-fület kiválasztva előzetesen megtekinthetjük a tantárgyaknál létrejövő változásokat:
3.2. Hasonlóan tekinthetjük meg előzetesen az OSZTÁLY- és a CSOPORT-füleken az importálással létrejövő változásokat.
3.3. A TANTÁRGYFELOSZTÁS-fülön az importálást megelőzően áttekinthetjük az importálás előtti tantárgyfelosztási állapotot és az importálási művelettel létrejövő változásokat külön kiemelve:
3.4. Az utolsó NEM IMPORTÁLHATÓ SOROK-fülön a 'Hiba' megnevezésű oszlopban láthatjuk az okot, amiért az importálás egy adott tételnél nem jöhet létre. Ez a hibalista exportálható Excel-fájlba a hibás sorok könnyebb feldolgozhatósága érdekében - Ha fel kívánja tölteni a TTF elemeket a Kréta rendszerbe, kattintson a
gombra
- Ha nem szeretné importálni a megjelenített adatokat, kattintson a
gombra
Tantárgyfelosztás importálása
Az alábbi videóban látható a tantárgyfelosztás táblázat segítségével történő importálásának lépései és az ezzel kapcsolatos fontosabb információk. |
---|
Hiba az importálás során
Ha a program valamilyen hibát talál az importálandó adatokban, akkor jelzi, hogy milyen jellegű hiba miatt nem hajtható végre az adatfelvitel. Ilyen esetben a hibaüzenetek alapján javítsuk a táblázatunkat vagy a rendszer adatait, és kíséreljük meg újra az importálást.
Importálása aSc XML exportból
Lehetőség van az aSc órarend készítő program XML exportjából közvetlenül feltölteni a tantárgyfelosztás adatait a KRÉTA rendszerbe. Ehhez 2012-es, vagy későbbi verziójú órarendkészítő program szükséges, mivel a 2012 előtt kiadott változatok csak XML2008 formátumot tudnak exportálni, de az importáláshoz XML2012 formátumra van szükség. Ezen kívül szükséges, hogy aktív licenccel rendelkezzen a program, mivel lejárt licenc estén csak 10 elemet exportál a program.
Az aSc importáláshoz készített részletes leírásunk itt érhető el.
Tanévek kezelése
Kérjük mindig vegye figyelembe, hogy a tantárgyfelosztás létrehozása, törlése, módosítása mindig abban a tanévben történik, amelyiket korábban kiválasztotta!
A KRÉTA rendszerbe adminisztrátori jogkörrel belépve minden esetben automatikusan az aktuális tanév kerül betöltésre. A felület tetején található az intézmény azonosító kódja, és rövid neve, valamint ez alatt látható az aktuális tanév. A tanév nevére, vagy a mellette található lenyitás ikonra kattintva kiválaszthatóak az elérhető tanévek.
Az aktuális tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete az aktuális tanév szerint tölt be. A következő tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete a következő tanév szerint kerül betöltésre. Abból a célból, hogy könnyű legyen megkülönböztetni az aktuális és következő tanévet, amennyiben a rendszerben a következő tanévre vált, a KRÉTA fejlécének a színe megváltozik.
Tanévek kiválasztása
Kérjük, minden esetben fokozattan ügyeljenek arra, hogy ha több tanévet kezelnek egyszerre, akkor minden esetben a megfelelő tanévben végezzék el a változtatásokat!
Fontos tudni, hogy a tanév kiválasztásával az adatok módosítása mindig csak az adott tanévben kerül végrehajtásra. Az alábbiakban - a tanévek kezelésével kapcsolatos - tippeket és trükköket ismertetünk, amelyek segíthetik jobban megérteni a tanévek kezelésének elvét.
Tippek és trükkök
Ha egy tantárgy oktatása a következő évben megszűnik (pl. kifutó rendszerben), akkor a következő tanév kiválasztása után lehetőségünk van törölni a tantárgyat. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes korábbi tanévben - a tantárgy megőrzésre kerül, csak a következő tanévben fog eltűnni a rendszerből.
Ha egy pedagógusnak pl. a besorolási fokozata megváltozik az új tanévben, akkor ezt is kezelhetjük a tanévek váltásával. Ha az aktuális tanévben még "pedagógus I", de következő tanévtől átlép a "pedagógus II" fokozatba, akkor a következő tanév kiválasztása után módosíthatjuk a tanár munkaügyi adatait. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes előző tanévben - a pedagógus továbbra az akkori időszaknak megfelelő pedagógus fokozatában marad ( "pedagógus I"), csak az új tanévtől fog megváltozni a besorolási fokozata.
A tantárgyfelosztás adatai
A KRÉTA rendszer a tantárgyfelosztás esetében az alábbi adatokat kezeli:
ADATCSOPORT | MEGNEVEZÉS | TARTALOM | SPECIALITÁS | ALAPÉRTELMEZÉS | LEÍRÁS |
---|---|---|---|---|---|
ALAPADATOK | Tanár, pedagógus választása | A tanár, pedagógus,alkalmazott neve. | KÖTELEZŐ | A tantárgyfelosztás adatsorához tartozó Alkalmazott megnevezése. | |
Tantárgy | A kiválasztott tantárgy neve | KÖTELEZŐ | A tantárgyfelosztás adatsorához tartozó tantárgy megnevezése. | ||
Osztály/csoport | Az osztály/csoport megnevezése | KÖTELEZŐ | A tantárgyfelosztás adatsorához tartozó osztály/csoport megnevezése. | ||
Heti óraszám | Az adott heti óraszám | KÖTELEZŐ | A tantárgyfelosztás adatsor 1 hétre vetített óraszáma. Eltérő A-B hét esetén ez a szám a kerettanterv számaitól eltérhet. | ||
Összevont óra | Az összevont óra jelölése a tantárgyfelosztásban | Az opcióval jelölhető, ha egy óra összevont osztályban vagy csoportban kerül megtartásra. Az így jelölt órákat a program nem számolja bele az óratömegbe! Az opcióval lehet beállítani, hogy pl. az öszevont osztályokban ha egy órában a különböző évfolyamoknak eltérő tantárgyakat tanítunk, akkor fel lehet venni a pedagógushoz azonos órában több tanórát is, azonban az óratömegbe ezeket az órákat nem számolja bele. Ugyanígy jelölhető bármely tantárgyfelosztásban szereplő tanóránál ez az opció ha nem szeretnénk, hogy a tanóra beleszámítson az intézményi óratömegbe. | |||
A beírt tanórák, mulasztások és értékelések módosítása | A tantárgyfelosztás módosításakor a beírt tanórák és mulasztások módosítása | A tantárgyfelosztás módosításakor - csoport/osztály vagy tantárgy változtatáskor - visszamenőleges módosítja a beírt tanórákat és értékeléseket a változásoknak megfelelően. Figyelem! Ez a művelet nem visszavonható, ezért kérjük, hogy nagyon körültekintően használják! | |||
A kapcsolódó órarendi órák módosítása | A kapcsolódó órarendi órák módosítása | A beállítás alapján módosításra kerülnek a tantárgyfelosztáshoz kapcsolódó órarendi órák |
Tantárgyfelosztás listája
A tantárgyfelosztás a menüsorból a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkcióval lehet megjeleníteni.
A listában megjelenített adatmezők
A tantárgyfelosztás listájában az alkalmazott neve, a tanév, az osztály/csoport, a tantárgy és a heti óraszám jelenik meg. A fejléc megnevezésére vagy a mellette található nyílra kattintva lehet módosítani a tantárgyfelosztás listájának rendezési sorrendjét!
Új tantárgyfelosztás létrehozása
A KRÉTA rendszerben a tantárgyfelosztás létrehozását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkciót!
- Az
nyomógombra kattintva kezdeményezhetjük az új tantárgyfelosztás adatainak megadását!
A tantárgyfelosztás adatait tartalmazó ablakban adjuk meg a tantárgyfelosztás adatait!
Kötelező adatok megadása
A tantárgyfelosztás adatainál a tanár nevét kötelező kiválasztani, majd szintén legördülő listából az osztály/csoport megnevezését, a tantárgy megnevezését, majd a heti óraszámot vagy begépeléssel, vagy a nyilak segítségével kötelezően meg kell adni!
- Az adatok megadása után a
gombra kattintva lehet elmenteni az adatokat. Abban az esetben, ha valamelyik kötelező adatot nem adtuk meg, akkor a program figyelmeztető üzenetet küld, hogy mely adat(-ok) megadása kötelező!
- A mentés után a tantárgyfelosztás listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
TTF alapja
A tantárgyfelosztás rögzítés alapja, hogy a KRÉTA rendszerben előzetes rögzítésre kerüljenek a TTF-hez felhasználandó információk:
Az alkalmazott fogalma és funkciója
Tanévek kezelése
Kérjük mindig vegye figyelembe, hogy az alkalmazottak létrehozása, törlése, módosítása mindig abban a tanévben történik, amelyiket korábban kiválasztotta!
A KRÉTA rendszerbe adminisztrátori jogkörrel belépve minden esetben automatikusan az aktuális tanév kerül betöltésre. A felület tetején található az intézmény azonosító kódja, és rövid neve, valamint ez alatt látható az aktuális tanév. A tanév nevére, vagy a mellette található lenyitás ikonra kattintva kiválaszthatóak az elérhető tanévek.
Az aktuális tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete az aktuális tanév szerint tölt be. A következő tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete a következő tanév szerint kerül betöltésre. Abból a célból, hogy könnyű legyen megkülönböztetni az aktuális és következő tanévet, amennyiben a rendszerben a következő tanévre vált, a KRÉTA fejlécének a színe megváltozik.
Tanévek kiválasztása
Kérjük, minden esetben fokozattan ügyeljenek arra, hogy ha több tanévet kezelnek egyszerre, akkor minden esetben a megfelelő tanévben végezzék el a változtatásokat!
Fontos tudni, hogy a tanév kiválasztásával az adatok módosítása mindig csak az adott tanévben kerül végrehajtásra. Az alábbiakban - a tanévek kezelésével kapcsolatos - tippeket és trükköket ismertetünk, amelyek segíthetik jobban megérteni a tanévek kezelésének elvét.
Tippek és trükkök
Ha egy tantárgy oktatása a következő évben megszűnik (pl. kifutó rendszerben), akkor a következő tanév kiválasztása után lehetőségünk van törölni a tantárgyat. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes korábbi tanévben - a tantárgy megőrzésre kerül, csak a következő tanévben fog eltűnni a rendszerből.
Ha egy pedagógusnak pl. a besorolási fokozata megváltozik az új tanévben, akkor ezt is kezelhetjük a tanévek váltásával. Ha az aktuális tanévben még "pedagógus I", de következő tanévtől átlép a "pedagógus II" fokozatba, akkor a következő tanév kiválasztása után módosíthatjuk a tanár munkaügyi adatait. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes előző tanévben - a pedagógus továbbra az akkori időszaknak megfelelő pedagógus fokozatában marad ( "pedagógus I"), csak az új tanévtől fog megváltozni a besorolási fokozata.
Az alkalmazottak adatai
A KRÉTA rendszer az alkalmazottak esetében az alábbi adatokat kezeli:
ADATCSOPORT | MEGNEVEZÉS | TARTALOM | SPECIALITÁS | ALAPÉRTELMEZÉS | LEÍRÁS |
---|---|---|---|---|---|
SZEMÉLYES ADATOK | Oktatási azonosító | Az alkalmazott oktatási azonosító száma, melyet fel tudunk vinni manuálisan a | Egy személynek csak egy oktatási azonosítója lehet, ez 7-tel kezdődő 11 jegyű szám. | ||
Neme | Az alkalmazott nemét meg tudjuk adni a | KÖTELEZŐ | |||
Előtag | Megadhatjuk az alkalmazott nevének előtagját. | A név előtagja lehet például: ifj,. dr., prof., özv., id. stb. | |||
Alkalmazott családi név | Az alkalmazott vezetékneve. | KÖTELEZŐ | |||
Alkalmazott utónév | Az alkalmazott keresztneve/keresztnevei. | KÖTELEZŐ | |||
Születési családi név | Az alkalmazott születési anyakönyvi kivonat szerinti családi neve. | KÖTELEZŐ | |||
Születési utónév | Az alkalmazott születési anyakönyvi kivonat szerinti utóneve. | KÖTELEZŐ | |||
Anyja születési családi neve | Az alkalmazott anyja születési anyakönyvi kivonat szerinti családi neve. | KÖTELEZŐ | |||
Anyja születési utóneve | Az alkalmazott anyja születési anyakönyvi kivonat szerinti utóneve. | KÖTELEZŐ | |||
Születési hely | Az alkalmazott születési helyének helységneve. | KÖTELEZŐ | |||
Születési idő | Az alkalmazott születési dátuma, melyet meg tudunk adni az | KÖTELEZŐ | |||
Igazolvány típus | Az alkalmazott igazolványának típusát kiválaszthatjuk a | Személyi igazolvány | |||
Igazolvány száma | Megadhatjuk az alkalmazott azon igazolványának számát, melyet az igazolvány típusánál kiválasztunk. | ||||
Adószám | |||||
ÁLLANDÓ LAKCÍME ÉS ELÉRHETŐSÉGE | Irányítószám | Az alkalmazott állandó lakcímének postai irányítószámát ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | ||
Helység név | Az alkalmazott állandó lakcímének helységnevét ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | |||
Közterület név | Az alkalmazott állandó lakcím közterületének teljes neve. | KÖTELEZŐ | |||
Közterület jellege | Az alkalmazott állandó lakcím közterületének jellegét ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | utca | ||
Házszám | Az alkalmazott állandó lakcímének házszáma. | KÖTELEZŐ | |||
Emelet | Megadhatjuk az alkalmazott állandó lakcímének emelet számát. | ||||
Ajtó | Megadhatjuk az alkalmazott állandó lakcímének ajtó számát. | ||||
Email cím | Megadhatjuk az alkalmazott email címét. | ||||
Telefonszám | Megadhatjuk az alkalmazott telefonszámát. | ||||
Telefonszám 2 | Lehetőségünk van megadni az alkalmazott másik telefonszámát. | ||||
BELÉPÉSI ADATOK | Felhasználónév | Megadhatjuk az alkalmazott belépéshez szükséges felhasználónevét. | |||
Jogosultsági szint | Itt adhatjuk meg, hogy az alkalmazott milyen jogosultsági szinttel léphet be a rendszerbe. | NAPLÓ | A jogosultsági szintek kezelésénél a Napló jogosultsági szint megadásával lehet megadni a jogot az e-naplóban a tanári belépéshez. A rendszer kezelésére a Napló jogosultsági szint mellett lehetőség van a Vezető, az Adminisztrátor vagy az Ellenőrző jogosultsági szintet is hozzáadni a jogszintekhez. További jogosultságokat a CTRL gomb lenyomásával és a megfelelő jogszint kijelölésével adhatunk meg. | ||
Jelszó | Megadhatjuk az alkalmazott belépéshez szükséges jelszavát. | ||||
Ismételt jelszó | Az alkalmazott belépéshez szükséges ismételt jelszava. | ||||
Diákolimpiai jogosultság | |||||
Kezelheti a közösségi szolgálatokat | |||||
ELSŐDLEGES MUNKAÜGYI ADATOK | Pedagógus fokozat | Az alkalmazott pedagógus fokozatát ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | Na | A pedagógus-életpálya szakasza, a minősítési rendszer fokozata. |
Munkakör | Az alkalmazott munkakörét ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | tanár | Az alkalmazott intézményben betöltött, jogszabályilag előírt munkaköre. | |
Foglalkoztatási jogviszony | Az alkalmazott foglalkoztatási jogviszonyát ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | Közalkalmazotti jogviszony (határozatlan időre) | A Munka Törvénykönyve által meghatározott munkavégzésre irányuló foglalkoztatási jogviszony. | |
Utazó gyógypedagógus | A | ||||
Foglalkoztatás típusa | A foglalkoztatás típusát kiválaszthatjuk a | Teljes munkaidős | A munkavégzésre irányuló jogviszony munkaidő típusa. | ||
Részmunkaidő százalék | Megadhatjuk a részmunkaidős foglalkoztatás százalékos értékét a teljes munkaidőhöz viszonyítva, az Ez az adatmező csak akkor látható, ha az alkalmazott részmunkaidőben dolgozik. | A részmunkaidő százalékát csak akkor tudjuk beírni, ha a 'Foglalkoztatás típusát' 'Részmunkaidős'-re állítjuk. A részmunkaidőben dolgozó pedagógusok esetében a Munkaügyi adatok megadásakor a Foglalkoztatás típusa mezőben a „Részmunkaidős” elemet kell választania az intézménynek, és a Részmunkaidő százalék mezőbe azt a százalékos értéket kell beírni, ami a szerződésében szerepel. A tantárgyfelosztásban kiosztott óraszámot e százalékos érték alapján kell felvenni az Nkt. 62.§ (6) bekezdése által meghatározott neveléssel-oktatással lekötött munkaidő szerint. Részmunkaidős alkalmazott példa Egy 50%-os részmunkaidőben foglalkoztatott pedagógus esetében a KRÉTA Alkalmazottak -> Munkaügyi adatok felületén a Részmunkaidő százalékához 50-et kell beírni (csak az értéket kérjük megjeleníteni, a % jelét nem). A tantárgyfelosztásban a részmunkaidősök óraszámának kiosztása az Nkt.-ban meghatározottak szerint történik. Ennek megfelelően a neveléssel-oktatással lekötött munkaidő a teljes munkaidő 55-65%-a, így az 50%-os részmunkaidőben dolgozó pedagógus esetében a teljes munkaidő 50%-a 20 óra, és ennek az 55%-a 11 óra, a 65%-a 13 óra. Ez alapján a tantárgyfelosztásban minimum 11 órát ki kell osztani a részére, és a tanév során maximum heti 13 óráig elrendelhető a számára további tanórai, illetve egyéb foglalkozás megtartása | |||
Vezetői óraszám ok | A vezetői óraszám okát kiválaszthatjuk a | KÖTELEZŐ | Nincs | Ebből a listából választhatjuk ki a magasabb vezetői, vezetői megbízással kapcsolatos feladatot. Ha az alkalmazott rendelkezik ilyen megbízással, akkor kiválasztva a listából a megfelelő elemet, megjelenik mellette az 'Óraszám' nevű mező, ahova beírhatjuk a vezető óraszámát. | |
Óraszám | Megadhatjuk az óraszámot, az Az óraszám csak akkor látható, ha a 'Foglalkoztatás típusát' 'Óraadó'-ra állítjuk, vagy a 'Vezetői óraszám okát' az alapértelmezett 'Nincs'-ről átállítjuk egy másik elemre. | A neveléssel-oktatással lekötött heti munkaidő. | |||
Feladattal terhelt óraszám oka | A feladattal terhelt óraszám okát kiválaszthatjuk a Ez az adatmező nem látható, ha az alkalmazott 'Foglalkoztatás típusát' 'Óraadó'-ra állítjuk. | A neveléssel-oktatással lekötött heti munkaidőbe beszámítandó tevékenységek. | |||
Munkaidőkedvezmény óraszáma | Megadhatjuk a munkaidőkedvezmény óraszámát, az Ez az adatmező nem látható, ha az alkalmazott 'Foglalkoztatás típusát' 'Óraadó'-ra állítjuk. | 0 | A neveléssel-oktatással lekötött heti munkaidőbe beszámítandó tevékenységek heti óraszáma. | ||
Csökkentett munkaidős | |||||
Pedagógus heti óraszáma | |||||
Alkalmazás kezdete | Az alkalmazott alkalmazásának kezdete, melyet meg tudunk adni az | Az intézménnyel létesített munkavégzésre irányuló jogviszony kezdő dátuma. | |||
Alkalmazás vége | Az alkalmazott alkalmazásának vége, melyet meg tudunk adni az | Az intézménnyel létesített munkavégzésre irányuló jogviszony végső dátuma. | |||
Feladatellátási hely | A feladatellátási helyet kiválaszthatjuk a | KÖTELEZŐ | Az intézménnyel létesített munkavégzésre irányuló jogviszony elsődleges feladatellátási helye. A lenyíló listában a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Intézmény' menüpontjában felvitt feladatellátási helyek (működési hely - ellátott feladat) jelennek meg. | ||
Tartósan távollévő | A | Az intézménnyel jogviszonyban lévő, tartós távolléten (2004. évi CXXIII. törvény 1. § (2) bekezdés 1. pontja szerint meghatározott, pl. gyes, gyed, gyet) lévő alkalmazott. | |||
Betöltetlen álláshely | A | "Virtuális" alkalmazott, amely a KRÉTA rendszerben a betöltetlen álláshelyek jelzésére szolgál. | |||
Főállású? | A | Főállású munkaviszony a munkavégzés ideje szerint (lehet teljes vagy részmunkaidős). | |||
Nyugdíjas (továbbfoglalkoztatott) | A | Az intézménnyel jogviszonyban lévő, nyugdíjkorhatárt elérő, továbbfoglalkoztatott alkalmazott. | |||
Szakértői, vagy vizsgaelnöki tevékenységű | A | ||||
Szakmai továbbképzés | A | ||||
Szakvizsga | A |
Alkalmazottak listája
Az alkalmazottakat a menüsorból a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontjával jeleníthetjük meg.
A listában megjelenített adatmezők
Az alkalmazottak listájában a 'Név', a 'Tanév', a 'Születési hely', a 'Születési idő', az 'Oktatási azonosító', a 'Felhasználó név' jelenik meg. A fejlécben ezekre kattintva lehet módosítani az alkalmazottak listájának rendezési sorrendjét!
Új alkalmazott létrehozása
A KRÉTA rendszerben az alkalmazottak létrehozását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az
nyomógomb fölé állva a felbukkanó menü
menüpontra kattintva kezdeményezhetjük az új alkalmazott adatainak megadását!
Az 'Új alkalmazott felvétele' ablakban adjuk meg az alkalmazott adatait!
Kötelező adatok megadása
Az alkalmazott adatainál az 'Alkalmazott családi név', 'Alkalmazott utónév', 'Születési családi név', 'Születési utónév', 'Anyja családi neve', 'Anyja utóneve', 'Születési hely', 'Születési idő', 'Irányítószám', 'Helység név', 'Közterület név', 'Közterület jellege', 'Házszám', 'Besorolási fokozat', 'Munkakör', 'Foglalkoztatás módja', 'Feladatellátási hely' kötelezően megadandó adatok!
Az adatok megadása után a
gombra kattintva lehet elmenteni az adatokat. Abban az esetben, ha valamelyik kötelező adatot nem adtuk meg, akkor a program figyelmeztető üzenetet küld, hogy mely adat/adatok megadása kötelező!
- A mentés után az alkalmazottak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Alkalmazott adatainak módosítása
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az alkalmazott adatait tartalmazó sor jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük az alkalmazott tulajdonságainak módosítását.
- A kiválasztott alkalmazott adatait tartalmazó ablakban módosíthatjuk az alkalmazott jellemzőit.
- Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után az alkalmazottak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Adatok módosításának hatása
A KRÉTA rendszerben az adatok módosításának a legtöbb esetben visszamenőleges hatása van. Ha pl. egy alkalmazott nevet módosítunk a programban, akkor ennek hatása visszamenőleges lesz, tehát az alkalmazott korábbi kapcsolatainál is módosulni fognak az adatok.
Több alkalmazott adatainak együttes módosítása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van arra, hogy több alkalmazott adatait egyidejűleg is módosíthassuk. Ha több alkalmazott adatát szeretnénk egyszerre módosítani, akkor az alkalmazottak kijelölése után van erre lehetőségünk.
Adatok egyidejű módosítása
Az adatok többes módosítása esetén az összes kijelölt alkalmazott mindegyikének módosításra kerülnek az adatai, ezért kérjük, hogy a többes módosítást mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték-e ki a megváltoztatandó elemeket!
Több alkalmazott adatainak együttes módosítását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az alkalmazottak listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre
kattintva jelölhetjük ki a módosítandó elemeket!
- A módosításhoz kattintsunk a
nyomógombra!
- A kiválasztott alkalmazottak adatait tartalmazó ablakban lehet megváltoztatni a kijelölt elemek tulajdonságait!
Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után a az alkalmazottak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tulajdonságok együttes módosíthatósága
A KRÉTA rendszerben nem minden adatot lehet többes módosítással megváltoztatni! Az alkalmazottak nevét - egyediségük miatt - soha nem lehet többes módosítással megváltoztatni!
Alkalmazott törlése
A KRÉTA rendszerben a tévesen vagy hibásan felvett alkalmazottak törlésére is van lehetőség. Általános szabályként elmondható, hogy biztonsági okokból csak akkor lehet egy elemet törölni, ha nem létezik hozzá kapcsolat, valamint előfordulhat, hogy bizonyos elemek egyáltalán nem törölhetők. Az alkalmazottak törlését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az alkalmazott adatait tartalmazó sor jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott alkalmazott törlését!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése!
- Az
gombra kattintva lehet megerősíteni a törlést! A
nyomógombra kattintva megszakíthatjuk a törlési folyamatot!
- A törlés megerősítése után a program ellenőrzi, hogy az alkalmazott törölhető-e?
- Abban az esetben, ha az alkalmazott nem törölhető, akkor egy hibaablakban megjelenik annak oka, hogy az alkalmazott miért nem törölhető.
- Ha a törlés sikeresen megtörtént, akkor egy üzenetablakban megjelenik a sikeres törlési művelet nyugtázása!
A sikeres törlés után az alkalmazottak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Törlések érvényessége
Fontos tudni, hogy a KRÉTA rendszerben a törlés mindig a kiválasztott tanévre vonatkozik! Ha pl. egy termet vagy tantárgyat az adott tanévben törlünk, akkor a korábbi tanévekben továbbra is elérhető lesz a rendszerben!
Több alkalmazott egyidejű törlése
Az adatok módosításához hasonlóan a programban lehetőségünk van arra is, hogy több kijelölt elemet egyszerre töröljünk. Több alkalmazott egyidejű törlése esetén a program minden egyes alkalmazott esetében külön ellenőrzi, hogy az alkalmazott törölhető-e a rendszerben.
Több elem együttes törlése
Az adatok együttes törlése esetén - ha a program egyéb okból nem tiltja valamelyik alkalmazott törlését - az összes kijelölt alkalmazott törlésre kerül! Kérjük, hogy több alkalmazott egyszerre történő törlését mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték-e ki a törlendő elemeket!
Több alkalmazott egyidejű törlését az alábbi módon lehet végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az alkalmazottak listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre kattintva jelölhetjük ki a törlendő elemeket!
- A törléshez kattintsunk a
nyomógombra!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése! A program figyelmeztet, hogy csak azok az elemek kerülnek törlésre, amelyekhez nem tartozik adatbázis kapcsolat!
- A sikeres törlés esetén a program üzenetet küld, hogy a kijelöltek közül hány elemet sikerült törölni.
- A törlés után az alkalmazottak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Alkalmazott adatainak és kapcsolatainak megtekintése
Az alkalmazottak adatainak és adatkapcsolatainak megtekintése lehetőséget biztosít, hogy a KRÉTA programban olvasási jogosultsággal is megnézhessük az alkalmazottak adatait, valamint az alkalmazottak különböző további kapcsolatait. Az adatok megtekintéséhez az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az alkalmazott adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott alkalmazott adatainak és adatkapcsolatainak megtekintését!
- A kijelölt alkalmazott adatait tartalmazó ablak bal szélén lehet kiválasztani, hogy az alkalmazott mely adatcsoportjait vagy kapcsolatait szeretnénk megnézni.
- Az ablak bezárásához kattintsunk az ablak alján található
gombra!
Az alkalmazottak alábbi adatcsoportjait és kapcsolatait lehet megnézni:
ADATCSOPORT |
---|
Alapadatok |
Elérhetőségek |
Foglalkozások |
Órarendi órák |
Tanmenetek |
Megtartott tanórák |
Értékelés |
Pedagógus-életpályamodell |
Eszközök |
További munkaügyi adatok |
Alkalmazottak keresése, szűrése
A KRÉTA rendszerben a listaoldalak bal szélén láthatók az alkalmazottak keresésére, szűrésére szolgáló funkciók. A gombra kattintva jeleníthetők meg ill. rejthetők el az alkalmazottak esetében használható keresési feltételek megadása. Az alkalmazottak adatait tartalmazó listák szűrését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- Ha a felületen nem látható a keresési feltételek beállítását tartalmazó terület, akkor a
gombra kattintva (a képernyőn gyakran függőlegesen jelenik meg a szöveg) lehet megjeleníteni a szűrési adatmezőket!
- Írjuk be vagy válasszuk ki a szűrési feltételeket! Ha több mezőt is beállítunk, akkor a keresés eredménye azon alkalmazottak adatait fogja tartalmazni, amelyek az összes kiválasztott feltételnek megfelelnek!
- A keresési feltételek után megjelenik a
üzenet, amely arra figyelmeztet, hogy a lista tartalma csak a
gombra kattintva fog frissülni, megváltozni!
- A feltételek beállítása után kattintsunk a
gombra!
- A listában a beállított szűrési feltételeknek megfelelő alkalmazottak fognak megjelenni.
Alkalmazottak adatainak exportálása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van az alkalmazottak adatainak és adatkapcsolatainak Excel táblázatba történő exportálására. Az exportálás végrehajtásához az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontját!
- Az alkalmazottak adatainak exportálásához kattintsunk a
gombra!
- Az alkalmazottak esetében az alábbi adatok exportálására van lehetőség:
- Az exportálás után - a böngészőprogram beállításaitól függően - automatikusan letöltődik a kiválasztott Excel táblázat!
A tantárgy fogalma és funkciója
A tantárgyak esetében lehetősége van a tantárgy nevének, kategóriájának meghatározására.
A tantárgyaknál meghatározhatja, hogy az adott tárgy ún. főtantárgy vagy nem főtantárgy, azaz valamelyik főtantárgyhoz tartozó altantárgy. Ha egy tantárgy esetében bejelöli a főtantárgyat úgy a főtantárgynév automatikusan a tantárgy neve lesz.
Tanévek kezelése
Kérjük mindig vegye figyelembe, hogy a tantárgyak létrehozása, törlése, módosítása mindig abban a tanévben történik, amelyiket korábban kiválasztott!
A KRÉTA rendszerbe adminisztrátori jogkörrel belépve minden esetben automatikusan az aktuális tanév kerül betöltésre. A felület tetején található az intézmény azonosító kódja, és rövid neve, valamint ez alatt látható az aktuális tanév. A tanév nevére, vagy a mellette található lenyitás ikonra kattintva kiválaszthatóak az elérhető tanévek.
Az aktuális tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete az aktuális tanév szerint tölt be. A következő tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete a következő tanév szerint kerül betöltésre. Abból a célból, hogy könnyű legyen megkülönböztetni az aktuális és következő tanévet, amennyiben a rendszerben a következő tanévre vált, a KRÉTA fejlécének a színe megváltozik.
Tanévek kiválasztása
Kérjük, minden esetben fokozattan ügyeljenek arra, hogy ha több tanévet kezelnek egyszerre, akkor minden esetben a megfelelő tanévben végezzék el a változtatásokat!
Fontos tudni, hogy a tanév kiválasztásával az adatok módosítása mindig csak az adott tanévben kerül végrehajtásra. Az alábbiakban - a tanévek kezelésével kapcsolatos - tippeket és trükköket ismertetünk, amelyek segíthetik jobban megérteni a tanévek kezelésének elvét.
Tippek és trükkök
Ha egy tantárgy oktatása a következő évben megszűnik (pl. kifutó rendszerben), akkor a következő tanév kiválasztása után lehetőségünk van törölni a tantárgyat. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes korábbi tanévben - a tantárgy megőrzésre kerül, csak a következő tanévben fog eltűnni a rendszerből.
Ha egy pedagógusnak pl. a besorolási fokozata megváltozik az új tanévben, akkor ezt is kezelhetjük a tanévek váltásával. Ha az aktuális tanévben még "pedagógus I", de következő tanévtől átlép a "pedagógus II" fokozatba, akkor a következő tanév kiválasztása után módosíthatjuk a tanár munkaügyi adatait. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes előző tanévben - a pedagógus továbbra az akkori időszaknak megfelelő pedagógus fokozatában marad ( "pedagógus I"), csak az új tanévtől fog megváltozni a besorolási fokozata.
A tantárgyak adatai
A KRÉTA rendszer a tantárgyak esetében az alábbi adatokat kezeli:
ADATCSOPORT | MEGNEVEZÉS | TARTALOM | SPECIALITÁS | ALAPÉRTELMEZÉS | LEÍRÁS |
---|---|---|---|---|---|
ALAPADATOK | Tantárgy név | A tantárgy neve. | KÖTELEZŐ | A tantárgy neve maximum 150 karakter lehet! | |
Tantárgy kategória | A tantárgy kategóriáját ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | Na | Konkrét tantárgy vagy fogalmilag összetartozó tantárgyak gyűjtő megnevezése. | |
Tantárgy rövidnév | Megadhatjuk a tantárgy rövid nevét. | Naptár nézetben a tantárgyak rövid neve jelenik meg. | |||
Bizonyítványban megjelenő név | Megadhatjuk a tantárgy bizonyítványban megjelenő nevét. | Ha nem adjuk meg a bizonyítványban megjelenő nevet, akkor a bizonyítványban a tantárgy neve fog megjelenni. | |||
Főtárgy | A | A főtárgy a tantárgyfelosztásban önálló tantárgyként megjelenő, a félévi értesítőben és az évvégi bizonyítványban érdemjeggyel értékelt tantárgy. (Az Alapfokú Művészeti Intézményekben a főtárgy fogalma ettől eltérő!) | |||
Kapcsolódó főtárgy neve | Ez az adat csak akkor jelenik meg, ha a tantárgy nem főtantárgy. A kapcsolódó főtantárgy nevét kiválaszthatjuk a | Az altantárgyaknál itt adjuk meg, hogy melyik főtantárgyhoz kapcsolódik. Alapesetben az altantárgyak értékelése nem jelenik meg a félévi értesítőben és az évvégi bizonyítványban. (Az Alapfokú Művészeti Intézményekben az altárgy fogalma ettől eltérő!) | |||
Altantárgyként bizonyítványban | Ez az adat csak akkor jelenik meg, ha a tantárgy nem főtantárgy. A | Az altárgy a tantárgyfelosztásban nem önálló tantárgyként megjelenő, a félévi értesítőben és az évvégi bizonyítványban alapesetben érdemjeggyel nem értékelt tantárgy. | |||
Gyakorlati tárgy | A | SZAKKÉPZÉS | A gyakorlati tantárgy a szakképzési kerettantervben gyakorlati tárgyként feltüntetett tantárgy. |
Tantárgyak listája
A tantárgyakat a menüsorból a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontjával jeleníthetjük meg
A listában megjelenített adatmezők
A tantárgyak listájában a 'Név', a 'Tanév', a 'Kategória', a 'Főtárgy', a 'Kapcsolódó főtárgy neve', a 'Gyakorlati tárgy' jelenik meg. A fejlécben ezekre kattintva lehet módosítani a termek listájának rendezési sorrendjét!
Új tantárgy létrehozása
A KRÉTA rendszerben a tantárgyak létrehozását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- Az
nyomógombra kattintva kezdeményezhetjük az új tantárgy adatainak megadását!
A tantárgyak adatait tartalmazó ablakban adjuk meg a tantárgy adatait!
Kötelező adatok megadása
A tantárgyak adatainál a 'Tantárgy név', a 'Tantárgy kategória' kötelezően megadandó adatok.
- Az adatok megadása után a
gombra kattintva lehet elmenteni az adatokat. Abban az esetben, ha valamelyik kötelező adatot nem adtuk meg, akkor a program figyelmeztető üzenetet küld, hogy mely adat/adatok megadása kötelező!
- A mentés után a tantárgyak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tantárgyak adatainak módosítása
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- A tantárgyak adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott tantárgy tulajdonságainak módosítását.
- A kiválasztott tantárgy adatait tartalmazó ablakban módosíthatjuk a tantárgy jellemzőit.
- Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után a tantárgyak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Adatok módosításának hatása
A KRÉTA rendszerben az adatok módosításának a legtöbb esetben visszamenőleges hatása van. Ha pl. egy tantárgy nevet módosítunk a programban, akkor ennek hatása visszamenőleges lesz, tehát a tantárgy korábbi kapcsolatainál is módosulni fognak az adatok.
Több tantárgy adatainak együttes módosítása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van arra, hogy több tantárgy adatait egyidejűleg is módosíthassuk. Ha több tantárgy adatát szeretnénk egyszerre módosítani, akkor a tantárgyak kijelölése után van erre lehetőségünk.
Adatok egyidejű módosítása
Az adatok többes módosítása esetén az összes kijelölt tantárgyak mindegyikének módosításra kerülnek az adatai, ezért kérjük, hogy a többes módosítást mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a megváltozandó elemeket!
Több tantárgy adatainak együttes módosítását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- A tantárgyak listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre
kattintva jelölhetjük ki a módosítandó elemeket!
- A módosításhoz kattintsunk a
nyomógombra!
- A kiválasztott tantárgyak adatait tartalmazó ablakban lehet megváltoztatni a kijelölt elemek tulajdonságait!
Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után a a tantárgyak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tulajdonságok együttes módosíthatósága
A KRÉTA rendszerben nem minden adatot lehet többes módosítással megváltoztatni! A tantárgyak nevét - egyediségük miatt - soha nem lehet többes módosítással megváltoztatni!
Tantárgy törlése
A KRÉTA rendszerben a tévesen vagy hibásan felvett tantárgyak törlésére is van lehetőség. Általános szabályként elmondható, hogy biztonsági okokból csak akkor lehet egy elemet törölni, ha nem létezik hozzá kapcsolat, valamint előfordulhat, hogy bizonyos elemek egyáltalán nem törölhetők. A tantárgyak törlését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- A tantárgyak adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott tantárgy törlését!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése!
- Az
gombra kattintva lehet megerősíteni a törlést! A
nyomógombra kattintva megszakíthatjuk a törlési folyamatot!
- A törlés megerősítése után a program ellenőrzi, hogy az tantárgy törölhető-e?
- Abban az esetben ha a tantárgy nem törölhető, akkor egy hibaablakban megjelenik annak az oka, hogy a tantárgy miért nem törölhető.
- Ha a törlés sikeresen megtörténik, akkor egy üzenetablakban megjelenik a sikeres törlési művelet nyugtázása!
A sikeres törlés után a tantárgyak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Törlések érvényessége
Fontos tudni, hogy a KRÉTA rendszerben a törlés mindig a kiválasztott tanévre vonatkozik! Ha pl. egy termet vagy tantárgyat az adott tanévben törlünk, akkor a korábbi tanévekben továbbra is elérhető lesz a rendszerben!
Több tantárgy egyidejű törlése
Az adatok módosításához hasonlóan a programban lehetőségünk van arra is, hogy több kijelölt elemet egyszerre töröljünk. Több tantárgy egyidejű törlése esetén a program minden egyes tantárgy esetében külön ellenőrzi, hogy a tantárgy törölhető-e a rendszerben.
Több elem együttes törlése
Az adatok együttes törlése esetén - ha a program egyéb okból nem tiltja valamelyik tantárgy törlését, az összes kijelölt tantárgy törlésre kerül! Kérjük, hogy több tantárgy egyszerre történő törlését mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a törlendő elemeket!
Több tantárgy egyidejű törlését az alábbi módon lehet végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- A tantárgyak listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre kattintva jelöljük ki a törlendő elemeket!
- A törléshez kattintsunk a
nyomógombra!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése! A program figyelmeztet, hogy csak azok az elemek kerülnek törlésre, amelyekhez nem tartozik adatbázis kapcsolat!
- A sikeres törlés esetén a program üzenetet küld, hogy a kijelöltek közül hány elemet sikerült törölni.
- A törlés után a a tantárgyak listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tantárgyak adatainak és kapcsolatainak megtekintése
A tantárgyak adatainak és adatkapcsolatainak megtekintése lehetőséget biztosít, hogy a KRÉTA programban olvasási jogosultsággal is megnézhessük a tantárgyak adatait, valamint a tantárgyak különböző további kapcsolatait. Az adatok megtekintéséhez az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- A tantárgyak adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott tantárgy adatainak és adatkapcsolatainak megtekintését!
- A kijelölt tantárgy adatait tartalmazó ablak bal szélén lehet kiválasztani, hogy a tantárgy melyik adatcsoportját vagy kapcsolatait szeretnénk megnézni.
- Az ablak bezáráshoz kattintsunk az ablak alján található mégse dombra!
A tantárgyak alábbi adatcsoportjait és kapcsolatait lehet megnézni:
ADATCSOPORT | MEGNEVEZÉS |
---|---|
Alapadatok | Tantárgy név |
Tantárgy rövidnév | |
Bizonyítványban megjelenő név | |
Tantárgy kategória | |
Főtárgy | |
Kapcsolódó főtárgy neve | |
Gyakorlati tárgy | |
Altantárgyként bizonyítványban | |
Tanév | |
Foglalkozások | Osztály/csoport |
Oktató | |
Heti óraszám | |
Foglalkozás típusa | |
Órarendi órák | Órarendi nap hetirendje |
Hét napja | |
Óra | |
Osztály/csoport | |
Helyiség | |
Érvényesség kezdete | |
Érvényesség vége | |
Tanmenetek | Osztály/csoport |
Pedagógus | |
Óra sorszáma | |
Téma | |
Megtartott tanórák | Osztály/csoport |
Téma | |
Dátum | |
Óra száma | |
Értékelés | Osztály/csoport |
Tanuló | |
Dátum | |
Téma | |
Osztályzat | |
Szöveges értékelés | |
Értékelés módja | |
Tantárgy |
Tantárgyak keresése, szűrése
A KRÉTA rendszerben a listaoldalak bal szélén láthatók a tantárgyak keresésére, szűrésére szolgáló funkciók. A szövegre kattintva jeleníthetők meg ill. rejthetők el a tantárgyak esetében használható keresési feltételek megadása. A tantárgyak adatait tartalmazó listák szűrését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- Ha a felületen nem látható a keresési feltételek beállítását tartalmazó terület, akkor a
gombra kattintva (a képernyőn gyakran függőlegesen jelenik meg a szöveg) lehet megjeleníteni a szűrési adatmezőket!
- Írjuk be vagy válasszuk ki a szűrési feltételeket! Ha több mezőt is beállítunk, akkor a keresés eredménye azon tantárgyak adatait fogja tartalmazni, amelyek az összes kiválasztott feltételnek megfelelnek!
- A keresési feltételek után megjelenik a
üzenet, amely arra figyelmeztet, hogy a lista tartalma csak a
gombra kattintva fog frissülni, megváltozni!
- A feltételek beállítása után kattintsunk a
gombra!
- A listában a beállított szűrési feltételeknek megfelelő tantárgyak fognak megjelenni
Tantárgyak adatainak exportálása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van a tantárgyak adatainak és adatkapcsolatainak Excel táblázatba történő exportálására. Az exportálás végrehajtásához az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Tantárgyak' menüpontját!
- A tantárgyak adatainak exportálásához az
gombra állva, kattintsunk a megjelenő lehetőségek egyikére!
- A tantárgyak esetében az alábbi adatok exportálására van lehetőség:
- Az exportálás után - a böngészőprogram beállításaitól függően - automatikusan letöltődik a kiválasztott Excel táblázat!
Az osztály fogalma és funkciója
A KRÉTA rendszer külön kezeli az iskolai osztályokat ill. iskolai csoportokat, függetlenül attól, hogy osztálybontásból vagy pl. évfolyam szinten jöttek-e létre. Az iskolai osztályok mindig tanévenként jönnek létre, tehát az egyes osztályok azonosítására a tanév és az osztály megnevezése alkalmas.
Osztályok és tanévek
A KRÉTA rendszerben az osztályokat tanévenként kell létrehozni!
A tanuló osztályának egyedisége azt jelenti, hogy a tanulók egy adott napon csak egy osztályba lehetnek besorolva a rendszerbe. A program természetesen lehetőséget biztosít arra, hogy a tanév során az egyik osztályból - meghatározott dátummal - a tanuló átkerüljön egy másik osztályba, de párhuzamosan nem lehet több osztálynak a tagja. Természetesen ez a korlátozás csak az osztályokra vonatkozik, a csoportok esetében a tanulók egyidejűleg tetszőleges számú csoportnak lehetnek a tagjai.
Az osztályoknak kiemelt szerepe van a különböző dokumentumok elkészítésekor is, mivel a dokumentációs rendszerben az osztálynaplók mindig egy osztályhoz kötötten jönnek létre, függetlenül attól, hogy a tanulók milyen további csoportnak a tagjai.
Tanévek kezelése
Kérjük mindig vegye figyelembe, hogy az osztályok létrehozása, törlése, módosítása mindig abban a tanévben történik, amelyiket korábban kiválasztotta!
A KRÉTA rendszerbe adminisztrátori jogkörrel belépve minden esetben automatikusan az aktuális tanév kerül betöltésre. A felület tetején található az intézmény azonosító kódja, és rövid neve, valamint ez alatt látható az aktuális tanév. A tanév nevére, vagy a mellette található lenyitás ikonra kattintva kiválaszthatóak az elérhető tanévek.
Az aktuális tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete az aktuális tanév szerint tölt be. A következő tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete a következő tanév szerint kerül betöltésre. Abból a célból, hogy könnyű legyen megkülönböztetni az aktuális és következő tanévet, amennyiben a rendszerben a következő tanévre vált, a KRÉTA fejlécének a színe megváltozik.
Tanévek kiválasztása
Kérjük, minden esetben fokozattan ügyeljenek arra, hogy ha több tanévet kezelnek egyszerre, akkor minden esetben a megfelelő tanévben végezzék el a változtatásokat!
Fontos tudni, hogy a tanév kiválasztásával az adatok módosítása mindig csak az adott tanévben kerül végrehajtásra. Az alábbiakban - a tanévek kezelésével kapcsolatos - tippeket és trükköket ismertetünk, amelyek segíthetik jobban megérteni a tanévek kezelésének elvét.
Tippek és trükkök
Ha egy tantárgy oktatása a következő évben megszűnik (pl. kifutó rendszerben), akkor a következő tanév kiválasztása után lehetőségünk van törölni a tantárgyat. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes korábbi tanévben - a tantárgy megőrzésre kerül, csak a következő tanévben fog eltűnni a rendszerből.
Ha egy pedagógusnak pl. a besorolási fokozata megváltozik az új tanévben, akkor ezt is kezelhetjük a tanévek váltásával. Ha az aktuális tanévben még "pedagógus I", de következő tanévtől átlép a "pedagógus II" fokozatba, akkor a következő tanév kiválasztása után módosíthatjuk a tanár munkaügyi adatait. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes előző tanévben - a pedagógus továbbra az akkori időszaknak megfelelő pedagógus fokozatában marad ( "pedagógus I"), csak az új tanévtől fog megváltozni a besorolási fokozata.
Az Osztályok adatlapot megnyitva új felület jelent meg, ahol lehetőség nyílik az adott osztály Törzslap/Naplósorszám csoportos módosítására.
A Naplósorszámok a táblázat felett található gomb megnyomásával automatikusan kitöltésre kerülnek, vagy a tanulóknál egyesével beállíthatóak, majd menthetőek.
A Törzslapszámok a táblázat felett található gomb megnyomásával automatikusan kitöltésre kerülnek, mely művelet előtt egy figyelmeztető ablak jelenik meg, mely tartalma:
"A törzslapszámok automatikus beállításával az idén osztályba sorolt tanulók alapján kerülnek kiosztásra a törzslapszámok, melyek formátuma és a korábbi években megadott adatok így felülírásra fognak kerülni. Így is végre kívánja hajtani az automatikus sorszámozást?"
A felhasználó döntésétől függően felülíródnak a korábbi adatok, vagy a mégsem gomb segítségével változtatás nélkül kiléphet a felületről.
A Törzslap sablonnal lehet megadni a program számára, hogy az automatikusan generált törzslapszámok, milyen formában kerüljenek létrehozásra és rögzítésre. Ennek nélkülözhetetlen eleme a <#> karakter kombináció, melynek helyén fognak megjelenni a sorszámok. Egy <#>/10.A/2018-2019 sablon, és 25 tanuló esetén a törzslapszámok ’1/10.A/2018-2019’ és ’25/10.A/2018-2019’ között kerülnek kiosztásra. Ha ettől eltérően, például ’2018_19/10.a/1’ formátumú törzslapszámot szeretnének létrehozni, akkor az ennek megfelelő sablon 2018_19/10.a/<#>.
A képen szereplő sablonnal generált Törzslapszámok:
Az osztályok adatai
A KRÉTA rendszer az osztályoknál az alábbi adatokat kezeli:
MEGNEVEZÉS | TARTALOM | SPECIALITÁS | ALAPÉRTELMEZÉS | LEÍRÁS |
---|---|---|---|---|
Osztály neve | Az osztálynak az iskolában használatos neve | KÖTELEZŐ | ||
Feladatellátási hely | Az osztály feladatellátási helye | KÖTELEZŐ | ||
Gimnáziumi évfolyam típus | Az évfolyam típusát ki tudjuk választani a | A gimnáziumi osztályok esetén beállítható adat. | ||
Évfolyam neve | Az osztály évfolyamának megnevezése | KÖTELEZŐ | ||
Képzés típusa | Az osztályhoz kapcsolódó képzés típusa | KÖTELEZŐ | Nappali rendszerű iskolai oktatás | |
Osztályfőnök | Osztályfőnök neve | Az osztályfőnök kiválasztása az alkalmazottak listájából. Osztályfőnöknek csak olyan személyt lehet választani, aki szerepel már az alkalmazottak között. Az osztályfőnök az elektronikus naplóban automatikusan megkapja az összes osztályfőnöki jogosultságot az osztályhoz. | ||
Osztályfőnök-helyettes (Évfolyamfelelős) | Osztályfőnök helyettes vagy évfolyamfelelős neve | Az osztályfőnök-helyettes vagy évfolyamfelelős kiválasztása az alkalmazottak listájából. Osztályfőnök-helyettesnek csak olyan személyt lehet választani, aki szerepel már az alkalmazottak között. Az osztályfőnök-helyettes az elektronikus naplóban automatikusan megkapja az összes osztályfőnöki jogosultságot az osztályhoz. Ezt a mezőt olyan esetben célszerű használni, ha egy osztályhoz több osztályfőnöki jogosultsággal rendelkező személyt szeretnénk hozzárendelni. | ||
Tanterv | Az osztály tanulóinak tanterve, homogén tantervű osztályok esetében | A homogén (az összes gyerek azonos tanterv szerint tanul) tantervű osztályoknál ki lehet választani a tantervek listájából az osztály tantervét. A homogén tantervű osztálynál a tanulók esetében az osztályba soroláskor automatikusan beállítódik a tanuló tanterve is. Abban az esetben, ha az osztályban több különböző tanterv szerint tanulnak a diákok, akkor ezt a mezőt nem kell kitölteni és a tanulói adatlapon kell kiválasztani minden tanulónál a neki megfelelő tantervet. A listában csak a rendszerben korábban rögzített tantervek jelennek meg. | ||
Osztályterem | Az osztályterem neve | Az osztályterem kiválasztása a helyiségek, termek listájából. A listában csak a korábban felvett termek jelennek meg. | ||
Megjegyzés | Tetszőleges szabad megjegyzés | Tetszőlegesen használható szabad megjegyzés rovat, amely a nyomtatott osztálynaplóban nem jelenik meg, csak az elektronikus rendszerben látható. | ||
Végzős évfolyamú osztály (középfokú oktatási intézményben) | A középfokú oktatási intézményekben a végzős évfolyam jelölése | nem | A középfokú oktatási intézményekben a végzős évfolyam jelölése esetén a program nem a szorgalmi időszak végén, hanem a végzős évfolyamok utolsó tanítási napján (jellemzően április végén, május elején) automatikusan lezárja az osztálynaplót. Ezt a jelölést általában az érettségiző ill. szakmai vizsgázó osztályok esetében kell alkalmazni. A funkció megvédi a felhasználókat az osztálynaplók "túlírásától", tehát nem engedi olyan napokra a tanórák beírását, amelyek az adott osztálynál már nem tanítási napok. Az általános iskolai osztályokban (8. évfolyamon) nem szabad alkalmazni ezt a jelölést! | |
Osztálynapló megnyitás dátuma | Az osztálynapló borítóján a napló megnyitásának dátuma | szeptember 1. | Az osztálynapló borítóján látható, a napló megnyitásának dátumát tartalmazó nap. A legtöbb iskolában ez az első tanítási napot tartalmazza, de pl. keresztféléves osztályok esetén más dátum is lehet. | |
Osztálynapló lezárás dátuma | Az osztálynapló borítóján az napló lezárásának dátuma | Az osztálynapló borítóján látható, az napló lezárásának dátumát tartalmazó nap. Ide az a nap kerül,a mikor az osztálynapló az adott intézményben lezárásra került. | ||
Osztály leírása | Megadhatjuk az osztály leírását. | |||
Keresztféléves | Keresztféléves oktatás jelölése | SZAKKÉPZÉS | nem | A keresztféléves oktatás jelölése a szakképző intézményekben. A szakképzéssel nem foglalkozó iskolákban előfordulhat, hogy ez a mező nem jelenik meg. |
Technikai osztály | Technikai osztályok jelölése | nem | A jelöléssel beállíthatók a különböző technikai (virtuális) osztályok. Ezek az osztályok a központi statisztikákban speciálisan kerülnek megjelenítésre és nem tartoznak a "normál" osztályok közé. Technikai osztályok lehetnek pl. a jogviszony szüneteltető tanulókat vagy a külsős tanulókat, hallgatókat tartalmazó osztályok. | |
Nemzetiségi | Nemzetiség osztályok jelölése | nem | ||
Kéttannyelvű | Kéttannyelvű osztályok jelölése | nem | ||
Nyelvi előkészítő | Nyelvi előkészítő osztályok jelölése | nem | ||
Logopédiai | nem | |||
Gyógypedagógiai | nem | |||
Sport osztály | Sport osztályok jelölése | nem |
Osztályok listája
Az osztályokat a menüsorból a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontjával jeleníthetjük meg.
A listában megjelenített adatmezők
Az osztályok listájában a 'Tanév', az 'Osztály neve', az 'Évfolyam', az 'Osztályfőnök', az 'Osztályterem', a 'Végzős', a 'Tanulók száma' jelenik meg. A fejlécben ezekre kattintva lehet módosítani az osztályok listájának rendezési sorrendjét!
Új osztály létrehozása
A KRÉTA rendszerben az osztályok létrehozását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az
nyomógombra kattintva kezdeményezhetjük az új osztály adatainak megadását!
Az osztályok adatait tartalmazó ablakban adjuk meg az osztály adatait!
Kötelező adatok megadása
Az osztályok adatainál az 'Osztály neve', a 'Feladatellátási hely', az 'Évfolyam neve', a 'Képzés típusa' kötelezően megadandó adatok.
- Az adatok megadása után a
gombra kattintva lehet elmenteni az adatokat. Abban az esetben ha valamelyik kötelező adatot nem adtuk meg, akkor a program figyelmeztető üzenetet küld, hogy mely adat/adatok megadása kötelező!
- A mentés után az osztályok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Osztályok adatainak módosítása
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az osztályok adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott osztály tulajdonságainak módosítását.
- A kiválasztott osztály adatait tartalmazó ablakban módosíthatjuk az osztály jellemzőit.
- Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után az osztályok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Adatok módosításának hatása
A KRÉTA rendszerben az adatok módosításának a legtöbb esetben visszamenőleges hatása van. Ha pl. egy osztály nevet módosítunk a programban, akkor ennek hatása visszamenőleges lesz, tehát az osztály korábbi kapcsolatainál is módosulni fognak az adatok.
Több osztály adatainak együttes módosítása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van arra, hogy több osztály adatait egyidejűleg is módosíthassuk. Ha több osztály adatát szeretnénk egyszerre módosítani, akkor az osztályok kijelölése után van erre lehetőségünk.
Adatok egyidejű módosítása
Az adatok többes módosítása esetén az összes kijelölt osztályok mindegyikének módosításra kerülnek az adatai, ezért kérjük, hogy a többes módosítást mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a megváltozandó elemeket!
Több osztály adatainak együttes módosítását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az osztályok listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre
kattintva jelölhetjük ki a módosítandó elemeket!
- A módosításhoz kattintsunk a
nyomógombra!
- A kiválasztott osztályok adatait tartalmazó ablakban lehet megváltoztatni a kijelölt elemek tulajdonságait!
Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után a az osztályok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tulajdonságok együttes módosíthatósága
A KRÉTA rendszerben nem minden adatot lehet többes módosítással megváltoztatni! Az osztályok nevét - egyediségük miatt - soha nem lehet többes módosítással megváltoztatni!
Osztály törlése
A KRÉTA rendszerben a tévesen vagy hibásan felvett osztályok törlésére is van lehetőség. Általános szabályként elmondható, hogy biztonsági okokból csak akkor lehet egy elemet törölni, ha nem létezik hozzá kapcsolat, valamint előfordulhat, hogy bizonyos elemek egyáltalán nem törölhetőek.
Osztály törlése
Abban az esetben ha az osztálynak van további kapcsolata (pl. szerepel a tantárgyfelosztásban, van tanuló az osztályban, szerepel az órarendben stb.) akkor az osztály addig nem törölhető, amíg a kapcsolatait meg nem szüntetjük!
Az osztályok törlését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az osztályok adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott osztály törlését!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése!
- Az
gombra kattintva lehet megerősíteni a törlést! A
nyomógombra kattintva megszakíthatjuk a törlési folyamatot!
- A törlés megerősítése után a program ellenőrzi, hogy az osztály törölhető-e?
- Abban az esetben ha az osztály nem törölhető, akkor egy hibaablakban megjelenik annak oka, hogy az osztály miért nem törölhető.
- Ha a törlés sikeresen megtörtént, akkor egy üzenetablakban megjelenik a sikeres törlési művelet nyugtázása!
A sikeres törlés után az osztályok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Törlések érvényessége
Fontos tudni, hogy a KRÉTA rendszerben a törlés mindig a kiválasztott tanévre vonatkozik! Ha pl. egy termet vagy tantárgyat az adott tanévben törlünk, akkor a korábbi tanévekben továbbra is elérhető lesz a rendszerben!
Több osztály egyidejű törlése
Az adatok módosításához hasonlóan a programban lehetőségünk van arra is, hogy több kijelölt elemet egyszerre töröljünk. Több osztály egyidejű törlése esetén a program minden egyes osztály esetében külön ellenőrzi, hogy az osztály törölhető-e a rendszerben.
Több elem együttes törlése
Az adatok együttes törlése esetén - ha a program egyéb okból nem tiltja valamelyik osztály törlését, az összes kijelölt osztály törlésre kerül! Kérjük, hogy több osztály egyszerre történő törlését mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a törlendő elemeket!
Több osztály egyidejű törlését az alábbi módon lehet végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az osztályok listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre kattintva jelölhetjük ki a törlendő elemeket!
- A törléshez kattintsunk a
nyomógombra!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése! A program figyelmeztet, hogy csak azok az elemek kerülnek törlésre, amelyekhez nem tartozik adatbázis kapcsolat!
- A sikeres törlés esetén a program üzenetet küld, hogy a kijelöltek közül hány elemet sikerült törölni.
- A törlés után az osztályok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Osztályok adatainak és kapcsolatainak megtekintése
Az osztályok adatainak és adatkapcsolatainak megtekintése lehetőséget biztosít, hogy a KRÉTA programban csak olvasási jogosultsággal is megnézhessük az osztályok adatait, valamint az osztályok különböző további kapcsolatait. Az adatok megtekintéséhez az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az osztályok adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott osztály adatainak és adatkapcsolatainak megtekintését!
- A kijelölt osztály adatait tartalmazó ablak bal szélén lehet kiválasztani, hogy az osztály mely adatcsoportját vagy kapcsolatát szeretnénk megnézni.
- Az ablak bezárásához kattintsunk az ablak alján található
gombra!
Az osztályok alábbi adatcsoportjait és kapcsolatait lehet megnézni:
ADATCSOPORT |
---|
Alapadatok |
Tanulók |
Csoportok |
Foglalkozások |
Órarendi órák |
Tanmenetek |
Értékelések |
Igazolások |
Osztályok keresése, szűrése
A KRÉTA rendszerben a listaoldalak bal szélén láthatók az osztályok keresésére, szűrésére szolgáló funkciók. A gombra kattintva jeleníthetők meg ill. rejthetők el az osztályok esetében használható keresési feltételek megadása. Az osztályok adatait tartalmazó listák szűrését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- Ha a felületen nem látható a keresési feltételek beállítását tartalmazó terület, akkor a
gombra kattintva (a képernyőn gyakran függőlegesen jelenik meg a szöveg) lehet megjeleníteni a szűrési adatmezőket!
- Írjuk be vagy válasszuk ki a szűrési feltételeket! Ha több mezőt is beállítunk akkor a keresés eredménye azon osztályok adatait fogja tartalmazni, amelyek az összes kiválasztott feltételnek megfelelnek!
- A keresési feltételek után megjelenik a
üzenet, amely arra figyelmeztet, hogy a lista tartalma csak a
gombra kattintva fog frissülni, megváltozni!
- A feltételek beállítása után kattintsunk a
gombra!
- A listában a beállított szűrési feltételeknek megfelelő osztályok fognak megjelenni
Osztályok adatainak exportálása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van az osztályok adatainak és adatkapcsolatainak Excel táblázatba történő exportálására. Az exportálás végrehajtásához az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontját!
- Az Osztályok adatainak exportálásához kattintsunk a
gombra!
- Az Osztályok esetében az alábbi adatok exportálására van lehetőség:
- Az exportálás után - a böngészőprogram beállításaitól függően - automatikusan letöltődik a kiválasztott Excel táblázat!
A csoport fogalma és funkciója
A KRÉTA rendszerben az oktatászervezés kialakítását a különböző csoportok létrehozása segíti.
Csoportok fogalma
A20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 13. § alapján, az iskolában a helyi tanterv alapján kell megszervezni a tanulók, az egyes évfolyamok, ezen belül az egyes osztályok, valamint az osztályokon belüli csoportok tanítási óráit. A tanítási órák megszervezhetők különböző évfolyamok, különböző osztályok tanulóiból álló csoportok részére is. A tanulói részvétel szempontjából a tanítási óra lehet kötelező, kötelezően választandó és szabadon választható tanítási óra. A helyi tanterv határozza meg, hogy melyek azok a kötelező tanítási órák, amelyeken egy adott osztály valamennyi tanulója köteles részt venni, valamint hogy melyek azok a kötelező tanítási órák, amelyeken a tanulónak a választásra felkínált tantárgyak közül kötelezően választva, a helyi tantervben meghatározott óraszámban részt kell vennie.
A csoportok adatainál a rendszer megkülönbözteti az tanórai célú iskolai csoportokat, valamint a tanórán kívüli foglalkozási csoportokat. A csoportok lehetnek osztálybontott csoportok ill. több osztályból létrehozott csoportok is.
Osztályok és tanévek
A KRÉTA rendszerben a csoportokat tanévenként kell létrehozni!
A tanulók tetszőleges csoportnak lehetnek tagjai.
Tanévek kezelése
Kérjük mindig vegye figyelembe, hogy a csoportok létrehozása, törlése, módosítása mindig abban a tanévben történik, amelyiket korábban kiválasztotta!
A KRÉTA rendszerbe adminisztrátori jogkörrel belépve minden esetben automatikusan az aktuális tanév kerül betöltésre. A felület tetején található az intézmény azonosító kódja, és rövid neve, valamint ez alatt látható az aktuális tanév. A tanév nevére, vagy a mellette található lenyitás ikonra kattintva kiválaszthatóak az elérhető tanévek.
Az aktuális tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete az aktuális tanév szerint tölt be. A következő tanévet kiválasztva a rendszer minden felülete a következő tanév szerint kerül betöltésre. Abból a célból, hogy könnyű legyen megkülönböztetni az aktuális és következő tanévet, amennyiben a rendszerben a következő tanévre vált, a KRÉTA fejlécének a színe megváltozik.
Tanévek kiválasztása
Kérjük, minden esetben fokozattan ügyeljenek arra, hogy ha több tanévet kezelnek egyszerre, akkor minden esetben a megfelelő tanévben végezzék el a változtatásokat!
Fontos tudni, hogy a tanév kiválasztásával az adatok módosítása mindig csak az adott tanévben kerül végrehajtásra. Az alábbiakban - a tanévek kezelésével kapcsolatos - tippeket és trükköket ismertetünk, amelyek segíthetik jobban megérteni a tanévek kezelésének elvét.
Tippek és trükkök
Ha egy tantárgy oktatása a következő évben megszűnik (pl. kifutó rendszerben), akkor a következő tanév kiválasztása után lehetőségünk van törölni a tantárgyat. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes korábbi tanévben - a tantárgy megőrzésre kerül, csak a következő tanévben fog eltűnni a rendszerből.
Ha egy pedagógusnak pl. a besorolási fokozata megváltozik az új tanévben, akkor ezt is kezelhetjük a tanévek váltásával. Ha az aktuális tanévben még "pedagógus I", de következő tanévtől átlép a "pedagógus II" fokozatba, akkor a következő tanév kiválasztása után módosíthatjuk a tanár munkaügyi adatait. Ebben az esetben az aktuális - ill. összes előző tanévben - a pedagógus továbbra az akkori időszaknak megfelelő pedagógus fokozatában marad ( "pedagógus I"), csak az új tanévtől fog megváltozni a besorolási fokozata.
A csoportok adatai
A KRÉTA rendszer a csoportok esetében az alábbi adatokat kezeli:
ADATCSOPORT | MEGNEVEZÉS | TARTALOM | SPECIALITÁS | ALAPÉRTELMEZÉS | LEÍRÁS | |
---|---|---|---|---|---|---|
ALAPADATOK | Csoport neve | A csoport elnevezése tetszőleges. | KÖTELEZŐ | |||
Csoporttípus | A csoporttípust ki tudjuk választani a | KÖTELEZŐ | Iskolai csoport (tanórai célú) | A csoport típusa alapján kerül meghatározásra, hogy tanórai célú iskolai csoport típusú csoportot szeretnénk kezelni, vagy egyéb foglalkozási csoportot akarunk létrehozni. A tanóraként kezelt csoportok kezeléséről ide kattintva olvashatunk további információkat. | ||
Osztálybontás | A | Az osztálybontott csoportok olyan csoportok, melynek tanulói csak egy adott osztály tanulói lehetnek. Az osztálybontott csoportok akkor is kapcsolódnak (pl. megjelennek az osztály órarendjében) az adataiknál beállított osztályhoz, ha még nincsenek besorolva tanulók a csoportba. Az osztálybontott csoportok esetében a csoport évfolyam automatikusan az osztály évfolyamával azonosan kerül beállításra. | ||||
Osztály | Amennyiben az osztálybontás jelölőnégyzet be van kapcsolva, az osztályt kiválaszthatjuk a | A lenyíló listában a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Osztályok' menüpontjában felvitt osztályok jelennek meg. | ||||
Évfolyam neve | A csoport évfolyamának nevét kiválaszthatjuk a | Abban az esetben, ha a csoport több évfolyamból tevődik össze, akkor ez egy 'Nem releváns adat', ebben az esetben válasszuk a lenyíló listából az 'Na' listaelemet. Az osztálybontott csoportok esetében a csoport évfolyam automatikusan az osztály évfolyamával azonosan kerül beállításra. A több osztályból álló csoportok esetében lehet csak az évfolyamot beállítani. | ||||
Feladatellátási hely | A feladatellátási helyet kiválaszthatjuk a | KÖTELEZŐ | A lenyíló listában a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Intézmény' menüpontjában felvitt feladatellátási helyek (működési hely - ellátott feladat) jelennek meg. A csoportok feladatellátási helyének meghatározása elsősorban a különböző statisztikai adatszolgáltatások (pl. OSAP/KIRSATA) támogatására szolgál. Abban az esetben ha a csoportnak nem lehet egyértelműen meghatározni a feladatellátási-helyét, akkor azt a feladatellátási-helyet célszerű kiválasztani, ahol a statisztikai adatszolgáltatásokban szerepeltetni akarjuk a csoportot. | |||
Terem | A terem nevét kiválaszthatjuk a | A lenyíló listában a 'Nyilvántartás' menü 'INTÉZMÉNYI ADATOK' blokkjának 'Termek' menüpontjában felvitt termek jelennek meg. | ||||
Csoportvezető | A csoportvezető nevét kiválaszthatjuk a | A lenyíló listában a 'Nyilvántartás' menü 'OKTATÓI ADATOK' blokkjának 'Alkalmazottak' menüpontjában felvitt alkalmazottak jelennek meg. | ||||
Megjegyzés | Számunkra fontos, a csoporttal kapcsolatos tetszőleges megjegyzést tudunk rögzíteni. | Ebben a szövegbeviteli mezőben rögzített szöveg a nyomtatott csoportnaplóban nem jelenik meg, csak az elektronikus rendszerben látható. | ||||
Végzős évfolyamú csoport (középfokú oktatási intézményben) | A | A középfokú oktatási intézményekben a végzős évfolyamú csoport jelölése esetén a program a végzős évfolyamok utolsó tanítási napján (jellemzően május elején) automatikusan lezárja a csoportnaplót. Ezt a jelölést általában az érettségiző ill. szakmai vizsgázó osztályok csoportjai esetében kell alkalmazni. A funkció megvédi a felhasználókat, mert nem engedi olyan napokra a tanórák/foglalkozások beírását, amelyek az adott csoportnál már nem tanítási napok. Az általános iskolai csoportokban (8. évfolyamon) nem szabad alkalmazni ezt a jelölést! | ||||
Keresztféléves csoport | A | SZAKKÉPZÉS | A szakképzéssel nem foglalkozó iskolákban előfordulhat, hogy ez a mező nem jelenik meg. | |||
Csoportnapló megnyitás dátuma | Megadhatjuk a csoportnapló megnyitásának dátumát az | 09. 01. | A csoportnapló borítóján látható a csoportnapló megnyitásának dátumát tartalmazó nap. A legtöbb iskolában ez az első tanítási napot tartalmazza, de pl. fél, másfél, két és fél éves képzésben vagy keresztféléves oktatásban egész számú tanéves képzésben ez a dátum más is lehet. | |||
Csoportnapló lezárás dátuma | Megadhatjuk a csoportnapló lezárásának dátumát az | A csoportnapló borítóján látható a csoportnapló lezárásának dátumát tartalmazó nap. Ide az a nap kerül, amikor a csoportnapló az adott intézményben lezárásra került. | ||||
Csoportnapló leírása | Számunkra fontos, a csoportnaplóval kapcsolatos tetszőleges megjegyzést tudunk rögzíteni. | Ebben a szövegbeviteli mezőben rögzített szöveg a nyomtatott csoportnaplóban megjelenik. |
Csoportok listája
A csoportokat a menüsorból a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának 'Csoportok' menüpontjával jeleníthetjük meg.
A listában megjelenített adatmezők
A csoportok listájában a 'Tanév', a 'Csoport neve', az 'Évfolyam', a 'Csoporttípus', az 'Osztálybontás', a 'Végzős', a 'Tanulók száma' jelenik meg. A fejlécben ezekre kattintva lehet módosítani a csoportok listájának rendezési sorrendjét!
Új csoport létrehozása
A KRÉTA rendszerben a csoportok létrehozását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- Az
nyomógombra kattintva kezdeményezhetjük az új csoport adatainak megadását!
A csoportok adatait tartalmazó ablakban adjuk meg a csoport adatait!
Kötelező adatok megadása
A csoportok adatainál a 'Csoport neve', a 'Csoporttípus' kötelezően megadandó adatok.
- Az adatok megadása után a
gombra kattintva lehet elmenteni az adatokat. Abban az esetben, ha valamelyik kötelező adatot nem adtuk meg, akkor a program figyelmeztető üzenetet küld, hogy mely adat/adatok megadása kötelező!
- A mentés után a csoportok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Új egyéni csoport felvétele
A KRÉTA rendszerben az új egyéni csoportok létrehozását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- Az
nyomógombra kattintva kezdeményezhetjük az új egyéni csoport adatainak megadását!
Az új egyéni csoportok adatait tartalmazó ablakban adjuk meg az új egyéni csoport adatait!
Kötelező adatok megadása
A csoportok adatainál a 'Csoport neve', a 'Feladatellátási hely' kötelezően megadandó adatok.
- Az adatok megadása után a
gombra kattintva lehet elmenteni az adatokat. Abban az esetben, ha valamelyik kötelező adatot nem adtuk meg, akkor a program figyelmeztető üzenetet küld, hogy mely adat/adatok megadása kötelező!
- A mentés után a csoportok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Csoportok adatainak módosítása
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- A csoportok adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott csoport tulajdonságainak módosítását.
- A kiválasztott csoport adatait tartalmazó ablakban módosíthatjuk a csoport jellemzőit.
- Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után a csoportok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Adatok módosításának hatása
A KRÉTA rendszerben az adatok módosításának a legtöbb esetben visszamenőleges hatása van. Ha pl. egy csoport nevet módosítunk a programban, akkor ennek hatása visszamenőleges lesz, tehát a csoport korábbi kapcsolatainál is módosulni fognak az adatok.
Több csoport adatainak együttes módosítása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van arra, hogy több csoport adatait egyidejűleg is módosíthassuk. Ha több csoport adatát szeretnénk egyszerre módosítani, akkor a csoportok kijelölése után van erre lehetőségünk.
Adatok egyidejű módosítása
Az adatok többes módosítása esetén az összes kijelölt csoportok mindegyikének módosításra kerülnek az adatai, ezért kérjük, hogy a többes módosítást mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a megváltozandó elemeket!
Több csoport adatainak együttes módosítását az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- A csoportok listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre
kattintva jelölhetjük ki a módosítandó elemeket!
- A módosításhoz kattintsunk a
nyomógombra!
- A kiválasztott csoportok adatait tartalmazó ablakban lehet megváltoztatni a kijelölt elemek tulajdonságait!
Az adatok módosítása után a
gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
- A sikeres mentés után a a csoportok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tulajdonságok együttes módosíthatósága
A KRÉTA rendszerben nem minden adatot lehet többes módosítással megváltoztatni! A csoportok nevét - egyediségük miatt - soha nem lehet többes módosítással megváltoztatni!
Csoport törlése
A KRÉTA rendszerben a tévesen vagy hibásan felvett csoportok törlésére is van lehetőség.Általános szabályként elmondható, hogy biztonsági okokból csak akkor lehet egy elemet törölni, ha nem létezik hozzá kapcsolat valamint előfordulhat, hogy bizonyos elemek egyáltalán nem törölhetőek.
Csoport törlése
Abban az esetben ha a csoportnak van további kapcsolata (pl. szerepel a tantárgyfelosztásban, van tanuló a csoportban, szerepel az órarendben stb.) akkor a csoport addig nem törölhető, amíg a kapcsolatait meg nem szüntetjük!
A csoportok törlését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- A csoportok adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott csoport törlését!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése!
- Az
gombra kattintva lehet megerősíteni a törlést! A
nyomógombra kattintva megszakíthatjuk a törlési folyamatot!
- A törlés megerősítése után a program ellenőrzi, hogy az csoport törölhető-e?
- Abban az esetben, ha a csoport nem törölhető, akkor egy hibaablakban megjelenik annak oka, hogy a csoport miért nem törölhető.
- Ha a törlés sikeresen megtörtén, akkor egy üzenetablakban megjelenik a sikeres törlési művelet nyugtázása!
A sikeres törlés után a csoportok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Törlések érvényessége
Fontos tudni, hogy a KRÉTA rendszerben a törlés mindig a kiválasztott tanévre vonatkozik! Ha pl. egy termet vagy tantárgyat az adott tanévben törlünk, akkor a korábbi tanévekben továbbra is elérhető lesz a rendszerben!
Több csoport egyidejű törlése
Az adatok módosításához hasonlóan a programban lehetőségünk van arra is, hogy több kijelölt elemet egyszerre töröljünk. Több csoport egyidejű törlése esetén a program minden egyes csoport esetében külön ellenőrzi, hogy a csoport törölhető-e a rendszerben.
Több elem együttes törlése
Az adatok együttes törlése esetén - ha a program egyéb okból nem tiltja valamelyik csoport törlését, az összes kijelölt csoport törlésre kerül! Kérjük, hogy több csoport egyszerre történő törlését mindig körültekintően használják és a rögzítés előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a törlendő elemeket!
Több csoport egyidejű törlését az alábbi módon lehet végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- A csoportok listájában a sorok elején található jelölőnégyzetre kattintva jelölhetjük ki a törlendő elemeket!
- A törléshez kattintsunk a
nyomógombra!
- A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése! A program figyelmeztet, hogy csak azon elemek kerülnek törlésre, amelyekhez nem tartozik adatbázis kapcsolat!
- A sikeres törlés esetén a program üzenetet küld, hogy a kijelöltek közül hány elemet sikerült törölni.
- A törlés után a a csoportok listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Csoportok adatainak és kapcsolatainak megtekintése
A csoportok adatainak és adatkapcsolatainak megtekintése lehetőséget biztosít, hogy a KRÉTA programban csak olvasási jogosultsággal is megnézhessük a csoportok adatait, valamint a csoportok különböző további kapcsolatait. Az adatok megtekintéséhez az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- A csoportok adatait tartalmazó sorok jobb szélén található
ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott csoport adatainak és adatkapcsolatainak megtekintését!
- A kijelölt csoport adatait tartalmazó ablak bal szélén lehet kiválasztani, hogy a csoport mely adatcsoportjait vagy kapcsolatait szeretnénk megnézni.
- Az ablak bezárásához kattintsunk az ablak alján található
gombra!
A csoportok alábbi adatcsoportjait és kapcsolatait lehet megnézni:
ADATCSOPORT |
---|
Alapadatok |
Tanulók |
Foglalkozások |
Órarendi órák |
Tanmenetek |
Megtartott tanórák |
Értékelések |
Csoportok keresése, szűrése
A KRÉTA rendszerben a listaoldalak bal szélén láthatók a csoportok keresésére, szűrésére szolgáló funkciók. A gombra kattintva jeleníthetők meg ill. rejthetők el a csoportok esetében használható keresési feltételek megadása. A csoportok adatait tartalmazó listák szűrését az alábbi módon lehet végrehajtani:
- Ha a felületen nem látható a keresési feltételek beállítását tartalmazó terület, akkor a
gombra kattintva (a képernyőn gyakran függőlegesen jelenik meg a szöveg) lehet megjeleníteni a szűrési adatmezőket!
- Írjuk be vagy válasszuk ki a szűrési feltételeket! Ha több mezőt is beállítunk, akkor a keresés eredménye azon csoportok adatait fogja tartalmazni, amelyek az összes kiválasztott feltételnek megfelelnek!
- A keresési feltételek után megjelenik a
üzenet, amely arra figyelmeztet, hogy a lista tartalma csak a
gombra kattintva fog frissülni, megváltozni!
- A feltételek beállítása után kattintsunk a
gombra!
- A listában a beállított szűrési feltételeknek megfelelő csoportok fognak megjelenni.
Csoportok adatainak exportálása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van a csoportok adatainak és adatkapcsolatainak Excel táblázatba történő exportálására. Az exportálás végrehajtásához az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
- A menüsorban válasszuk a 'Nyilvántartás' menü 'TANULÓI ADATOK' blokkjának ' Csoportok ' menüpontját!
- A csoportok adatainak exportálásához kattintsunk a
gombra!
- A csoportok esetében az alábbi adatok exportálására van lehetőség:
- Az exportálás után - a böngészőprogram beállításaitól függően - automatikusan letöltődik a kiválasztott Excel táblázat!
Csoport létrehozás, tanuló besorolás
A KRÉTA rendszerben a legfontosabb objektumok a csoportok. Azokon keresztül bármilyen bontást vagy összevonást meg tudunk valósítani, akár évfolyamoktól függetlenül is. Az alábbi videóban átfogóan bemutatjuk, hogy milyen feladatok elvégzése szükséges ahhoz, hogy egy új csoportot létre hozzunk a rendszerben, majd ebbe a csoportba be is soroljunk egy tanulót. |
---|
Tantárgyfelosztás adatainak módosítása
TTF módosítás
Amennyiben a tantárgyfelosztáshoz van tanóra rendelve, úgy a tantárgyfelosztás elemei nem változtathatóak, csak az óraszáma!
A menüsorban válasszuk a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkciót!
A tantárgyfelosztás adatait tartalmazó sorok jobb szélén található ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott tantárgyfelosztás tulajdonságainak módosítását.
A kiválasztott tantárgyfelosztás adatait tartalmazó ablakban módosíthatjuk a tantárgyfelosztás jellemzőit.
Az adatok módosítása után a gombra kattintva lehet elmenteni a változtatásokat.
A sikeres mentés után a tantárgyfelosztás listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Adatok módosításának hatása
A KRÉTA rendszerben az adatok módosításának a legtöbb esetben visszamenőleges hatása van. Ha pl. egy tantárgyfelosztás óraszámot módosítunk a programban, akkor ennek hatása visszamenőleges lesz, tehát a tantárgyfelosztás korábbi kapcsolatainál is módosulni fognak az adatok.
A tantárgyfelosztás törlése
A KRÉTA rendszerben a tévesen vagy hibásan felvett tantárgyfelosztás törlésére is van lehetőség. Általános szabályként elmondható, hogy biztonsági okokból csak akkor lehet egy elemet törölni, ha nem létezik hozzá kapcsolat, valamint előfordulhat, hogy bizonyos elemek egyáltalán nem törölhetőek. A tantárgyfelosztás törlését az alábbi módon lehet végrehajtani:
A menüsorban válasszuk a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkciót!
A tantárgyfelosztás adatait tartalmazó sorok jobb szélén található ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott tantárgyfelosztás törlését!
A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése!
Az gombra kattintva lehet megerősíteni a törlést! A
nyomógombra kattintva megszakíthatjuk a törlési folyamatot!
A törlés megerősítése után a program ellenőrzi, hogy a tantárgyfelosztás törölhető-e?
Abban az esetben ha a tantárgyfelosztás nem törölhető, akkor egy hibaablakban megjelenik annak az oka, hogy a tantárgyfelosztás miért nem törölhető.
Ha a törlés sikeresen megtörtén, akkor egy üzenetablakban megjelenik a sikeres törlési művelet nyugtázása!
A sikeres törlés után a tantárgyfelosztás listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Törlések érvényessége
Fontos tudni, hogy a KRÉTA rendszerben a törlés mindig a kiválasztott tanévre vonatkozik! Ha pl. egy termet vagy tantárgyat az adott tanévben törlünk, akkor a korábbi tanévekben továbbra is elérhető lesz a rendszerben!
Az "Összes importált felosztás törlése" funkció
A programban lehetőségünk van arra is, hogy egyszerre az összes importált tantárgyfelosztás elemet egyszerre töröljünk. Az összes importált tantárgyfelosztás egyidejű törlése esetén a program minden egyes tantárgyfelosztás esetében külön ellenőrzi, hogy a tantárgyfelosztás törölhető-e a rendszerben.
Több elem együttes törlése
Az összes adat együttes törlése esetén - ha a program egyéb okból nem tiltja valamelyik tantárgyfelosztás törlését, az összes tantárgyfelosztás törlésre kerül! Kérjük, hogy az összes tantárgyfelosztás egyszerre történő törlését mindig körültekintően használják és a törlés megerősítése előtt győződjenek meg arról, hogy helyesen jelölték ki a törlendő elemeket!
Az összes tantárgyfelosztás egyidejű törlését az alábbi módon lehet végrehajtani a programban:
A menüsorban válasszuk a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkciót!
A tantárgyfelosztás listája felett kattintsunk az nyomógombra!
A törlés előtt egy ablakban megjelenik a törlési folyamat megerősítése!
A sikeres törlés esetén a program üzenetet küld, hogy a kijelöltek közül hány elemet sikerült törölni.
A törlés után a tantárgyfelosztás listáját tartalmazó oldalra lép vissza a program.
Tantárgyfelosztás adatainak és kapcsolatainak megtekintése
A tantárgyfelosztás adatainak és adatkapcsolatainak megtekintése lehetőséget biztosít, hogy a KRÉTA programban csak olvasási jogosultsággal is megnézhessük a tantárgyfelosztás adatait, valamint a tantárgyfelosztás különböző további kapcsolatait. Az adatok megtekintéséhez az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
A menüsorban válasszuk a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkciót!
A tantárgyfelosztás adatait tartalmazó sorok jobb szélén található ikonra kattintva kezdeményezhetjük a kiválasztott tantárgyfelosztás adatainak és adatkapcsolatainak megtekintését!
A kijelölt tantárgyfelosztás adatait tartalmazó ablak bal szélén lehet kiválasztani, hogy a tantárgyfelosztás melyik adatcsoportját vagy kapcsolatait szeretnénk megnézni.
Az ablak bezáráshoz kattintsunk az ablak alján található mégse dombra!
A tantárgyfelosztás alábbi adatcsoportjait és kapcsolatait lehet megnézni:
ADATCSOPORT | TARTALOM |
---|---|
Alapadatok | Alkalmazott név |
Foglalkozás típus | |
Osztály/csoport | |
Heti óraszám | |
Munkakör típus | |
Foglalkozás helye | |
Tantárgy | |
Tanév |
Tantárgyfelosztás keresése, szűrése
A KRÉTA rendszerben a listaoldalak bal szélén látható a tantárgyfelosztás keresésére, szűrésére szolgáló funkciók. A SZŰRÉS szövegre kattintva jeleníthetők meg ill. rejthetők el a tantárgyfelosztás esetében használható keresési feltételek megadása. A tantárgyfelosztás adatait tartalmazó listák szűrését az alábbi módon lehet végrehajtani:
Ha a felületen nem láthatók a keresési feltételeket beállítást tartalmazó terület, akkor a gombra kattintva (a képernyőn gyakran függőlegesen jelenik meg a szöveg) lehet megjeleníteni a szűrési adatmezőket!
Írja be vagy válassza ki a szűrési feltételeket! Ha több mezőt is beállít akkor a keresés eredménye azokat a tantárgyfelosztás adatait fogja tartalmazni, amelyek az összes kiválasztott feltételnek megfelelnek!
A keresési feltételek után megjelenik a üzenet, amely arra figyelmeztet, hogy a lista tartalma csak a
gombra kattintva fog frissülni, megváltozni!
A feltételek beállítása után kattintson a gombra!
A listában a beállított szűrési feltételeknek megfelelő tantárgyfelosztás adatsorok fognak megjelenni
Tantárgyfelosztás adatainak exportálása
A KRÉTA rendszerben lehetőség van a tantárgyfelosztás adatainak és adatkapcsolatainak Excel táblázatba történő exportálására. Az exportálás végrehajtásához az alábbi műveleteket kell végrehajtani a programban:
A menüsorban válasszuk a Nyilvántartás - Tantárgyfelosztás funkciót!
A Tantárgyfelosztás adatainak EGYSZERŰ vagy KERESZTTÁBLÁS exportálásához kattintsunk a megfelelő gombra!
A Tantárgyfelosztás esetében az alábbi adatok exportálására van lehetőség:
- osztály
- csoport
- tantárgy
- óraszám
- tanár
Az exportálás után - a böngészőprogram beállításaitól függően - automatikusan letöltődik a kiválasztott Excel táblázat!
A második lépés a tanulók átsorolása a következő tanévi osztályokba, csoportokba
Tanulói osztályok léptetése
A következő tanévre váltott rendszerben a Tanulók besorolása menüpontban található Osztályok léptetése menüpontban érhető el a funkció.
Menüpont megjelenése
Ez a menüpont csak a következő tanév választása esetén aktív.
Az alábbi funkciók érhetők el ebben a csoportban:
Az almenü minden pontjának szerkezete azonos.
A szükséges esetekben a bal felső sarokban adhatjuk meg a be- vagy átsorolás dátumát.
A bal oldalon található a "forrás" lista, ahonnan szeretnénk a tanulót/tanulókat be- vagy átsorolni.
A jobb oldalon található a "cél" lista, ahova szeretnénk a tanulókat helyezni.
A listák fölött található legördülőlistából lehet kiválasztani a szükséges osztályt.
A két lista között található négy gombbal lehet a tanulókat mozgatni a listák között.
: minden tanuló áthelyezése a jobb oldali listába
: a kijelölt tanulók áthelyezése a jobb oldali listába
: a kijelölt tanulók visszahelyezése a bal oldali listába (csak a most áthelyezett tanulók helyezhetők vissza)
: minden most áthelyezett tanuló visszahelyezése a bal oldali listába
A listák alatt található szövegmezőben adhatunk meg záradékot, melyet egyes esetekben kötelező kitölteni.
Tanulói csoportok léptetése
A tanulók átsorolásának során az Intézménynek el kell döntenie, hogy a szokásos működése során a tanévben használt tanulói csoportok összetétele évről-évre:
- statikusan, azonos felépítés szerint jönnek létre (például mindig a csoportbontás az osztálynévsor közepén történik), vagy
- minden tanévben módosul (például az első héten íratott matematikai vagy nyelvi felmérés alapján osztják be a tanulókat az egyes csoportokba)
- esetleg ennek keveréke (például nyelvből felméréssel, informatikából névsor szerint történik a bontás).
Statikus csoportok esetén fontos, hogy a tanévváltás következő lépése a csoportok léptetése legyen. Erre azért van szükség, mert a tanév váltása lezárja a lehetőséget a csoportok léptetésével kapcsolatban, így a nem léptetett csoportok tagjainak besorolását el kell végezni a következő tanévben.
A következő tanévre váltott rendszerben a Tanulók besorolása menüpontban található Csoportok léptetése menüpontban érhető el a funkció.
A felületen ki kell választani a bal oldali listából az aktív tanévi csoportot, majd a jobb oldali listából a jövő tanévi csoportot, és a tanulókat kijelölve egyszerre, vagy akár egyesével áthelyezhetőek a jövő tanévi csoportba. Az átsorolás dátuma automatikus, a tanév lezárásával sorolja ki a rendszer, és a következő tanév első napjával sorolja be az új tanévi osztályába.
Amennyiben szükséges, az összes átsorolt tanulóhoz egységes Záradék is rögzíthető, majd a Mentés gombbal rögzül a rendszerben az átsorolás.
Ebben a menüpontban lehet - az új tanév megkezdése előtt - a tanulókat csoportba sorolni, léptetni a csoportjainkat és javítani az esetleges besorolási hibákat.
Menüpont megjelenése
Ez a menüpont csak a következő tanév választása esetén aktív.
Az alábbi funkciók érhetők el ebben a csoportban:
Tanulók besorolása osztályokból
Az almenü minden pontjának szerkezete azonos.
A bal oldalon található a "forrás" lista, ahonnan szeretnénk a tanulót/tanulókat be- vagy átsorolni.
A jobb oldalon található a "cél" lista, ahova szeretnénk a tanulókat helyezni.
A listák fölött található legördülőlistából lehet kiválasztani a szükséges osztályt vagy csoportot.
A két lista között található négy gombbal lehet a tanulókat mozgatni a listák között.
: minden tanuló áthelyezése a jobb oldali listába
: a kijelölt tanulók áthelyezése a jobb oldali listába
: a kijelölt tanulók visszahelyezése a bal oldali listába (csak a most áthelyezett tanulók helyezhetők vissza)
: minden most áthelyezett tanuló visszahelyezése a bal oldali listába
A listák alatt található szövegmezőben adhatunk meg záradékot, melyet egyes esetekben kötelező kitölteni.
Az új tanévi osztályok/csoportok listákban vagy a kézzel felvitt, vagy a Tantárgyfelosztás rendszerbe történő rögzítése során kerülnek osztályok/csoportok!
Módosuló csoportok esetén, vagy csak részben módosuló csoportok esetében a csoportléptetés lépés kihagyható, hiszen a tanulók új osztályába történő átsorolást követően ugyan úgy lehetőség van a tanulók csoportokba való szétbontására, mint korábban.
Vegyes csoportszerkezet esetén természetesen előfordulhat, hogy vannak olyan csoportok, amik statikusan, és vannak, amik dinamikusan alakulnak. Ebben az esetben értelemszerűen a statikus csoportok léptetése segítheti a munkát, míg a dinamikus csoportokat utólag lehet létrehozni a felületen.
A tanév lezárása, Aktív tanév léptetése
Az Aktív tanév váltásának visszavonására nincs lehetőség a rendszerben, ezért fontos, hogy minden olyan tevékenység, ami adatrögzítéssel, módosítással jár, megtörténjen még azelőtt, hogy a tanévváltás lezajlana.
Ezt követően a korábbi tanéveket kiválasztva a rendszerben csak a Dokumentumok menüpont érhető el, amiben a rendszerben korábban rögzített információk tekinthetőek meg.
Gyakorlati tanácsok a tanév léptetéséhez
Az alábbi dokumentumokban Pálffy Zoltán a Lovassy László Gimnázium igazgatóhelyettese által leírt gyakorlati tanácsok és útmutatók szerepelnek a tanév léptetésével kapcsolatosan.
KRÉTA e-napló adminisztráció sillabusz - Tanév léptetése előtti elvégezhető teendők
KRÉTA e-napló adminisztráció sillabusz - Tanév léptetése és az azt követő feladatok
A KRÉTA rendszerekben elérhetővé vált az adott intézmény Feladatellátási helyeinek függvényében különféle, speciális modulok használata.
A Nyilvántartás/Intézményi felületen beállított feladatellátási helyek az alábbiak szerint kapcsolják be az egyes modulokat.
Az egyes modulok a 2019/20-as tanévben érhetőek csak el, a 2018/19-es aktív tanévi felületeken a menüpontokon belüli funkciók nem használhatóak.
AMI modul bekapcsolásához lehetséges ellátott köznevelési feladatok:
- Alapfokú művészetoktatás
- Művészeti szakgimnázium
Az AMI modulról bővebben az alábbi Tudásbázis aloldalon található információ.
Kollégium modul bekapcsolásához lehetséges ellátott köznevelési feladatok:
- Kollégium
- Gyermekotthoni feladatok
A Kollégium modulról bővebben az alábbi Tudásbázis aloldalon található információ.
EGYMI modul bekapcsolásához lehetséges ellátott köznevelési feladatok:
- Utazó gyógypedagógusi hálózat
Az oldal feltöltése folyamatban van...
Az Emberi Erőforrások Minisztere jóváhagyta a KRÉTA rendszert, mint a kötelező tanügyi nyilvántartást felváltó elektronikus adatnyilvántartást
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 57. § (6) bekezdésében foglaltak szerint az iskolai nyomtatványok - az év végi bizonyítvány és az állami vizsga teljesítéséről kiállított bizonyítvány kivételével - az oktatásért felelős miniszter, szakképesítést tanúsító bizonyítvány esetén a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter által jóváhagyott rendszer alkalmazásával, a személyiségi, adatvédelmi és biztonságvédelmi követelmények megtartásával elektronikus úton is elkészíthetők és tárolhatók. Az Nkt. 77. § (2) bekezdés h) pontja alapján az oktatásért felelős miniszter jóváhagyása szükséges a kötelező tanügyi (papíralapú) nyilvántartást felváltó elektronikus adatnyilvántartáshoz.
2018. augusztus 15-én az Emberi Erőforrások Minisztere jóváhagyta a KRÉTA rendszert, mint a kötelező tanügyi nyilvántartást felváltó elektronikus adatnyilvántartást, a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 94. §-ában foglalt alábbi tanügyi nyomtatványok tekintetében:
- osztálynapló;
- csoportnapló;
- egyéb foglalkozási napló;
- órarend;
- tantárgyfelosztás,
- ellenőrző.
A miniszteri jóváhagyás lehetővé teszi, hogy a 2018/2019. tanévtől kezdve a fenti tanügy-igazgatási dokumentumok már a KRÉTA rendszerben tárolhatóak, őrizhetőek, a rendszerben előállított naplók elfogadott hivatalos dokumentumnak minősülnek, és – az Nkt. 57.§ (6) bekezdése szerinti kivételektől eltekintve – nem szükséges kinyomtatni őket. A köznevelési intézmény a házirendben meghatározhatja az eljárást, hogy amennyiben egy szülő kéri a papír alapú tájékoztatást, akkor ezt milyen módon kaphatja meg. Javasoljuk, hogy a papír alapú tájékoztatás a KRÉTA rendszerből nyomtatott dokumentum formájában történjen meg értesítőben (ellenőrző), amelyet a köznevelési intézmény ad ki a szülő kérésére legfeljebb havonta egyszer.
Szoftverfrissítések, újdonságok
Kréta 2.77 verzió újdonságai (2019.08.28.)
A Nyilvántartás menüpont Intézmény felületén lehetőség van az intézményi alapdokumentumok feltöltésére PDF, DOC vagy DOCX formátumban, maximum 5 MB filemérettel típusonként.
Az Osztályok adatlapot megnyitva új felület jelent meg, ahol lehetőség nyílik az adott osztály Törzslap/Naplósorszám csoportos módosítására.
A Törzslap sablonnal lehet megadni a program számára, hogy az automatikusan generált törzslapszámok, milyen formában kerüljenek létrehozásra és rögzítésre. Ennek nélkülözhetetlen eleme a <#> karakter kombináció, melynek helyén fognak megjelenni a sorszámok. Egy <#>/10.A/2018-2019 sablon, és 25 tanuló esetén a törzslapszámok ’1/10.A/2018-2019’ és ’25/10.A/2018-2019’ között kerülnek kiosztásra. Ha ettől eltérően, például ’2018_19/10.a/1’ formátumú törzslapszámot szeretnének létrehozni, akkor az ennek megfelelő sablon 2018_19/10.a/<#>.
A képen szereplő sablonnal generált Törzslapszámok:
Az intézményekben a Testreszabás menü Az elektronikus napló korlátozásainak beállításai szekcióban új beállítás érhető el, melynek segítségével szabályozható, hogy a szombati és vasárnapi napokra is szeretnénk e felvinni foglalkozásokat, és ehhez nem szükséges minden egyes hétvégi napot a Tanév rendje felületen Tanítási napnak módosítani.
Foglalkozás rögzítésének engedélyezése hétvégére - A beállítással szabályozható, hogy a rendszer megengedje a szombati és/vagy vasárnapi napokra történő foglalkozás rögzítést.
A Testreszabás menüpont Mulasztások, igazolások szekciójában az opcióval beállítható, hogy a csoportok csoportvezetői igazolhatják-e az óráikon keletkezett mulasztásokat, illetve állíthatják-e őket igazolatlanra. Igazolni, igazolatlanra állítani csak a saját csoportban keletkezett mulasztásokat lehet, és csak akkor, ha a csoport nem tanórai célú.
Egy összetett intézményben, több jogviszonyt keletkeztető ellátott köznevelési feladat beállítása esetén megjelenő Testreszabás funkció az Alapértelmezett ellátott feladat beállítási lehetőség.
A beállítással szabályozható, hogy az intézmény KRÉTA rendszerében mi legyen az alapértelmezett ellátott feladat. Az adminisztrációs modul „Nyilvántartás” menüpontjában alapértelmezetten a beállított ellátott feladathoz rendelt elemek fognak megjelenni.
A rendszerben lehetőség van a Napirendi felületre történő foglalkozások importálásra.
Mind a Napirendi, mind az Érvényességi idővel rendelkező Napirendi import során több lépést kell beállítani a kívánt eredmény eléréséhez.
IMPORTÁLÁSI MÓD KIVÁLASZTÁSA felületen 3 választási lehetőség közül kell a kívánt funkciót bejelölni:
- A korábbi órarend lezárása és a teljes, új órarend importálása (érvényességi idős verziónál nem választható): Az opció kiválasztásával a KRÉTA rendszerben a korábbi órarendben szereplő tanórák érvényessége automatikusan lezárásra kerül a kiválasztott Óra érvényességének kezdete dátumot megelőző nappal, és az ezt a dátumot követő mindegyik (a további beállításoktól függően importálással vagy manuálisan felvett) tanóra törlődni fog. Az új, teljes órarend az importáláskor megadott érvényességi nappal kezdve importálásra kerül. A KRÉTA rendszerben célszerű mindig ezt az opciót kiválasztva a teljes órarendet importálni. Ezzel az opcióval korábbi órarendek is megmaradnak és szerkeszthetők lesznek a rendszerben, az új órarend csak az importáláskor megadott érvényességi naptól kerül módosításra.
- Részleges órarend hozzáadása: Az opció kiválasztásával a KRÉTA rendszerben a korábbi órarendben szereplő tanórák nem kerülnek lezárásra, csak az új tanórák kerülnek importálásra a programba. Ezt az importálási módot csak akkor célszerű használni, ha csak részleges órarendeket szeretnénk hozzáadni a meglévő órarendhez (pl. külön importáljuk az alsós és felsős órarendet), továbbá az így importált órarendek esetében nagyon kell ügyelni, hogy az importált állományok ne tartalmazzanak duplikációkat.
- Az összes korábban importált órarend és TTF törlése, és az új órarend és TTF importálása: Az opció kiválasztásával az importálási művelet a KRÉTA rendszerben a korábbi összes órarendet és TTF elemet törli (a további beállításoktól függően csak az importált elemeket, vagy a manuálisan rögzítetteket is), és az új órarendet és TTF-t rögzíti a rendszerbe. Ezt az opciót akkor célszerű használni, ha minden korábbi órarendet törölni szeretnénk és újra betölteni az adatokat. Az órarend törlése a már beírt tanórákat nem fogja törölni.
KAPCSOLÓDÓ TTF IMPORTÁLÁS BEÁLLÍTÁSA:
- Az opció kiválasztásával az importálás során a tantárgyfelosztásban is létrejönnek azok az órák, foglalkozások, melyek a rendszerben még nem szerepelnek. Ha az opció nincs kijelölve, akkor a tantárgyfelosztás nem kerül módosításra. Akkor célszerű ezt a funkciót választani, ha a tanév elején (vagy indokolt esetben a tanév közben) úgy töltjük fel az órarendet, hogy a korábban megadott tantárgyfelosztás elemeket ki szeretnénk egészíteni az órarendben szereplő új órákkal.
EGYÉB BEÁLLÍTÁSOK:
- A feladatellátási hely meghatározását csak akkor veszi figyelembe a program, ha az importálás során új osztályt vagy csoportot kell létrehozni. Abban az esetben ha az osztályok és csoportok már szerepelnek a rendszerben, akkor a feladatellátási hely beállításának nincsen jelentősége, bármelyik beállítható. Az osztályok ill. csoportok feladatellátási helyeit – akár egyszerre többnek is – a későbbiekben meg lehet változtatni, az osztályok/csoportok adatainak módosításával.
IMPORTÁLÁSI FOLYAMAT INDÍTÁSA:
- A FÁJL KIVÁLASZTÁSA gomb megnyomása után kijelölheti azt a - számítógépén tárolt - Excel állományt, amelyből az adatok importálásra kerülnek. Ügyeljen arra, hogy mindig a megfelelő sablonban készült Excel (XLSX) állományt importálja a rendszerben. A mintatáblázatokat a sablonok letöltése gomb megnyomásával töltheti le számítógépére. Az IMPORT ELŐNÉZET KÉSZÍTÉSE gomb megnyomása után lehetősége lesz az importálási adatok előnézetének megtekintésére és ellenőrzésére, valamint - probléma esetén - az importálás megszakítására vagy folytatására!
Mindkét importálás esetén letölthető a rendszerből sablon file, aminek megfelelően kell az importálandó állományt elkészíteni:
A Tantárgyfelosztás import felületen érhető el a Pedagógisi Szakszolgálatok számára a feladatfelosztás importálási lehetősége.
Az impotálási felületen elérhető feladatfelosztás import sablon fájlban, kérjük kizárólag a kék oszlopokat töltsék ki! A sárga oszlopokat az import nem veszi figyelembe!
Az e-Napló menüpont Közösségi szolgálatok listája felületen elérhetőek az intézménybe rögzített Közösségi szolgálatok szűrési és exportálási lehetőségekkel.
Ezen a felületen tekinthetjük meg, a Pedagógusok által rögzített előrehozott érettségi eredményeket.
Használjuk a bal oldalon található keresősávot a lista elemeinek csökkentésére.
A jobb felső sarokban látható, hogy a keresési feltételeknek hány óralátogatás felelt meg, és itt lehet lépkedni az egyes oldalak között, ha a szűrésnek 100-nál több eredménye lett.
Ha az adatokat ki akarjuk exportálni, akkor ezt a keresősáv mellett található gombra kattintva tehetjük meg.
Ha valamelyik óralátogatásról szeretnénk bővebb információt kapni, akkor ezt az érintett adatsor végén található gombra kattintva érhetjük el.
Ha valamelyik óralátogatást ki szeretnénk törölni, akkor ezt az adatsor végén található gombra kattintva tehetjük meg.
- Tanuló neve
- Osztály
- Oktatási azonosító
- Tantárgy
- Összpontszám
- Százalék
- Érdemjegy
- Tanuló neve
- Osztály
- Oktatási azonosító
- Tantárgy
- Összpontszám
- Százalék
- Érdemjegy
Nem naplózott órák heti összesítő e-mail értesítés küldése - A jelölőnégyzet segítségével beállítható, hogy a pedagógus számára a "Munkahelyi e-mail cím" rovatban megadott címre a nem naplózott óráiról heti összesítő e-mail-t küldjön a rendszer.
Haladási napló alapértelmezett füle - a beállítás segítségével minden pedagógus saját magának testreszabhatja, hogy a KRÉTA elektronikus napló kezdő felülete melyik fülön nyíljon meg. Az AMI-k és Kollégiumok számára javasolt a Napirend felület beállítása, hiszen foglalkozásaik nagyrésze is ezen a felületen kerül rögzítésre, itt lesz szükséges naplózniuk azokat.
Haladási napló alapértelmezett nézete - a beállítás segítségével minden pedagógus saját magának testreszabhatja, hogy a KRÉTA elektronikus napló kezdő felülete melyik nézetben nyíljon meg. Az AMI-k és Kollégiumok számára javasolt a Munkahét szombattal vagy a Hét típus beállítása, a hétvégi foglalkozások naplózásának könnyebb elvégzéséhez.
- Mondatbank használata:
- a szöveges beviteli mező melletti 3 pontra kattintva felugrik a mondatbank beviteli ablak
- elérhető mezők:
- Értékelés mondatbank - a rendszerben már rögzített, adott "ÉRTÉKELÉS TÍPUS", "ÉVFOLYAM TÍPUS" és "TANTÁRGY" esetében elérhető mondantbank elemei legördíthető listában
- Rövid név - a rendszerbe nem rögzített, egyedi szöveges értékelés esetében a felületeken megjelenő rövid megnevezés
- Szöveg - a rendszerbe nem rögzített, egyedi szöveges értékelés tartalma
- értékelés rögzítése
- a rendszerben még nem szereplő szöveges értékelést a Rövid név és a Szöveg mezők kitöltésével rögzíthet
- a rendszerben megtalálható szöveges értékelést (mondatbanki elemet) a listából kiválasztva lehet használni
- a KIVÁLASZT gomb megnyomásával az ablak tartalma előzetesen a felületen beírásra kerül, de a Szöveges értékelés még nincs ekkor elmentve!!
- a MÉGSEM gomb megnyomásával az ablak változtatások nélkül bezáródik, és tér vissza az előző felületre
A kiválasztott mondatbanki elemek esetében rendelkezésre állnak a szövegszerkesztő alkalmazásokban megismert kiemelési funkciók, amik segítségével a teljes szöveges értékelés egy része kiemelhető.
A kiemelésnek megfelelően jelennek meg a szöveges dokumentációkban is az értékelések:
Kréta 2.76 verzió újdonságai (2019.07.03.)
Az Importálás menüpont Excel és Excel érvényességi idővel verzióknál kiválasztható, hogy az adott xls táblázat Összefüggő szakmai gyakrolati foglalkozásokat tartalmaz, így az importálás a tanév utolsó napja és augusztus 31-e közé is teljesíthető.
.
Az összefüggő szakmai gyakorlati foglalkozások órarendi felületen történő megjelenését a korábban is már elérhető, összefüggő szakmai gyakorlatra vonatkozó idősáv beállításával szabályozható:
Új csoporttípusok kerültek kialakításra a később elérhetővé váló kollégiumi modul fejlesztése kapcsán. Ezek az 'Adatszótárak' menüpontban, illetve a csoportok adatainál érhetők el.
A középiskolai beiratkozásnál szereplő előző intézmény-adatok (megnevezés és OM-azonosító) KRÉTA-rendszer Adminisztrációs moduljában a tanulói adatokhoz történő utólagos beimportálásához javasoljuk a KIFIR-importálás módjánál a Meglévő adatok frissítése-opcióval történő adatimportálást azon intézmények esetében, amelyek a 06.07-e előtt beimportálták a tanulói adatokat a KRÉTA-rendszerbe:
Kréta 2.75 verzió újdonságai (2019.06.12.)
Elérhetővé vált az Intézmények számára az Adatszolgáltatások menüponton belül a második félévre vonatkozó Hittan óraszámok adatszolgáltatás felület.
.
Kréta 2.75 verzió újdonságai (2019.06.05.)
Az Intézmények beállíthatják a Nyilvántartás/Testreszabás felületen található Értékelések és feljegyzések beállításai szekcióban 4 féle speciális értékelési gomb használhatóságát a Pedagógusok számára.
A legördülő listában kattintással aktiválhatóak az egyes speciális értékelések, újabb kattintással kikapcsolhatóak.
Az Intézmények beállíthatják a Nyilvántartás/Testreszabás felületen található Értékelések és feljegyzések beállításai szekcióban 4 féle speciális értékelési gomb használhatóságát a Pedagógusok számára.
A legördülő listában kattintással aktiválhatóak az egyes speciális értékelések, újabb kattintással kikapcsolhatóak.
5-ös "Dicséret" vagy "Kitűnő" megjegyzéssel, Mentesítve értékelés - 

A kapcsolóval szabályozható, hogy az egyszer adható értékelések (azaz az I.-II.-III.-IV. negyedéves értékelések, a Félévi és az Év végi értékelések) - melyekből egy tanuló csak egy értékelést kaphat a tanév során egy osztályban - rögzítésekor megjelenjenek új, speciális értékelés gyorsgombok, mely fölé vitt egérmutatóra megjelenik annak funkciója.
Az „5D” feliratú gomb fölé navigáljuk a kurzort, akkor a felugró szövegben megjelenik: „Dicséret”, az „5K” esetén „Kitűnő”, és az „MT” feliratúnál „Mentesítve”.
Ezekre a gombokra is az vonatkozik, mint a többire, hogy közülük csak az egyik lehet kijelölve, a fejlécben található „X” hatására pedig megszűnik a kijelölése, ahogy akkor is, ha újra rákattintunk. Ha ezek közül a gombok választjuk ki az értékelést, majd mentünk, akkor ennek hatására a beállított dátummal, Értékelés móddal és megjegyzéssel mentésre kerül egy értékelés.
Ha az „5D” vagy „5K” opciókat jelöljük, akkor a II. oszlopba is az „5D” vagy „5K” karakterek jelenjenek meg piros háttérrel, továbbá az Értékelés feljegyzésébe bekerül a „Dicséret” vagy a „Kitűnő” szöveg. Minden statisztikában ötösként számítódnak ezek az elemek, ahol átlag számítás vagy a jegyek számossága kerül megjelenítésre.
Ha a Mentesítés opciót választjuk, akkor a tanulónak automatikusan egy szöveges értékelés jön létre, melynek szövege: „Mentesítve”. A II. oszlopban, ahol az év végi értékelések jelennek meg, piros háttérrel, „MT” jelölés jelzi ezt a szöveges értékelést (ez lesz az értékelés rövid neve).
Dolgozatot nem írt - 
A kapcsolóval szabályozható, hogy a többször is adható értékelések (azaz az I.-II.-III.-IV. negyedéves értékelések, a Félévi és az Év végi értékeléseken kívül minden más) - melyekből tetszőleges számú értékelést kaphat egy tanuló a tanév során - rögzítésekor megjelenjen egy új, speciális értékelés gyorsgomb, mely fölé vitt egérmutatóra megjelenik a "Nem írt" felirat.
Erre a gombra is az vonatkozik, mint a többire, hogy közülük (hatuk közül) csak az egyik lehet kijelölve, a fejlécben található „X” hatására pedig megszűnik a kijelölése, ahogy akkor is, ha újra rákattintunk. Ha ezt a gombot választjuk ki, majd mentünk, akkor ennek hatására a beállított dátummal, Értékelés móddal és témával mentésre kerül egy szöveges értékelés, melynek szövege: „Nem írt.” A szöveges értékelés rövid nevéhez egy „-” karaktert kerül, ez jelenik meg a táblázatos felületen.
A Statisztikai táblázatokban két új oszlop került be a Bukások száma oszlop előtt: „Dicséretek száma” és „Kitűnő értékelések száma”, és mindkettőnél az ilyen minősítésű zárások száma jelenik meg tanulónként, és alul összesítve.
Az Értékelések felületen megjelenik az adott osztály/csoport Tantárgyi átlaga.
A Dokumentumok/Tanügyi ellenőrzések szekcióban elérhetővé vált a "Pedagógusok be nem írt órái, havi bontásban" riport. A statisztika a naplók ellenőrzéséhez egy olyan kereszttáblás dokumentum, ami pedagógusonként és havonként összesítve mutatja a pedagógusok naplóba be nem jegyzett óráit.
Azokon a foglalkozásokon, melyekre előre bejelentett számonkérést rögített a pedagógus, a foglalkozás naplózásánál megjelenik az előre bejelentett számonkérés típusa és témája.
A Bejelentett számonkérések listája bővítésre került további oszlopokkal, valamint szűrési lehetőségekkel:
Az e-Ügyintézésen keresztül megvalósuló "Beiratkozás Középfokú Intézménybe" - BKI folyamat részeként a KIFIR-től kapott import állomány KRÉTA rendszerbe töltési lehetősége, valamint annak optimalizálása, bővítése az előző intézmény rögzítésével a rendszerben.
Több e-Napló menüpontban lévő lista felület módosítása, bővítése oszlopokkal, exportálási lehetőségekkel.
A tanulói adatlapok bővítésre kerültek új mezőkkel.
Több felületi üzenet/leírás módosítása az egyértelműbb felhasználás érdekében.
A Fogadóóra listák felületeken szűrők kerültek elhelyezése.
A Helyettesítésnél megadott, Megjegyzés mezőbe felvett szöveges adat megjelenik a Helyettesítési naplóban, felületi megtekintéseknél.
Elérhető a "Bizonyítvány pótlap az 1. évfolyamon A.Tü. 800/gépi r.sz. kétoldalas nyomtatáshoz" PDF dokumentum, melynek oldalsorrendje 4-1-2-3.
A Nyilvántartás/Tanulók menüpontban elérhető Export gomb alatt megjelent a Tanulók teljes KIR-STAT riport, mely nem csak a jelenleg, hanem a korábbi tanulókat is tartalmazza.
A Haladási napló generálásánál választható, hogy az elkészült PDF file-t a rendszer A3-as vagy A4-es formátumra optimalizálja.
Az admin belpési felületen (Dashboard) lévő üzenetek frissítése, módosítása, aktuaálizálása.
Kréta 2.74 verzió újdonságai (2019.05.24.)
Az admin felületen elérhetővé vált a 2019/2020-as tanév, mint következő tanév.
A következő, 2019/2020-as tanévre váltva lehetővé vált az adminisztrációs rendszerben előkészíteni a következő tanévet. Átváltva a nem aktív tanévre a felület fejléce megváltozik, más színezést kap, hogy felhívja a figyelmet, hogy egy nem aktív tanévben dolgozik a felhasználó. Az egyes menüpontok bizonyos esetekben eltérhetnek az aktív tanévben megszokott menüelemektől, nem minden funkció érhető el természetesen a jövő évi felületeken.
Az "Altív tanév léptetés", azaz a tanév váltása a rendszerben a későbbiekben, augusztus során lesz majd elérhető.
Kréta 2.74 verzió újdonságai (2019.05.08.)
Az intézményi KRÉTA rendszerekben - a 2019. májusi frissítéstől - az adminisztrátori felületen bekapcsolható a Számonkérés bejelentés funkció, mely segítségével a pedagógusok előre bejelenthetnek számonkéréseket a tanulók számára. A rendszerben az intézmény beállíthatja, hogy egy napra mennyi és milyen típusú számonkérés előrejelzésére van lehetőség az intézményi szabályoknak megfelelően.
A számonkérés bejelentés funkcióinak részletes bemutatása:
A Törzslap dokumentum generálásánál lehetőség van kiválasztani, hogy a rendszer az adatok elrendezésénél kötésmargó létrehozását is figyelembe vegye e.
A választási lehetőségek:
- nincs kötésmargó
- egyoldalas nyomtatáshoz készül a generált dokumentum, így csak a lapok bal oldalára kerül nagyobb hely a kötésmargó számára
- kétoldalas nyomtatáshoz készül a generált dokumentum, így a lapokon felváltva jobb, majd bal oldalon szerepel a nagyobb hely a kötésmargó számára
Az így elkészült dokumentumok összehasonlítva:
Abban az esetben, ha egy Összevont évfolyamú osztályban a tanulóknak egyedi évfolyamok kerültek beállításra, a tanulóknál megadott évfolyamokat fogja a rendszer a Törzslapokra generálni.
Az Osztályok adatlapot megnyitva új felület jelent meg, ahol lehetőség nyílik az adott osztály Törzslap/Naplósorszám csoportos módosítására.
A Naplósorszámok a táblázat felett található gomb megnyomásával automatikusan kitöltésre kerülnek, vagy a tanulóknál egyesével beállíthatóak, majd menthetőek.
A Törzslapszámok a táblázat felett található gomb megnyomásával automatikusan kitöltésre kerülnek, mely művelet előtt egy figyelmeztető ablak jelenik meg, mely tartalma:
"A törzslapszámok automatikus beállításával az idén osztályba sorolt tanulók alapján kerülnek kiosztásra a törzslapszámok, melyek formátuma és a korábbi években megadott adatok így felülírásra fognak kerülni. Így is végre kívánja hajtani az automatikus sorszámozást?"
A felhasználó döntésétől függően felülíródnak a korábbi adatok, vagy a mégsem gomb segítségével változtatás nélkül kiléphet a felületről.
A Mulasztási értesítő dokumentumok generálási felületei új, kiválasztható paraméterrel bővültek, mely során meghatározható, hogy a többi szempont szerint beállított dokumentumok generálásakor csak a beállított Igazolatlan óra értéket elérő tanulók számára készüljön el a dokumentum.
A kiválasztható értékek: 0, 1, 10, 20, 30, 50.
A Napirendi felületen felvitt foglalkozások is megjelennek már a Haladási napló / Óralátogatások felületen, és rögzíthetők hozzájuk információk.
A generálás során beállítható, hogy a lekért adatok minden kijelölt osztály nyomtatványra külön vagy egy dokumentumba kerüljenek-e.
A Tanulók tanügyi adatai táblázatba bekerült az évfolyamjelölés, ami nem csak az osztály, hanem az Összevont osztályokba járó tanulók esetén a tanulók egyedi évfolyam megjelölését tartalmazza, azaz az egy osztályon belüli eltérő évfolyamok megjelennek a táblázatban.
Az Értesítők, törzslapok, bizonyítvány pótlapok előállítási felülete egységesítésre került, mindegyik felületen elérhető minden funkció, ami az adott dokumentumtípus egyes verzióiban volt csak eddig használható.
A fenntartó(k) kérésének és a folyamatban lévő fejlesztések érdekében több adatszótár módosításra került, új adatszótárak kerültek a rendszerbe.
Az e-Napló menüpont Értékelések listája menüpontban megjelent egy újfajta beépített, előre definiált export típus, mely az Évközi jegyeket tartalmazza.
A Nyilvántartás menüpont Csoportok felületen, az Exportálási lehetőségek között megjelenő Csoportba járó tanulók típus táblázata bővítésre került.
Az elkészülő Excel táblázat tartalmazza már a tanulók Osztályának megnevezését is.
Több felületen javításra kerültek az elírások, elgépelések.
A terem tulajdonságoknál megadott vizsga-befogadóképesség érték exportokban/riportokban való megjelenítésre/pontosításra kerültek.
Kréta 2.73 verzió újdonságai (2019.04.03.)
A Nyilvántartás / Osztályok menüpontban elérhető Osztály adatlap bővítésre került.
Az e-Ügyintézési folyamatok kialakítása során szükségessé váló információk rögzíthetőségének érdekében több új mező került be a beállítási lehetőségek közé:
- Szülői munkaközösség képviselő
- az osztályba járó tanulók rögzített gondviselői közül lehet választani a legördíthető menüben
- Szülői munkaközösség képviselő helyettes
- az osztályba járó tanulók rögzített gondviselői közül lehet választani a legördíthető menüben
- Osztálypénz bankszámlaszáma
- szabad szöveges értékkel kitölthető információs mező
- Osztálypénz bankszámlaszám kedvezményezett
- szabad szöveges értékkel kitölthető információs mező
A Tanulói adatlapon található megjegyzés rovat 2000 karakterre történő bővítése felhasználói kérések alapján.
Jelölőnégyzet segítségével van lehetőség egyedi nap esetén az adott napi órák helyett üres napi órarendet beállítani, és az egyedi órákat rögzíteni.
Az egyedi nap törlésének esetén van arra lehetőség, hogy a felhasználó szabályozza, hogy az egyedi napra külön felvett órarendi elemeket a rendszer törölje/ne törölje.
A Dokumentum / Értesítők, törzslap, bizonyítvány szekcióban található Üzenőfüzet értékelőlap dokumentum generálásának kibővítése új választható lehetőségekkel:
- Osztály választása után, azon belül van lehetőség az osztály csak kijelölt tanulóinak generálni dokumentumot
- Minden kijelölt tanulói nyomtatvány külön vagy egy dokumentumba kerüljön
A Dokumentumok / Tanulók szekcióban található dokumentumok módosítása.
Az e-Napló menüpont Értékelések listája pontjában elérhető Évközi jegyek export file oszlopainak bővítése felhasználó kéréseknek megfelelően
A Dokumentum / Igazolások, mulasztási értesítők szekcióban található Mulasztási értesítő dokumentumok generálásának kibővítése új választható lehetőségekkel:
- Osztály választása után, azon belül van lehetőség az osztály csak kijelölt tanulóinak generálni dokumentumot
- Minden kijelölt tanulói nyomtatvány külön vagy egy dokumentumba kerüljön
A megjelenő új funkciók és modulok miatt átrendezésre került a felület fejléce.
A felhasználó neve mellé felkerült az e-Learning menüpont:
Külön menüpontban érhető el az e-Ügyintézés menüpont:
Nem csak Órarendi, hanem Napirendi vagy Minden foglalkozást tartalmazó órarend is generálható PDF dokumentumba a Dokumentumok / Órarendek szekcióban:
2019.05.30-án 16:00-tól online workshopot tartunk, amelyet a KRÉTA YouTube oldalán lehet majd követni. Az online workshopon egy élő videó közvetítés keretében járjuk körbe az év végével kapcsolatos adminisztrációs feladatokat és beállításokat, valamint az ezekkel kapcsolatosan felmerülő gyakori kérdéseket. A közvetítés eléréséhez szükséges hivatkozást a tudásbázis oldalunkon tesszük közzé.
Fenntartói kérésre az Nyilvántartás / Intézmény menüpontban az OM kód és Intézmény név az intézményi KRÉTA felületről már nem szerkeszthető, annak módosítására a Központi KRÉTA felületről a fenntartónak van jogosultsága és lehetősége.
Kréta 2.72 verzió újdonságai (2019.03.14.)
- A pedagógusok az alábbi Tudásbázis oldalon találhatnak leírást, a fogadóóra kiírásához.
- A korábban kiírt fogadóórák adatai a Tanári feladatok menüpont alatt érhetők el. Erről itt olvashatnak bővebben.
- A pedagógusok által felvett fogadóórák az Adminisztrációs felületen is megtekinthetők, a Fogadóórák listája menüpontban.
- Az elektronikus ellenőrzőn keresztül lehet jelentkezni a fogadóórákra, melyről a gondviselő, az alábbi oldalon tájékozódhatnak.
Az egyedinapok kezelése megújult, melynek leglényegesebb eleme, hogy külön dátumválasztó mezőben adható meg, hogy a kiválasztott napra mely másik nap órarendjét másoljuk át. Az új működésről a Tanév rendje menüpont alatt található aloldalakon tájékozódhatnak.
A Tantárgyfelosztás menüpontban lehetőség van egy kiválasztott osztályhoz kapcsolódó osztálybontott csoportok adatainak megjelenítésére, illetve minden további olyan csoport TTF elemeinek megjelenítésére is, melyekbe legalább egy tanuló be van sorolva a kiválasztott osztályban.
Az adminisztrátori rendszerben, az 'e-Napló' menüelem alatt található menüpontok mindegyikénél külön szűrhetővé váltak az osztályok órái, a tanulók mulasztásai, értékelései és feljegyzései, illetve a helyettesítések, továbbá beállítható, hogy a megadott osztály adatain kívül a kapcsoló csoportok adatai is jelenjenek meg.
A pedagógusok számára, Napló jogosultsággal elérhető, 'Haladási napló / Tanórák' menüpontban az összes megjelenített adat alapján lehet szűrni.
A 'Dokumentumok' menüpontban elérhető Helyettesítések listája nyomtatványon, a Napirendi helyettesítések esetén, megjelenik annak időpontja is, a pontosabb tájékoztatás elősegítésére.
A pedagógusok számára, Napló jogosultsággal elérhető 'Dokumentumok' menüpontban már minden osztály, pedagógus és terem órarendje elérhető.
A 'Hittan adatszolgáltatás' és az 'Adatszótárak' felületeken is elérhetővé vált az adatok exportálása, melyet a jobb-felső sarokban található 'Excel export' gombra kattintva lehet elérni.
A 'Dokumentumok' menüpontban elérhető 'Haladási munkafüzet' táblázatokban a naplózott órák minden adata elérhető.
Kréta 2.71 verzió újdonságai (2019.02.14.)
A Gondviselő rögzítésénél új Rokonsági fok érhető el, a Kollégiumi nevelő.
Ennek segítségével a Kollégiumi nevelők számára Gondviselői hozzáférési szinten adható hozzáférés a tanulók adataihoz, a rokonsági fokkal megjelölve az elérés okát.
Az admin felület e-Napló/Nem elérhető órarendi elemek lista oszlopainak bővítése a beérkezett felhasználói kéréseknek megfelelően.
A listában azok az órarendi foglalkozások jelennek meg, amelyek az adott intézmény adatbázisában ugyan szerepelnek, de a felületeken nem jelennek meg.
Például importálásra/létrehozásra kerül egy olyan órarendi foglalkozás, mely hétfői napon lenne, de a foglalkozás érvényesség kezdete és vége dátumokkal egy hét szerda-péntek időintervallumot határoztunk meg, így ez a foglalkozás a mentést követően az adatbázisban ugyan szerepelni fog, de semmilyen más felületen nem lesz látható.
Itt az adott foglalkozás sorában található "nagyító" ikonnal megtekinthető annak részletes adatlapja, valamint a "kuka" ikonnal eltávolítható az adatbázisból
A Helyettesítések kezelése felületen az egyes szűrt mezőkben megjelenő alkalmazottak szűrésének módosítása, a rendszer fejlesztése közben módosult paraméterek szerint.
A Helyettesített foglalkozáson, a Helyettesítő pedagógus által a Tanóra adatai fülön rögzített Megjegyzés információ megjelenik az e-Napló / Tanórák listája felületen.
A Dashboard felületen elérhető információs listák módosítása a felhasználók kérésének megfelelően.
A felhasználók kérésének megfelelően a Törzslap dokumentumok átsorrendezése.
Az Adminisztrátori felület Dokumentumok menüpontban több dokumentum típus esetében is megjelent az "Iktatás" jelölőnégyzet, mely segítségével a kiválasztott, beállított dokumentum a "Letöltés" gomb megnyomásával iktatódik a Poszeidon iktatórendszerbe.
Kréta 2.70 verzió újdonságai (2019.01.16.)
A félévi értesítők között elérhető Félévi szöveges értesítő füzet (1-4. osztály) kétoldalas nyomtatáshoz dokumentum a tanuló félévi értékelését egy olyan A4-es formátumú PDF dokumentumba generálja, melynek oldalsorrendje eltér a normál megszokottól: Utolsó oldal - Első oldal - Köztes oldalak, így a nyomtatón beállított "Füzet" típusú nyomtatás, és 4 oldal egybe nyomtatása esetén a keletkező papírlapot félbehajtva a dokumentum oldalai megfelelő sorrendben fognak megjelenni.
Bővült az értesítők generálási ablakán elérhető, intézmény/generáló által kiválasztható paraméterek száma.
- Minden kijelölt tanulói nyomtatvány külön dokumentumba vagy egy dokumentumba kerüljön generálásra (több osztály/csoport/tanuló kiválasztása esetén)
- Felmentések szerepeltetése
Új információk kerültek ki az Admin belépési oldalra:
A KRÉTA rendszerben elérhetővé vált a Poszeidon iktatórendszer, amelyben a belépést az alábbiak szerint lehet végrehajtani:
1. Lépjen be a KRÉTÁba adminisztrátori jogosultsággal.
2. A Dokumetumok lenyíló menüben kattintson rá a Poszeidon gombra.
3. A böngészőnk egy új ablakban megnyitja az intézményünkhöz kapcsolódó Poszeidon modult.
4. A Felhasználó névhez beírjuk az intézményünk KRÉTA azonosítóját, ez a jövőben nem fog változni.
5. Első bejelentkezéskor a Tankerület által megadott jelszót meg kell változtatniuk, kérjük, jegyezzék meg azt.
Első alkalommal nem javasoljuk megjegyeztetni a böngészőnkkel az újonnan megadott jelszavunkat, mert a következő belépésnél esetleg problémát okozhat. Ha nem tudunk belépni a megjegyeztetett jelszóval, kérjük, ellenőrizze a böngészőben a helyes jelszót mentettük-e el. FONTOS megjegyeznünk még azt is, hogy a KRÉTÁhoz használható felhasználónév és jelszóval a Poszeidon modulba nem tud belépni. További felhasználók felvételével, új jelszó generálásával kapcsolatban a Tankerületi Poszeidon adminisztrátorok tudnak Önöknek megoldást nyújtani.
A belépéshez további információkat a Tudásbázis alábbi oldalán olvashat: Bejelentkezés, felhasználók kezelése
Tájékoztatjuk felhasználóinkat, hogy 2019.02.07-én 16:00-tól online workshopot tartunk, amelyet a KRÉTA YouTube oldalán lehet majd követni.
Az online workshopon egy élő videó közvetítés keretében járjuk körbe a gondviselői hozzáférések, az igazolások és mulasztások kezelésének témáit, valamint az ezekkel kapcsolatosan felmerülő gyakori kérdéseket.
A közvetítés eléréséhez szükséges hivatkozást a tudásbázis oldalunkon tesszük közzé.
Az alkalmazottakra vonatkozó Dashboard statisztikáknál az Alkalmazottak munkaviszonyának kezdete/vége is figyelembe vételre kerül.
A Testreszabás menüpont "Az elektronikus napló korlátozásainak beállításai szekcióban szabályozhatóvá vált az e-Ellenőrző felületen megjelenő Osztályátlagok elérhetősége.
A beállítás meghatározza, hogy a diákok és a szülők láthatják-e az osztály tanulmányi átlagát. IGEN érték esetében a tanuló tanulmányi átlaga mellett az osztály tanulmányi átlaga is megjelenítésre kerül. NEM érték esetében kizárólag a tanuló átlaga látható a felületen.
A bekapcsolt funkció esetén a tanuló osztályátlaghoz viszonyított eredményének eltérése kiemelten, színezve jelenik meg.
Az Osztályfőnöki feladatok / Mulasztások kezelése felületen elérhető Dátum nézet lenyitott, belső listáinál is elérhetővé vált a több felületen megszokott, fejléc(ek)re történő kattintással a lista sorba rendezése.
A Testreszabás menüpont "Értékelések és feljegyzések beállításai" menüpont beállításától függetlenül a szuperosztályfőnökök számára minden osztály/csoport elérhetővé vált a Feljegyzések/Beírások menüpontban.
A egyedi, másik tanítási napra átmásolt tanítási napon rögzített mulasztásoknál az új nap megnevezése jelenik meg a lista fejlécében.
Beérkező kéréseknek megfelelően módosításra került a Gondviselői hozzáférés igénylésének felirata.
Az admin felület e-Napló menüpont Mulasztások listája felületen, a Nem jelenlévő tanulók adatainak megjelenítése jelölőnégyzettel ki/be kapcsolható a tanulói "Üres" állapotok megjelenítése a listában.
Az admin felület e-Napló menüpont Mulasztások listája felületen, az osztályba Nem besorolt tanulók mulasztási adatainak megjelenítése jelölőnégyzettel ki/be kapcsolható a tanulói "Üres" állapotok megjelenítése a listában.
Dokumentumgenerálási felületen több dokumentumnál módosításra került az elérhető Formátumok listája.
Az Igazolások rögzítése felületen, ha már van rögzítve Igazolás az új Igazolás időintervallumában, figyelmeztető ablak jelenik meg a két Igazolás átfedéséről.
A Tanári feladatok / Tanított tanulók felületen a Tanulói adatoknál újabb menüpontok (Beírások, Osztály/csoportok, Közösségi szolgálat) váltak elérhetővé a Pedagógusok számára.
Az admin felület e-Napló / Érettségi eredmények listája felületen elérhetőek, szűrhetőek, exportálhatóak a Pedagógusok által rögzített előrehozott érettségi eredmények.
A Testreszabás Fejléc/Lábléc szerkesztő felületen egyedi, intézményre specifikált dokumentumképet hozhat létre.
A szerkesztő ablakban lehet engedélyezni a szerkesztést, amit követően elkészíthető az egyedi megjelenés.
Mentés előtt "Előnézet" megtekintésére is van lehetőség.
Az intézmény bármikor módosíthatja, törölheti a beállított értékeket.
Az egyedi Fejléc/Lábléc tartalmú dokumentumok generálása hosszabb ideig tart.
A Poszeidon iratkezelő modulban iktatott dokumentumok alapértelmezett KRÉTA fejléces formában kerülnek iktatásra. Az iktatott dokumentumokra egyedi iktatási számok kerülnek vonalkód mellett, így ezek kizárólag a KRÉTA-s típusban jelennek meg jól látható formában.
A Mulasztási értesítőknél kiválasztható az Értesítő aláírójának megnevezése.
A Tanári feladatok / Nem tanított tanulók menüpontjában elérhető az intézmény összes tanulója.
Tantárgyfelosztás elemek szerinti szűrő segítségével beállítható a megjelenő tanulók listája.
Kréta 2.69 verzió újdonságai (2018.12.05.)
A Pedagógusok Nem naplózott órák listájában megjelenő foglalkozásokban is elérhetőek már a Gyorsbeírást lehetővé tevő ikonok.
Az e-Ellenőrző felületen az „információk” menüpont „Közösségi szolgálat” pontjában megtekinthetik a tanulók és gondviselők, hogy az adott tanulóhoz mennyi és milyen Közösségi szolgálat van már rögzítve a rendszerben.
A Tanórákon hivatalosan nem jelenlevő, és "Üres" állapotba állított jelenléttel rendelkező tanulókat az e-Napló menüpont Mulasztások listája nem jeleníti meg, a lista felett lehetséges Excel file-ba exportálni a „Tanórákon nem jelenlevő” funkcióval ezen adatokat.
A rögzített tanóra módosítása esetében is van már 4 féle lehetőség a módosítás érvényesítésére, annak megfelelően, hogy melyik gombot használjuk, a módosítás mentése során:
- csak a kijelölt órát fogja érinteni
- az adott naptól a tanév végéig érinti a módosítás az óra sorozatot
- az adott napig a tanév elejétől fogja érinteni a módosítás az óra sorozatot
- a teljes tanév minden sorozat elemét fogja érinteni a módosítás
Az e-Napló menüpont Tanórák listája felületen a szűrők bővítésre kerültek a bővített, jelölhető Tanóra adatoknak megfelelően.
Az Adatszolgáltatás menüpontban szétválasztásra került a felület október 15-i és január 15-i létszámadatokra.
A Nyilvántartás/Osztályok felületen elérhető Exportálás/Osztályok minden adata funkcióval létrejövő Excel táblázat az osztály tulajdonságainak minden elemét tartalmazza, a bővült tulajdonság beállítási lehetőségeknek megfelelően.
A Nyilvántartás/Tantárgyfelosztás felületen, a TTF elem módosításakor felkerült a felületre egy új jelölőnégyzet, mellyel beállítható, hogy a TTF módosításakor "A kapcsolódó órarendi órák módosítása" megtörténjen e, vagy azokat nem szeretnénk módosítani.
A TTF módosítása közben egy felugró ablakban megjeleníti a rendszer, hogy milyen módosítások történnek a háttérben, mely korábban feltöltött órarendek, mely óráit fogja a TTF-től függetleníteni.
A rendszer menüsorának végén megjelent e-Learning menüpont, melyben a jogosultsági szintnek és rendszer beállításának megfelelően megjelennek az adott felhasználó számára elérhető e-Learning tananyagok.
Kréta 2.72 verzió újdonságai (2019.03.14.)
- A pedagógusok az alábbi Tudásbázis oldalon találhatnak leírást, a fogadóóra kiírásához.
- A korábban kiírt fogadóórák adatai a Tanári feladatok menüpont alatt érhetők el. Erről itt olvashatnak bővebben.
- A pedagógusok által felvett fogadóórák az Adminisztrációs felületen is megtekinthetők, a Fogadóórák listája menüpontban.
- Az elektronikus ellenőrzőn keresztül lehet jelentkezni a fogadóórákra, melyről a gondviselő, az alábbi oldalon tájékozódhatnak.
Az egyedinapok kezelése megújult, melynek leglényegesebb eleme, hogy külön dátumválasztó mezőben adható meg, hogy a kiválasztott napra mely másik nap órarendjét másoljuk át. Az új működésről a Tanév rendje menüpont alatt található aloldalakon tájékozódhatnak.
A Tantárgyfelosztás menüpontban lehetőség van egy kiválasztott osztályhoz kapcsolódó osztálybontott csoportok adatainak megjelenítésére, illetve minden további olyan csoport TTF elemeinek megjelenítésére is, melyekbe legalább egy tanuló be van sorolva a kiválasztott osztályban.
Az adminisztrátori rendszerben, az 'e-Napló' menüelem alatt található menüpontok mindegyikénél külön szűrhetővé váltak az osztályok órái, a tanulók mulasztásai, értékelései és feljegyzései, illetve a helyettesítések, továbbá beállítható, hogy a megadott osztály adatain kívül a kapcsoló csoportok adatai is jelenjenek meg.
A pedagógusok számára, Napló jogosultsággal elérhető, 'Haladási napló / Tanórák' menüpontban az összes megjelenített adat alapján lehet szűrni.
A 'Dokumentumok' menüpontban elérhető Helyettesítések listája nyomtatványon, a Napirendi helyettesítések esetén, megjelenik annak időpontja is, a pontosabb tájékoztatás elősegítésére.
A pedagógusok számára, Napló jogosultsággal elérhető 'Dokumentumok' menüpontban már minden osztály, pedagógus és terem órarendje elérhető.
A 'Hittan adatszolgáltatás' és az 'Adatszótárak' felületeken is elérhetővé vált az adatok exportálása, melyet a jobb-felső sarokban található 'Excel export' gombra kattintva lehet elérni.
A 'Dokumentumok' menüpontban elérhető 'Haladási munkafüzet' táblázatokban a naplózott órák minden adata elérhető.
Kréta 2.71 verzió újdonságai (2019.02.14.)
A Gondviselő rögzítésénél új Rokonsági fok érhető el, a Kollégiumi nevelő.
Ennek segítségével a Kollégiumi nevelők számára Gondviselői hozzáférési szinten adható hozzáférés a tanulók adataihoz, a rokonsági fokkal megjelölve az elérés okát.
Az admin felület e-Napló/Nem elérhető órarendi elemek lista oszlopainak bővítése a beérkezett felhasználói kéréseknek megfelelően.
A listában azok az órarendi foglalkozások jelennek meg, amelyek az adott intézmény adatbázisában ugyan szerepelnek, de a felületeken nem jelennek meg.
Például importálásra/létrehozásra kerül egy olyan órarendi foglalkozás, mely hétfői napon lenne, de a foglalkozás érvényesség kezdete és vége dátumokkal egy hét szerda-péntek időintervallumot határoztunk meg, így ez a foglalkozás a mentést követően az adatbázisban ugyan szerepelni fog, de semmilyen más felületen nem lesz látható.
Itt az adott foglalkozás sorában található "nagyító" ikonnal megtekinthető annak részletes adatlapja, valamint a "kuka" ikonnal eltávolítható az adatbázisból
A Helyettesítések kezelése felületen az egyes szűrt mezőkben megjelenő alkalmazottak szűrésének módosítása, a rendszer fejlesztése közben módosult paraméterek szerint.
A Helyettesített foglalkozáson, a Helyettesítő pedagógus által a Tanóra adatai fülön rögzített Megjegyzés információ megjelenik az e-Napló / Tanórák listája felületen.
A Dashboard felületen elérhető információs listák módosítása a felhasználók kérésének megfelelően.
A felhasználók kérésének megfelelően a Törzslap dokumentumok átsorrendezése.
Az Adminisztrátori felület Dokumentumok menüpontban több dokumentum típus esetében is megjelent az "Iktatás" jelölőnégyzet, mely segítségével a kiválasztott, beállított dokumentum a "Letöltés" gomb megnyomásával iktatódik a Poszeidon iktatórendszerbe.
Kréta 2.70 verzió újdonságai (2019.01.16.)
A félévi értesítők között elérhető Félévi szöveges értesítő füzet (1-4. osztály) kétoldalas nyomtatáshoz dokumentum a tanuló félévi értékelését egy olyan A4-es formátumú PDF dokumentumba generálja, melynek oldalsorrendje eltér a normál megszokottól: Utolsó oldal - Első oldal - Köztes oldalak, így a nyomtatón beállított "Füzet" típusú nyomtatás, és 4 oldal egybe nyomtatása esetén a keletkező papírlapot félbehajtva a dokumentum oldalai megfelelő sorrendben fognak megjelenni.
Bővült az értesítők generálási ablakán elérhető, intézmény/generáló által kiválasztható paraméterek száma.
- Minden kijelölt tanulói nyomtatvány külön dokumentumba vagy egy dokumentumba kerüljön generálásra (több osztály/csoport/tanuló kiválasztása esetén)
- Felmentések szerepeltetése
Új információk kerültek ki az Admin belépési oldalra:
A KRÉTA rendszerben elérhetővé vált a Poszeidon iktatórendszer, amelyben a belépést az alábbiak szerint lehet végrehajtani:
1. Lépjen be a KRÉTÁba adminisztrátori jogosultsággal.
2. A Dokumetumok lenyíló menüben kattintson rá a Poszeidon gombra.
3. A böngészőnk egy új ablakban megnyitja az intézményünkhöz kapcsolódó Poszeidon modult.
4. A Felhasználó névhez beírjuk az intézményünk KRÉTA azonosítóját, ez a jövőben nem fog változni.
5. Első bejelentkezéskor a Tankerület által megadott jelszót meg kell változtatniuk, kérjük, jegyezzék meg azt.
Első alkalommal nem javasoljuk megjegyeztetni a böngészőnkkel az újonnan megadott jelszavunkat, mert a következő belépésnél esetleg problémát okozhat. Ha nem tudunk belépni a megjegyeztetett jelszóval, kérjük, ellenőrizze a böngészőben a helyes jelszót mentettük-e el. FONTOS megjegyeznünk még azt is, hogy a KRÉTÁhoz használható felhasználónév és jelszóval a Poszeidon modulba nem tud belépni. További felhasználók felvételével, új jelszó generálásával kapcsolatban a Tankerületi Poszeidon adminisztrátorok tudnak Önöknek megoldást nyújtani.
A belépéshez további információkat a Tudásbázis alábbi oldalán olvashat: Bejelentkezés, felhasználók kezelése
Tájékoztatjuk felhasználóinkat, hogy 2019.02.07-én 16:00-tól online workshopot tartunk, amelyet a KRÉTA YouTube oldalán lehet majd követni.
Az online workshopon egy élő videó közvetítés keretében járjuk körbe a gondviselői hozzáférések, az igazolások és mulasztások kezelésének témáit, valamint az ezekkel kapcsolatosan felmerülő gyakori kérdéseket.
A közvetítés eléréséhez szükséges hivatkozást a tudásbázis oldalunkon tesszük közzé.
Az alkalmazottakra vonatkozó Dashboard statisztikáknál az Alkalmazottak munkaviszonyának kezdete/vége is figyelembe vételre kerül.
A Testreszabás menüpont "Az elektronikus napló korlátozásainak beállításai szekcióban szabályozhatóvá vált az e-Ellenőrző felületen megjelenő Osztályátlagok elérhetősége.
A beállítás meghatározza, hogy a diákok és a szülők láthatják-e az osztály tanulmányi átlagát. IGEN érték esetében a tanuló tanulmányi átlaga mellett az osztály tanulmányi átlaga is megjelenítésre kerül. NEM érték esetében kizárólag a tanuló átlaga látható a felületen.
A bekapcsolt funkció esetén a tanuló osztályátlaghoz viszonyított eredményének eltérése kiemelten, színezve jelenik meg.
Az Osztályfőnöki feladatok / Mulasztások kezelése felületen elérhető Dátum nézet lenyitott, belső listáinál is elérhetővé vált a több felületen megszokott, fejléc(ek)re történő kattintással a lista sorba rendezése.
A Testreszabás menüpont "Értékelések és feljegyzések beállításai" menüpont beállításától függetlenül a szuperosztályfőnökök számára minden osztály/csoport elérhetővé vált a Feljegyzések/Beírások menüpontban.
A egyedi, másik tanítási napra átmásolt tanítási napon rögzített mulasztásoknál az új nap megnevezése jelenik meg a lista fejlécében.
Beérkező kéréseknek megfelelően módosításra került a Gondviselői hozzáférés igénylésének felirata.
Az admin felület e-Napló menüpont Mulasztások listája felületen, a Nem jelenlévő tanulók adatainak megjelenítése jelölőnégyzettel ki/be kapcsolható a tanulói "Üres" állapotok megjelenítése a listában.
Az admin felület e-Napló menüpont Mulasztások listája felületen, az osztályba Nem besorolt tanulók mulasztási adatainak megjelenítése jelölőnégyzettel ki/be kapcsolható a tanulói "Üres" állapotok megjelenítése a listában.
Dokumentumgenerálási felületen több dokumentumnál módosításra került az elérhető Formátumok listája.
Az Igazolások rögzítése felületen, ha már van rögzítve Igazolás az új Igazolás időintervallumában, figyelmeztető ablak jelenik meg a két Igazolás átfedéséről.
A Tanári feladatok / Tanított tanulók felületen a Tanulói adatoknál újabb menüpontok (Beírások, Osztály/csoportok, Közösségi szolgálat) váltak elérhetővé a Pedagógusok számára.
Az admin felület e-Napló / Érettségi eredmények listája felületen elérhetőek, szűrhetőek, exportálhatóak a Pedagógusok által rögzített előrehozott érettségi eredmények.
A Testreszabás Fejléc/Lábléc szerkesztő felületen egyedi, intézményre specifikált dokumentumképet hozhat létre.
A szerkesztő ablakban lehet engedélyezni a szerkesztést, amit követően elkészíthető az egyedi megjelenés.
Mentés előtt "Előnézet" megtekintésére is van lehetőség.
Az intézmény bármikor módosíthatja, törölheti a beállított értékeket.
Az egyedi Fejléc/Lábléc tartalmú dokumentumok generálása hosszabb ideig tart.
A Poszeidon iratkezelő modulban iktatott dokumentumok alapértelmezett KRÉTA fejléces formában kerülnek iktatásra. Az iktatott dokumentumokra egyedi iktatási számok kerülnek vonalkód mellett, így ezek kizárólag a KRÉTA-s típusban jelennek meg jól látható formában.
A Mulasztási értesítőknél kiválasztható az Értesítő aláírójának megnevezése.
A Tanári feladatok / Nem tanított tanulók menüpontjában elérhető az intézmény összes tanulója.
Tantárgyfelosztás elemek szerinti szűrő segítségével beállítható a megjelenő tanulók listája.
Kréta 2.69 verzió újdonságai (2018.12.05.)
A Pedagógusok Nem naplózott órák listájában megjelenő foglalkozásokban is elérhetőek már a Gyorsbeírást lehetővé tevő ikonok.
Az e-Ellenőrző felületen az „információk” menüpont „Közösségi szolgálat” pontjában megtekinthetik a tanulók és gondviselők, hogy az adott tanulóhoz mennyi és milyen Közösségi szolgálat van már rögzítve a rendszerben.
A Tanórákon hivatalosan nem jelenlevő, és "Üres" állapotba állított jelenléttel rendelkező tanulókat az e-Napló menüpont Mulasztások listája nem jeleníti meg, a lista felett lehetséges Excel file-ba exportálni a „Tanórákon nem jelenlevő” funkcióval ezen adatokat.
A rögzített tanóra módosítása esetében is van már 4 féle lehetőség a módosítás érvényesítésére, annak megfelelően, hogy melyik gombot használjuk, a módosítás mentése során:
- csak a kijelölt órát fogja érinteni
- az adott naptól a tanév végéig érinti a módosítás az óra sorozatot
- az adott napig a tanév elejétől fogja érinteni a módosítás az óra sorozatot
- a teljes tanév minden sorozat elemét fogja érinteni a módosítás
Az e-Napló menüpont Tanórák listája felületen a szűrők bővítésre kerültek a bővített, jelölhető Tanóra adatoknak megfelelően.
Az Adatszolgáltatás menüpontban szétválasztásra került a felület október 15-i és január 15-i létszámadatokra.
A Nyilvántartás/Osztályok felületen elérhető Exportálás/Osztályok minden adata funkcióval létrejövő Excel táblázat az osztály tulajdonságainak minden elemét tartalmazza, a bővült tulajdonság beállítási lehetőségeknek megfelelően.
A Nyilvántartás/Tantárgyfelosztás felületen, a TTF elem módosításakor felkerült a felületre egy új jelölőnégyzet, mellyel beállítható, hogy a TTF módosításakor "A kapcsolódó órarendi órák módosítása" megtörténjen e, vagy azokat nem szeretnénk módosítani.
A TTF módosítása közben egy felugró ablakban megjeleníti a rendszer, hogy milyen módosítások történnek a háttérben, mely korábban feltöltött órarendek, mely óráit fogja a TTF-től függetleníteni.
A rendszer menüsorának végén megjelent e-Learning menüpont, melyben a jogosultsági szintnek és rendszer beállításának megfelelően megjelennek az adott felhasználó számára elérhető e-Learning tananyagok.
Kréta 2.68 verzió újdonságai (2018.11.22.)
A Gondviselők és Tanulók számára a felületen megjelent az Elfelejtett jelszó funkció.
A felületre belépve meg kell adni felhasználó nevünket és e-mail címünket, mely a rendszerben regisztrálva van, majd a biztonsági ellenőrzés után elküldeni az adatlapot.
Ha a beírt felhasználónév/e-mail cím páros a rendszerben létezik, a rendszertől egy új jelszó generálási linket kapunk elektronikus postafiókunkba:
Az e-mail-ben kapott link-re kattintva megnyílik az új jelszó generálási ablak:
Itt az új jelszó megadását a felület visszaigazolja, és már az új jelszóval tud a felhasználó bejelentkezni a rendszerbe:
A kiírt vagy törölt helyettesítésről a pedagógusoknak küldött e-mail tartalma bővítésre került.
Az e-mail-be belekerül már:
- az intézmény neve
- a helyettesítés típusa
- a tanóra időpontja
- a tanóra tantárgya
- a tanóra osztálya/csoportja
- a tanóra tanterme
- a helyettesített pedagógus neve
- felületi elrendezések módosítása
- maximális igénylési szám meghatározása
- feliratok kiemelése, módosítása
- adatvédelmi tájékoztató elfogadása szükséges a jelszóigénylés elküldéséhez
- kiemelésre került a PDF letöltési link, melyen a csökkentett gondviselői jogosultság bővítésére vonatkozó adatlap elérhető intézményi benyújtásra
Az admin felület Nyilvántartások/Felhasználók menüpontban megjelenik az adott rendszerben jelenlevő felhasználók listája.
A lista bővítésre került a felhasználó:
- típusa értékkel
- jogosultsági szintje értékkel
- csökkentett gondviselői jog tényével
- tanuló nevével
- tanuló osztályával
Ezen értékekre a bal oldali felületeken van lehetőség a listát szűrni, illetve a szűrt lista a jobb felső sarokban ki is exportálható Excel állományba.
Az admin felület e-Napló/Nem elérhető órarendi elemek listában megjelennek azok az órarendi foglalkozások, amelyek az adott intézmény adatbázisában ugyan szerepelnek, de a felületeken nem jelennek meg.
Például importálásra/létrehozásra kerül egy olyan órarendi foglalkozás, mely hétfői napon lenne, de a foglalkozás érvényesség kezdete és vége dátumokkal egy hét szerda-péntek időintervallumot határoztunk meg, így ez a foglalkozás a mentést követően az adatbázisban ugyan szerepelni fog, de semmilyen más felületen nem lesz látható.
Itt az adott foglalkozás sorában található "nagyító" ikonnal megtekinthető annak részletes adatlapja, valamint a "kuka" ikonnal eltávolítható az adatbázisból.
A 21 napot meghaladó igazolások esetén a rendszer figyelmeztető ablakot jelenít meg a téves rögzítés elkerülése érdekében.
Amennyiben a tanulónak egy tantárgyból az értékelés alól részmentessége van, pl. az adott tárgyból írásbeli számonkérés alól felmentve vagy szóbeli számonkérés alól felmentve, akkor a tanuló adatainál a 'Felmentések' fülön a 'Felmentés oka' szövegmezőbe rögzített felmentési információ megjelenik az értékelések felületen a tanuló neve utáni háromszögben.
A teljes értékelés alóli felmentésnél a felület nem is engedi az értékelés rögzítését:
A tanuló Magántanulói státusza megjelenik a foglalkozásokon a tanuló neve utáni kis háromszögbe, valamint a rendszer beállításától függően Jelenléte "üres" állapotba kerül.
Amennyiben a tanulónak már van rögzített Igazolt mulasztása, és azt módosítja az osztályfőnök Igazolatlanra a Napló nézetben, a felületen megjelenik egy figyelmeztető ablak:
Kréta 2.67 verzió újdonságai (2018.11.08.)
A beállítással szabályozható a Testreszabás menüpont Értékelések és feljegyzések beállításai szekcióban, hogy a diákok és gondviselők mekkora késleltetéssel láthassák a beírt értékeléseket az intézményben a felületen történt rögzítéshez vagy a Tanári Applikáció szinkronizálásához képest. Az értékelések módosítása nem befolyásolja az eredeti kiküldési késleltetés időpontját.
Választható értékek:
- nincs késleltetés
- 6 óra
- 12 óra
- 24 óra

Az opcióval ki-bekapcsolható a Testreszabás menüpont Adatkezelési beállítások szekcióban a csökkentett gondviselői jogosultságok igénylésének lehetősége az intézményi igényeknek megfelelően. A beállítás IGEN érték esetében lehetőséget ad a gondviselőknek, hogy előregisztrációt végezzenek a KRÉTA Rendszerbe. A regisztráció egy csökkentett gondviselői jogosultságot képez a felhasználónak, amiből az intézményben dolgozó adminisztrátorok, osztályfőnök tudnak bővített jogosultságú gondviselőt készíteni.
A Dokumentumok menüpont Igazolások, mulasztási értesítők szekciójában a Tanulói jogviszony igazoló lap és az Iskolalátogatási lap dokumentumok elkülönítésre került, külön generálhatóak, más adattartalommal.
3 féle betűméret választható a Dokumentumok, törzslap generálása során az adatok mennyiségének megfelelően.
A Dokumentumok/Pedagógus/Helyettesítések listája dokumentumokban megjelennek a Helyettesítés kezelése felületen az Elmaradt státuszra állított foglalkozások is, akár hiányzó pedagógus szerinti rendezettségben:
akár helyettesítő pedagógus szerinti rendezettségben:
A helyettesített foglalkozás tanórai mezőjében megjelenik a helyettesített/helyettesítő pedagógus neve is az eddigi adatokon felül, a foglalkozás megnyitása nélkül (akár a belépett pedagógusnak kiírt, vagy róla másra átírt tanóra esetében).
Az Na módú értékelés is megjelenik az értékelés súlyozási felületen.
Több felületen a legördülő listákban módosításra került, hogy először az osztályok ABC rendben, majd a csoportok ABC rendben jelennek meg.
A böngészők ellenőrzésének frissítése.
Több felületen, dokumentumban a helyesírási hibák korrigálásra kerültek.
Kréta 2.66 verzió újdonságai (2018.10.19.)
A Tanulók tanügyi adatainak exportálásánál a Napló/Beírási napló és Törzslapszámok egyaránt megjelennek a különféle Tanügyi exportokban.
A Főtárgyhoz tartozó altárgyak az értékelések felületen ABC sorrendben jelennek meg, függetlenül tantárgy kategóriájuktól, vagy annak sorrendezettségétől.
Bármilyen jogosultsági szinttel (Adminisztrátor/Napló//Gondviselő/Tanuló) bejelentkezett felhasználó neve mellett, a jobb felső sarokban megjelenítésre került egy Tudásbázisra mutató link.
Az e-Napló menüpont Mulasztások listája felületen pontosításra került a szűrési listák tartalma, az Üres állapotú tanulók pontos listázása érdekében.
A foglalkozáson "Üres" állapotba naplózott tanulóhoz rögzített Igazolást követően, ha a tanulói jelenlétet módosítják "Hiányzás" állapotra, akkor azonnal igazolásra kerül a rögzített Igazolás alapján a tanulói mulasztás.
Az Intézményi dokumentumok között az intézményi TTF export PDF dokumentum külön már nem érhető el a Tantárgyfelosztás szekción belül, hanem a Fenntartói dokumentumok között található 2 féle TTF formázott Excel és PDF dokumentumként.
A Tanulói lista szűrési lehetőségeinek bővítése beérkezett igények alapján.
Fenntartói kérésre a Szakképesítés adatszótár bővítésre került az alábbi szakképesítésekkel:
- Épületszobrász és műköves - 3458216
- Pék-cukrász - 3454111
- Vasúti villamos jármű szerelője - 5452507 (2014)
- Kőfaragó - 3458217
Az azonos Feladatellátási helyen több jogviszonnyal rendelkező alkalmazottat annyiszor jeleníti meg a riport, ahány eltérő Munkaköre/Munkaviszonya van az adott Feladatellátási helyen.
Tanár vehet-e fel órát magának a tantárgyfelosztásából?
A Törzslap generálás során újabb opcióként kiválasztható, hogy a Törzslapkivonat végén szereplő tanulói névsort milyen sorrendben szeretnénk generáltatni a rendszerből.
A Dokumentumok menüpont Órarend letöltése esetén eldönthető, hogy egy vagy több osztály órarendjét szeretnénk PDF dokumentumban letölteni.
Több osztály órarendje esetében ezeket egy PDF dokumentumba, vagy akár külön-külön is letölthetjük.
Beállíthatjuk, hogy mely napon érvényes órarendet szeretnénk letölteni.
Külön jelölhető az Egyéb foglalkozások megjelenítése vagy azok elrejtése az órarendben.
A csoportvezető a Testreszabás beállítása esetén a Tanári feladatok / Csoport tanulói listában kezelhetik tanulóikat, illetve az Osztályfőnöki feladatok menüpontban hiányzásaikat.
A Tanulói adatlap / Gondviselők fülén, az adott Gondviselő sorának végén megjelenik, hogy a Gondviselő melyik napon lépett be utoljára böngészőn keresztül a KRÉTA rendszerbe.
A tanári felület Haladási napló menüpont Tanórák listájában, a foglalkozás végi "nagyító" ikonra kattintva a tanóra adatainál mind a napon belüli Óraszám, mind az adott óra sorszáma megjelenik.
A Tanulói lista KIR-STAT Excel exportja bővítésre került a Szakmacsoport, Ágazat, Szakképzettség, Részszakképzettség adatokkal.
A Tanulói adatlap Órarendi órák fülön módosításra került az "Óraszám" fejléc az "Óraszám a napon belül" megnevezésre.
A Dokumentumok menüpont Pedagógusok szekciójába átkerült a Haladási munkafüzet dokumentum osztályonkénti verziója, valamint elérhető már ugyanezen dokumentum tanáronkénti verziója is.
A Helyettesítés kiírásáról és visszavonásáról küldött intézményi tájékoztató e-mail adattartalmának kibővítése az óra tantermének megnevezésével.
Az Admin felület e-Napló menüpontjában található Nem naplózott tanórák listájának tetejére felkerült a jobb felső sarokba a felületi exportálási lehetőség.
Kréta 2.65 verzió újdonságai (2018.10.03.)
Az azonos időben véget érő/kezdődő Napirendi foglalkozások esetében, az ütközésre figyelmeztető ablak kikapcsolása.
Munkaidő adatai szekció mezőinek átnevezése fenntartói kéréseknek megfelelően.
Az elérhető jelölőnégyzetek és elnevezéseik módosítása.
Az "Értesítés kormányhivatal részére" dokumentum végén lévő üres oldal eltávolítása
Az osztályból/csoportból kisorolt tanulók listázásának pontosítása az üzenet küldési dátumának meghatározásakor.
Több felületen módosításra került a 3-4 karakter hosszú listasorszám megjelenítés, hogy az elemek ne kerüljenek a következő oszlop takarásába.
A tanórák naplózási felületén megjelenő "Előző óra" rovat pontosításra került, hogy az órasorozatból kimaradt foglalkozás naplózása esetén is a dátum szerinti előző óra címét jelenítse meg a felirat.
A csoporttípusok beállítása felületen minden csoporttípusnak alap érték beállítása, ha nem volt korábban értéke.
Oszlopokban a Tanár és a Helyettesítő tanár neve is megjelenik.
Az "Alkalmazottak láthatják-e a diákok adatait" Testreszabás beállításban elérhető munkakörök pontosítása a változtatott munkaköri megnevezéseknek megfelelően.
Kréta 2.64 verzió újdonságai (2018.09.26.)
Az újonnan belépő kollégák esetében is generálhatóvá vált az IKT szándéknyilatkozat.
A helyettesítés kiírása felület már figyelembe veszi nem csak az A-B hetes vagy Minden hetes órarendi foglalkozásokat, hanem az intézményben alkalmazott A-B-Minden hetes tanórákat is.
A listákban az Alkalmazottak, Tanulók és Gondviselők esetében az előtag nem kerül figyelembe vételre, kizárólag a Vezetéknév alapján rendeznek sorba a felületek.
A jogszabályokban módosított fogalmak, elnevezések változásainak átvezetése a felületekre.
A Helyettesítések listája dokumentum generálásakor kiválasztható, hogy Helyettesítendő pedagógusonként vagy Helyettesítő pedagógusonként rendezze a listát a dokumentum, illetve kiválasztható a dokumentum időtartama.
A Haladási napló / Nem naplózott órák lista (vagy a pedagógus neve mellett található számra kattintva érhető még el) a fejléc bármelyik elemére kattintva annak tartalma szerint sorba rendezhető, akár több oszlop rendezettség egymás utáni figyelembe vételével. A fejléc elnevezésre való kattintással lehet növekvő sorrendbe / csökkenő sorrendbe / kikapcsolt állapotba állítani az oszlop rendezettségét.
Az adminisztrátori felület Dokumentumok mappájának Tanügyi ellenőrzések szekciójában újabb Központi riportok érhetőek el az intézmények számára.
A fenntartó kérésének megfelelő munkakörök csillagos megjelölést kaptak.
KIR import esetén a KIR felületen szereplő legkésőbbi jogviszony kezdete dátum kerül a KRÉTA rendszerben tárolásra.
Kréta 2.63 verzió újdonságai (2018.09.21.)
Az egyes e-napló dashboard üzenetek szűrési lehetőségének pontosítása.
A Dashboard felületen az intézmények számára elérhető, KIR adattisztításban érintett rekordok letöltésére szolgáló Excel táblázat bővítése.
A Helyettesítések kezelésénél elérhető, lenyíló listák tartalmának pontosítása.
Amennyiben egy intézmény alternatív URL címet használ, akkor az kerül rá a generált hozzáférési kártyákra, valamint több kártya kerül elhelyezésre egy oldalon.
Az importálási folyamat gyorsítása és a különleges hét típus variációk kombinációnak kezelése
Az adminisztrátori felület Dokumentumok mappájának Tanügyi ellenőrzések szekciójában újabb Központi riportok érhetőek el az intézmények számára.
Azon mezők elnevezésénél, ahol szerepel az információs ikon, felugró ablakban a mező bővebb tulajdonságai, leírása jelenik meg.
KRÉTA-Poseidon
Az Osztályfőnöki feladatok / Tanulói Gondviselői adatlapon (az intézményi Testreszabás engedélyezést követően) módosítható a Gondviselők csökkentett hozzáférési joga Bővített jogra.
Az Osztályfőnöki adatkezelés engedélyezésekor a Tanulói listában, a tanulók sorában található "ceruza" ikonra kattintva a szerkesztő nézetbe jut a pedagógus.
Itt kiválasztva a Gondviselői fület, megadható a csökkentett gondviselői jogosultság bővítése.
Kréta 2.62 verzió újdonságai (2018.09.05.)
A tanév megkezdésével az aktuális statisztikai adatok jelennek meg a dashboard felületen, az eddig látható tervezett adatokhoz képest.
A Dokumentumok/Naplók szekció Egyéb foglalkozási napló generálásánál az elkészült dokumentum elején listában megjelenik a csoportba járó tanulók összesítése, valamint a napló utolsó oldalán a tanulók névsora is.
A Nyilvántartás/Tanulók felületen az összes, módosítandó tanulót ki kell jelölni, majd a táblázat felett található többes módosítás gombot, melynek hatására a kijelölt tanulók közösen szerkeszthető adatai jelennek meg, amiket egységesen lehet beállítani az igényeknek megfelelően:
A Nyilvántartás/Testreszabás menüpont Az elektronikus napló korlátozásainak beállításai szekcióban szabályozhatja minden intézmény, hogy az e-Ellenörző felületen a Gondviselők/Tanulók számára látható legyen e a megtartott tanóra témája.
Az e-Ellenörző felületen kiválasztva az Órarend menüpontot megjelennek a tanuló tanórái:
A tanórákra kattintva, bekapcsolt állapot esetén megjelenik a tanóra témája adatsor is:
Adatvédelmi okokból a KRÉTA rendszer 2018. szeptember 5-ei frissítésével a rendszer felületéről eltávolításra kerültek a tanulók SNI és BTMN adatai. A rendszer adatbázisából az adat nem kerül törlésre, csupán a felületen nem lehet ideiglenesen elérni azokat. A felületen a frissítést követően kizárólag jelölni lehet a tanulók SNI és/vagy BTMN jellemzőjét, valamint az SNI esetében meg lehet adni a létszámsúlyát (korábban megadott létszámsúly nem veszik el, azaz nem kell újra kitölteni ezt a mezőt).
A fenntartói és felhasználói igények, jogszabályi változások miatt több adatszótárban is módosításokra került sor.
A Diákolimpián résztvevő tanulók jelentkezését kezelő interfész program a köznevelési intézmények KRÉTA azonosítóját is kezeli/ellenőrzi.
KIR adattisztítás
A nyár folyamán a Köznevelés Információs Rendszere (KIR) megkezdte adatbázisának tisztítását Magyarország Belügyminisztériumának segítségével. Az adatok tisztítása során számos olyan módosításra kényszerült az Oktatási Hivatal, mely személyes adatokat érintett. A személyes adatokban bekövetkezett változások hatással vannak a KRÉTA rendszerre is, hiszen a KRÉTA és a KIR rendszer között elkészített, és jelenleg is működő interfész a felhasználók azonosítása során a személyes adatokat vizsgálja. Abban az esetben, ha az interfész nem találja meg a KRÉTA rendszerben a felhasználót, új felhasználóként létrehozza azt. A személyes adatokban bekövetkezett változások nagy számossága miatt a Fenntartó kérésének megfelelően frissítésre került a KRÉTA adatbázis is, elkerülve a felesleges KIR Importálásokat. Abban az esetben, ha az intézményben található felhasználók közül valakinek frissült a személyes adata, az a KIR rendszerben módosult felhasználói adatok miatt változott meg a KRÉTA rendszerben is.
A Dashboard üzenet alján található "LETÖLTÉS" feliratra kattintva generálódik az adminisztrátor számára egy olyan Excel táblázat, amelyben megtekinthető az érintett adatok/felhasználók köre.
Kréta 2.61 verzió újdonságai (2018.08.22.)
A TTF elem felületén jelölni lehet, hogy egy adott óra összevont óra-e
Az alábbi 5 riport elérhető az intézményi felületen az adminisztrátorok számára a Dokumentumok menüpont Tanügyi ellenőrzés szekcióján belül:
- Tantárgyfelosztás formázott Excel
- Osztályok száma riport
- Csoportok száma riport
- Feladatellátási helyek riport
- Tanulók megoszlása évfolyamok és ágazatok szerint
Az e-Napló felület Haladási napló menüpontban található Tanórák lista tetején található Export gomb segítségével a látható táblázat Excel táblázatba való kiexportálása valósítható meg.
A Tanóra naplózási felületén a feltöltött Tanmenetből keres a rendszer a leütött karakterek alapján
A munkaügyi adatok felület minden fenntartó esetében azonosan jelenik meg
Kiválasztható vált az Évfolyam neve mezőnél az "Összevont osztály" típus
A GDPR előírásoknak megfelelően a felhasználó megtekintheti a rendszerben róla nyilvántartott személyes adatokat a Profil menüpont Saját adatlap pontjában.
Kréta 2.60 verzió újdonságai (2018.08.12.)
A fejlesztést követően a tanévváltást megelőzően is lehet szerkeszteni az e-Napló menüpontba belépve Tanári/Osztály/Terem irányból is a jövő évi órarendeket.
Az Osztálynapló dokumentumban megjelennek azok a tárgyak is, amikből az adott tanulónak nincsenek értékelései
Az Órarendek exportálásánál lehetőség van időintervallumot is kiválasztani az exportálás során.
Ezt az admin felület Importálások menüponton belül az Órarend importálása alpontban vagy az "Excel import" vagy az "Excel import érvényességi idővel" funkciókon belül található "Export" szekcióra váltva lehet elérni. Itt kezdő és befejező dátum kiválasztása között legalább egy napnak el kell telnie, tehát azonos kezdő és végdátumú órarend nem exportálható a felületről.
A Nyilvántartás menüpontban elérhető az "Aktív tanév váltása" funkció.
Tanévváltás
Felhívjuk az Intézmények figyelmét a tanévváltással kapcsolatban, hogy nem visszavonható folyamat, a lezárt tanévben nincs lehetőség utólagos adatmódosításra (csak a Dokumentumok menüpont lesz elérhető, riportolási funkciókkal)!
Az összes tanuló következő tanévi osztályba való léptetése után javasoljuk csak megtenni, beleértve például:
- a javító- és osztályozó vizsgán elért eredmények rögzítését,
- az összefüggő szakmai gyakorlat eredményeinek záradékolását,
- az esetlegesen nyáron intézményt váltó tanulók kezelését is!
A funkcióról bővebben az "Aktív tanév váltása" oldalon olvashat bővebben.
A csoportoknál is beállítható a Tervezett létszám érték, valamint az osztályok esetében külön jelölőnégyzettel állítható be az Arany János programban való megjelenés.
A bejelentkezett pedagógus neve mellett megjelent egy új jelzőszám, mely megmutatja, hogy a felhasználónak mennyi, még le nem naplózott tanórája van.
A számra kattintva megnyílik a Haladási napló / Nem naplózott tanórák listája, ahonnan közvetlenül is van lehetőség a még nem könyvelt órák naplózására.
Az eddig elérhető sablonizált Alkalmazottak mellett megjelent az "Új külsős alkalmazott rögzítése" lehetőség is, az ilyen alkalmazottak egyszerűsített felvitelének érdekében.
Az így létrehozandó Alkalmazottaknál csak az Óraszám, a Munkakör (ezek alapértéket is kapnak), valamint a Feladatellátási hely (ezt mindenképpen a felvitel során kell megadni) beállítására van szükség a rendszerbe történő felvitelhez.
A következő, nem aktív tanévben is van már lehetőség a korábbi tanév(ek)ben kiiratkozott tanulók Visszaíratására.
Ezt a Tanulók besorolása menüpont Visszairatkozás pontjában lehet elérni, ahol a bal oldali listából kiválasztható, hogy melyik tanévben került kiíratásra az adott tanuló.
SNI és BTMN adatok
Adatvédelmi okokból a KRÉTA rendszer 2018. szeptember 5-ei frissítésével a rendszer felületéről eltávolításra kerülnek a tanulók SNI és BTMN adatai. A rendszer adatbázisából az adat nem kerül törlésre, csupán a felületen nem lehet ideiglenesen elérni azokat. A felületen a frissítést követően kizárólag jelölni lehet a tanulók SNI és/vagy BTMN jellemzőjét, valamint az SNI esetében meg lehet adni a létszámsúlyát (korábban megadott létszámsúly nem veszik el, azaz nem kell újra kitölteni ezt a mezőt).
Kréta 2.59 verzió újdonságai (2018.06.27.)
Az összefüggő szakmai gyakorlat kezeléséhez beállítható a Testreszabás menüpontban ennek időtartama, illetve, hogy a pedagógusok rögzíthessenek-e egyedileg foglalkozások ezen időszakban.
A megadott időintervallumban azon csoportok órái rögzíthetők és naplózhatók, melyek "Összefüggő szakmai gyakorlati csoport"-nak vannak jelölve.
Az ESL adatszolgáltatást export funkcióval bővítettük, melynek eredményeként létrejövő Excel állományban azon tanulók neve és osztálya található meg, aki az adatszolgáltatásban kimutatásra kerültek.
Idén lehetőség van a TTF importálására is az aSc órarendkészítő programból. Ehhez leírás is található a Szakmai útmutatók között.
A Csoportnaplók esetében is összegzésre kerülnek, az adott csoportban keletkezett mulasztásai a tanulóknak, és az osztálynaplóban megszokott módon tekinthetjük át őket a tanulók adatai között, táblázatos formában.
A Csoportnaplók zárása is beállítható a paraméterezési felületen, melynek hatására egy plusz oldal kerül a napló végére, jelezve a csoportban megtartott órák számát.
Az Osztályok és Csoportok menüpontban megadható az érintett osztály vagy csoport várható létszáma az előzetes TTF-hoz.
A törzslapon beállítható, hogy a BTMN-es tanulók adatai is megjelenjenek, az SNI-s adatokhoz hasonlóan.
A következő tanévbe tévesen átsorolt, vagy az átsorolás után, a nyári szünet alatt távozott tanulók besorolási már törölhetők a következő tanévről.
Lehetősége van a pedagógusoknak, hogy a többi kolléga - illetve az osztályok és termek - órarendjét is megtekintse a saját órarendjénél megszokott formában
Kréta 2.58 verzió újdonságai (2018.06.13.)
Munkakörök adatszótár bővítése a "NOKS pedagógiai felügyelő" elemmel
Végzettségek adatszótár bővítése a "Technika és életvitel" és a "Neveléstudomány" elemekkel
Záradékolás osztályfőnökként
- az Osztályfőnöki feladatok / Osztály tanulói menüpontban már elérhető a záradék adatszótár, melynek elemeit rendezhetik, illetve elrejthetik az Adminisztrációs rendszerben, az Adatszótárak menüpontja alatt
A KRÉTA rendszer e-Napló moduljában is van lehetőség az Osztályfőnökök számára megadni a jogosultságot az osztályukba járó tanulók Záradékainak szerkesztésére, melynek menete a következő:
- Admin záradéklista szerkesztés
Admin Záradéklista karbantartás
Az admin felület Nyilvántartások / Adatszótárak menüpontban érhető el az adminisztrátorok számára a Záradékok listája (Be/kisorolás okok néven)
az intézmény Pedagógiai Programjában szereplőek szerint módosíthatóak/felvehetőek a záradékok, beállítható megjelenítési sorszámuk, valamint a láthatóságuk is szabályozható a pipára való kattintással
- Admin engedélyadás a Testreszabás menüpontbanaz Adminisztrációs felület Nyilvántartások / Testreszabások menüponton belül, a Tanulói adatok kezelése szekcióban található Osztályfőnök módosíthatja osztályába járó tanulók adatait és Osztályfőnök megtekintheti/módosíthatja osztályába járó tanulók záradékát beállítások kapcsolóit mindkét esetben "Igen" állásra kell kapcsolni
- Osztályfőnöki feladatok / Osztály tanulói listában a megfelelő tanuló kiválasztása
lista megnyitása
az admin engedélyek megadását követően a tanulók nevének sorában megjelennek a kis "ceruza" ikonok, mely segítségével nem csak megtekinteni, de a tanulók adatait módosítani is tudják az Osztályfőnökök - Tanulói adatok szerkesztésének megkezdésea Tanulót szerkesztő nézetben megnyitva kiválasztható válik a Záradékok adatfül, ahol elérhetőek az admin rendszerben felvitt előzetes Záradékminták
- Záradék(ok) kiválasztása, esetleges módosítása
a legördíthető menüből kiválasztható a Tanuló számára rögzítendő Záradék(ok) szöveg(e)
minden egyes használni kívánt elemre rákattintva átkerül az alsó, szerkesztő mezőbe, ahol értelemszerűen módosítás is szükséges lehet
- Záradékok mentését követően akár csak megtekintő nézetben a mentett adatok ellenőrizhetőek, vagy visszatérve a szerkesztő nézetbe módosíthatóak
megtekintés/ellenőrzés
- Dokumentumgenerálás
a generált dokumentumokban megjelenik a rögzített Záradék(ok) szöveg(e) a Tanuló tanévre vonatkozó Végzáradékától elkülönítve
Osztálynapló:
Törzslap:
Módosítás a törzslapok megjelenítésében
a törzslapok generálása során lehet kiválasztani, hogy egyszerre a teljes törzslaptartalom, vagy csak a felső, fejléc rész, vagy csak az alsó adatrész kerüljön e bele a generált PDF dokumentumba
bármelyik generálást is választják, az alsó, adatokat tartalmazó részen, a Záradékok cellában megjelenik a tanuló neve és oktatási azonosítója:
a törzslapok generálása során kiválasztható, hogy az SNI adatok generálásra kerüljenek e a dokumentumba
abban esetben jelenik csak meg a törzslapon az SNI adatokat tartalmazó cella, amennyiben az adott tanuló számára adatok vannak rögzítve az SNI/BTM felületen az adminisztrációs felületen keresztül
a dokumentumok törzslapokat tartalmazó szekciójában választható ki a használni kívánt, különböző nyelvű alapsablon
a pótlap generálási tulajdonságok kiválasztási képernyőjén megadható, hogy a korábbi, Táblázatos, vagy az új, Folyamatos szöveggel opciót szeretnénk e használni
Táblázatos példa:
Folyamatos szöveges példa:
a törzslapok generálási beállításai között választható és a legenerált dokumentumon is megjelenik az éves óraszám a szöveges értékeléseket tartalmazó törzslapok esetében is
az intézményi Mondatbankba külön választható a csak Magatartás és a csak Szorgalom szöveges értékeléshez is mondatbanki elem
Kréta 2.57 verzió újdonságai (2018.06.03.)
Pedagógus saját adatainak kezelése
Pedagógusok beállíthatják a publikus email címe mellett a munkahelyi, nem nyilvános elérhetőségét is a profilbeállítások között.
Keresési felületek módosítása
A keresési felületeken már nem jelenik meg az oktatási azonosító esetén a "7" karakter az első helyen, mivel ez zavaró volt, ha az azonosító számot másolással akartuk megadni.
Osztály/csoport kisorolási adatok
Az Osztályok/Csoportok tanulóinak listája felületen pontosabb adatok érhetők el a tanulói csoport- vagy osztálytagságok lezárásáról, módosításáról.
Pedagógus által adott értékelések
A Pedagógusok által adott értékelések dokumentumban is elérhető az ún. multiselect, melynek segítségével egyszerre több (akár az összes) pedagógus által adott értékelés letölthető egyszerre.
Főtantárgy óraszáma a törzslapon
A törzslapon beállítható, hogy a főtantárgy alá sorolt altantárgy(ak) óraszáma(i) hozzáadódjanak-e a főtantárgy óraszámához, ha azok nincsenek bizonyítványban megjelenőnek állítva.
Minimális óraszám beállíthatósága tanítási napra
A Testreszabás menüpontban, az Elektronikus napló korlátozásai között megadható, hogy legalább hány naplózott óra esetén vegye a program érvényes, sorszámozott tanításai napnak az egyes napokat.
- A nulla beállítása esetében minden tanítási napot sorszámoz a program, függetlenül a megtartott órák számától.
- Nullánál nagyobb szám esetén megoldódik az estis és levelezős képzések esetén a napok sorszámozásának problémája
Végzettségek kezelése
Végzettségek megadásának átdolgozása a KK-s intézmények számára a fenntartó kérései alapján. A funkcióhoz tartozó szakmai útmutatót ide kattintva lehet letölteni!
Kréta 2.56 verzió újdonságai (2018.05.16.)
Törzslapok paramétereinek, tartalmának bővítése
- a tanulókhoz kötött rögzített SNI-s adatok megjelennek a törzslap megfelelő blokkjában
- szakképzési intézmények számára beállítható, hogy a törzslapon a szakképesítés vagy részszakképesítés megnevezése és száma megjelenjen
- beállítható a hetek száma a végzős és nem végzős évfolyamok esetében, hogy a törzslapon megjelenő éves óraszám ez alapján számítódjon
- lehetőség van arra, hogy beállíthassák a törzslap címében megjelenő intézményi nevet és címet, az Intézményi adatokban rögzített Működési helyek közül választva
A "Napló nézet" felület módosítása
Azok az órák, ahol egy tanulót "nem jelenlévőnek" jelöltek, nem jelenik meg az osztályfőnök számára a Napló nézetben, így nem lehet tévedésből hiányzónak jelölni egy tanulót ilyen foglalkozásokra
Tanmenet kezelésének javítása
Ha a tanmenet több olyan elemet is tartalmaz, melyek megnevezése teljesen azonos, akkor már ezek mindegyike elérhető a megadott sorszámú óránál
Helyettesítések és elmaradt tanórák kezelése
Helyettesítés illetve elmaradt óra esetén a pedagógus Napirendjében lehetőség van új elem rögzítésére a tanóra helyett
Az elmaradt órák áthúzással jelölve jelennek meg az elektronikus ellenőrzőben
Kréta 2.55 verzió újdonságai (2018.05.02.)
Házi feladat kezelésének kiegészítése
A diák által rögzített új hozzászólás esetén az érintett pedagógus email értesítést kap, ha ez be van állítva a profilbeállításaiban
Törzslapszám és naplósorszám kezelése
A tanulók naplósorszámának és törzslapszámának kezelését egységesítettük, kiegészítettük, így már lehetőség van az osztályt- vagy évfolyamot váltó tanulók, illetve a távozott, majd visszaérkezett tanulók adatainak kezelésére. A tanulók aktuális adatait a Tanulói adatlapon, illetve az Osztályok tanulóinak listája menüpontban lehet megadni; lezárt osztálytagságok esetén, az aktív besorolás adataitól függetlenül, az Osztályokból kiírt tanulók listája menüpontban rögzíthetők, módosíthatók a sorszámok.
Az országok és a szakképesítés adatszótár bővítése
- már elérhető a "Szerbia és Montenegró" megnevezés is
- már elérhető az "Élelmiszeripari szakmunkás (2014) - 3454102" szakképesítés is
Közösségi szolgálat kezelése
Már lehetőség van 5-nél több, akár 50 óra közösségi szolgálatot is egyszerre rögzíteni, hogy a korábbi évek adatait gyorsabban lehessen megadni
Munkaidőelszámolólap generálása
Ha több pedagógus elszámolását hozzuk létre, akkor az nem egy PDF állományban jön létre, hanem minden alkalmazott számra külön-külön, ami egy csomagolt állományban tölthető le
Tanuló értesítők Waldorf iskolák számára
Minden értékelési időszakra elérhető a "Tanuló értesítő" dokumentum, a meghatározott formátumban
Tanulói jogviszonyt igazoló lap
Lehetőség van az ún. multiselect-re a jogviszonyt igazoló dokumentum generálásakor, így több tanuló számára is létrehozható az igazolás egyszerre
KIR szinkron funkció Beiratkozás modulban
Az Adatszolgáltatások/Beiratkozás menüpontban található gomb segítségével a "Felvéve" státuszú Nebulók adatai frissítésre kerülnek a KIR - Központi Információs Rendszerben a KRÉTA-ban tárol adatokkal
A KRÉTA rendszerbe rögzített Nebulók esetébn rendelkezésre áll - a még nem véglegesített adatfelvétel esetében - a gomb, amely segítségével a "Felvett" státuszú Nebulók adatait a KRÉTA rendszerből a KIR rendszerbe lehet átemelni.
Az Adatfelvétel véglegesítését követően a gomb nem jelenik meg, de a Véglegesítés visszavonását követően ismét használható!
A funkció működésének lépései:
- A Nebulók adatainak rögzítése, Jelentkezési státuszuk megfelelő beállítása
- Adatfelvétel véglegesítését megelőzően a
elindítása
- Az összes olyan Nebuló esetében, akik Jelentkezési státusza "Felvett", KIR Szinkronizáció státusza pedig "Szinkronizálandó", a rendszer egy adatcsomagot készít, mely csomaghoz ki kell választani a Nebulók számára használandó, feladatellátási helyhez tartozó sorszámot
- A kiválasztást követően a felugró ablakban szükséges a KIR bejelentkezés elvégzése, mely bejelentkezés 5 perc időtartamra készít a KRÉTA felhasználó számára KIR hozzáférést
- A rendszer az azonosítást követően az elkészített, összesített adatcsomagot átadja a KIR számára feldolgozásra
- Ekkor visszatér a képernyő a Beiratkozás felületre, ahol az előzőekben elindított csomagban lévő tanulók KIR Szinkronizáció státusza "Folyamatban" lesz
- A
gomb ismételt megnyomásával a státusz folyamatosan frissül, illetve az egyes tanulók esetében a "Folyamatban" szövegrészre pozicionált egérmutatóra a KIR státuszjelentése tekinthető meg
- 5 perc elteltével a KIR azonosító beírása ismét szükségessé válik, de az átküldött adatcsomag feldolgozása a KIR rendszerben nem szakad meg
- Sikeres szinkronizáció esetén a KIR Szinkronizáció státusza "Sikeres" jelzést mutat
- A sikeres jelzéssel rendelkező tanulók adatainak ismételt feltöltésére/frissítésére nincs lehetőség, az már csak a KIR rendszerbe belépve, manuálisan végezhető el
- Azon tanulók esetében, akiknél a KIR Szinkronizáció státusza "Adathiba" jelzést mutat, a tanuló nevére kattintva adatlapja megnyitható, azok kiegészítését és mentését követően visszakerülnek "Szinkronizálandó" státuszba, és a folyamat megismételhető
- Azon tanulók esetében, akiknél a KIR Szinkronizáció státusza "Szinkron hiba" jelzést mutat, kérjük az Ügyfélszolgálati bejelentő felületen keresztül jelentsék be számunkra, képernyőkép csatolásával úgy, hogy az egérmutatót legalább egy ilyen tanuló "Szinkron hiba" feliratára viszik, és a felugró, KIR által közölt hibaleírás látszik. Ebben az esetben a KIR ugyan befogadta a feltöltött adatokat a KRÉTÁtól, de azok feldolgozása során hiba lépett fel.
Kréta 2.54 verzió újdonságai (2018.04.18.)
- A napló dokumentumok készítésekor lehetőség van egyszerre több dokumentum elkészítésére és letöltésére is. Az új verzióban már lehetőség van ennél a dokumentumnál is a többes kijelölés (ú.n. multiselect) használatára, azaz egyszerre több napló is elkészíthető egyszerre
- Törzslapokon a törvényes képviselő megjelenítése. A korábban az összes megadott gondviselő megjelent a törzslapokon, jelenleg csak az (vagy azok), akik törvényes képviselőnek vannak jelölve
- Feladatellátási helyek kiegészítése
- Beiratkozás Excel exportnál a rendezés javítása, az export állományban már ABC sorrendben jelennek meg a nebulók
Közösségi szolgálat jelentkezési lap és Pedagógusok naplóban be nem jegyzett órái (órarend alapján) dokumentum javítása. Az új verzióban m ár lehetőség van ezeknél a dokumentumnál is a többes kijelölés (ú.n. multiselect) használatára, azaz egyszerre több tanuló jelentkezési lapja, illetve több kolléga be nem jegyzett óráit tartalmazó táblázat is letölthető egyszerre
- A napló jogosultságú felhasználók is le tudják tölteni a dokumentumok között az összes osztály, tanár és terem órarendet
- A dokumentumokban az "Évégi értesitő(k)" záradék szövegének megjelenítése választható, hogy az év végi értesítőben is beállítható, hogy a nevelőtestület határozata megjelenjen (ez az alapértelmezett beállítás) vagy ne kerüljön megjelenítésre.
- Házi feladatok megjelenésének javítása. Az Edge és IE böngészők alkalmazásakor nem lehetett házi feladatot menteni a naplózott órákhoz, ez javításra került
- Egyéni csengetési rend javítása. A frissítés megoldja azt a problémát, hogy ha a Tanév rendje menüpontban beállítunk egy egyedi napot, és ahhoz olyan csengetés rendet adunk meg, ahol a szokásosnál kevesebb óra van, akkor csak annyi óra fog megjelenni az órarendekben, ahány órát felvettünk a beállított csengetési rendben. Ezzel lehetővé válik a rövidített napok kezelésének egy egyszerűbb megoldása.
Kréta 2.53 verzió újdonságai (2018.04.04.)
- Eltávolításra került a “Nebuló születési országa és helye” részről az Irányítószám megadási lehetősége.
- Bővült az adatok felvitele KIR szolgáltatás megadásával.
- A beilleszkedési, tanulási és magatartási problémák, funkciónál a numeric box eltávolításra került
- Értesítőknél, bizonyítványoknál van lehetőség a tanulmányi átlagokat megjeleníteni
- Tanuló ellenőrzőkönyvében mostmár megjelennek, a modulzáró, beszámoltató, különbözeti vizsga, pótvizsga értékelések is
- Csoportnaplóban mostmár megjelenik a Tantárgy
- Értesítés jegyzőnek dokumentumok el lettek távolítva
- Értesítés gyermekvédelmi szolgálat részére dokumentummal bővűlt a lista
- Nem tanköteles tanulóknál módosult a törvényi leírás
Értesítőknél van lehetőség saját (felnőttképzésen) illetve gondviselő részére generálni a dokumentumot.
Pedagógusok naplóban be nem jegyzett órái excel táblában megjelennek a pedagógus nevek
- Eltérő csengetési renddel rögzített tanév rendje esemény esetén helyesen jelenik meg az órarendek
- az egész intézmény számára rögzített esemény esetén
- csak egyes osztályoknak/csoportok számára rögzített esemény esetén
KRÉTA 2.52 verzió újdonságai (2018.03.21.)
Órarend átdolgozása
Órarend import átalakítás
Tanév rendje kezelés módosítás
Dokumentum letöltések bővítése új beállítási lehetőségekkel
Dokumentumok átdolgozása az intézményi visszajelzések alapján
Diák felületen igazolatlan mulasztások megjelenítése
Házi feladat felvételi lehetőség módosítása, kizáró szavak figyelésével
KRÉTA 2.51 verzió újdonságai (2018.03.07.)
- Késés gomb levétele az oldal optimalizálása érdekében
A tanóra naplózása felületről - a beérkező fejlesztési javaslatokkal összhangban a képernyőn való nagyobb megjeleníthetőség érdekében - a "Késés" gombot eltávolítottuk. A késés tényének rögzítéséhez eddig sem volt szükség a "Késés" gombot is bekapcsolni, elég volt a késés időtartamát beírni az erre szolgáló mezőbe.
A késés tényének rögzítése most is így működik, tehát a késés időtartamát percben kell rögzíteni a mezőben, majd az óra naplózását követően automatikusan a "Jelenlét" gomb inaktiválódik., ahogy a funkció jelenleg is működik.
Naplózás előtt:
Naplózást követően:
- Az elektronikus ellenőrzőben a tanuló mulasztásainál a sorrend javítása
- Az elmaradt - napirend nézetű - tanórák, foglalkozások és házi feladatok megjelenítése
- Az ütközések javítása az elmaradt órák esetében
- A napirendben a helyettesítések színezése
- Az elektronikus ellenőrzőben az igazolatlan mulasztások külön megjelenítése
- Az alkalmazottak funkcióban a végzettségek kezelésének kiegészítése
- A pedagógusok nem naplózott órái és a naplóba be nem jegyzett foglalkozások funkciók javítása
- A pedagógus fokozat többes módosításának javítása az alkalmazottak funkcióban
- A tanév rendjének módosítása a pihenőnapok esetében
- Importáláskor az azonos vagy hasonló nevű osztályok/csoportok ellenőrzése
- Jogszabályi változások átvezetése a gyakorlati órák időtartama miatt
- Alkalmazottak KIR importláskor a születési név kezelésének javítása
- Az értékelés mondatbank javítása
- Tantárgyfelosztás importálás javítása
- Biztonsági frissítések
KRÉTA 2.50.2514.0 verzió újdonságai (2018.02.28.)
- Képesítések listájának bővítése
- Termékportál frissítése
- Közmű Adatszolgáltatások menüpont inaktiválása
KRÉTA 2.50.1 verzió újdonságai (2018.02.21.)
- Alkalmazottak munkaügyi adatainak módosítása, új munkakörök felvételi lehetősége
- KRÉTA Termékportál módosítása
- Neveléssel oktatással nem kötött munkaidő (26-32) számításának javítása
KRÉTA 2.50 verzió újdonságai (2018.02.15.)
- Házi feladat kezelés átdolgozása
- Házi feladat felvételi lehetőség diákok részére, akár le nem naplózott tanórához is
- Pedagógusok részére a diákok által felvett házi feladatok törlési lehetősége
- Diákok számára a Napirend nézet megjelenítése
- Értékelés funkciók kiegészítése, átdolgozása az intézményi visszajelzések alapján
- Dokumentumletöltések bővítése új beállítási lehetőségekkel
- Üres közterület jellege érték lehetősége
KRÉTA 2.41.1151 verzió újdonságai (2018.01.31.)
- Szuperosztályfőnöki jogok átstrukturálása
- Dokumentumkezelések átalakítása, dokumentumlisták bővítése
- Jelentős átalakítás az értékelések kezelésében
- ESL adatszolgátlatás kiegészítése
- Közmű adatszolgáltatás beépítése
- Naplózatlan tanórák listája a pedagógusok részére
KRÉTA 2.40.328.0 verzió újdonságai (2018.01.17.)
- Főtantárgyak és altantárgyak kezelése
- Új dokumentum: Közösségi szolgálati jelentkezési lap
- Új dokumentum: Tanulói értesítő
- Adatszótárak láthatóságának beállítása
- Tanórai célú csoportok megadása
- Adatszótárak bővítése, kiegészítése (munkakör, feljegyzések)
- Órarend Excel exportálási lehetőség
- Tantárgyfelosztás visszamenőleges módosításának lehetősége
A KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció v2.4.0 [2018.01.04] ANDROID verzió újdonságai
- Értesítések fogadása
- Mulasztások megjelenítésének optimalizálása a főoldalon
- Optimalizálás
KRÉTA 2.32.65035.0 verzió újdonságai [2018.01.03]
- Adminisztrációs felületek exportja: a Nyilvántartás felületeken elérhető, képernyőn éppen látható, szűrt listák exportálási lehetősége a táblázatok jobb felső sarkában lévő Excel ikon segítségével
- Dokumentumok frissítése felhasználói visszajelzések alapján
- Órarend funkció átalakítása igazodva több friss szabványhoz, egységesebb és gyorsabb betöltést eredményezve
- Új adatszolgáltatás: Hittan adatszolgáltatás a „Hittan csoport” típusú csoportok eddig megtartott óraszámának lekérdezésére
- Új felület: Nyilvántartás/Beállítások/Felhasználók, ahol elérhető az összes, már generálásra került felhasználó, szűrhető módon
KRÉTA 2.30.63903 verzió újdonságai [2017.12.07]
- Osztályfőnökök számára új felület: Osztály tanulóinak listája
- Új adminisztrációs felület: Helyettesítések listája
- Új adminisztrációs felület: Igazolások listája
- Új dokumentum: Ellenőrző
- Dokumentumok kiegészítése intézményi és fenntartói igények alapján
- Tantárgyfelosztás felületen szűrés esetén az összesített óraszám megjelenítésének javítása
- Órarend importálásánál adott időszak tanóráinak törlési lehetősége
- Eszközök felület kiegészítése többes törlés funkcióval
- Egyes felületeken az ABC sorrendezés alapértelmezetté tétele
- Törvényes képviselő jelölési lehetősége
- Biztonsági frissítések a legfrissebb technikai szabványoknak megfelelően
A KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció v2.3.0 [2017.11.30] IOS verzió újdonságai
- Kezdőoldal optimalizálása
- Értékelések témájának megjelenítése
- Faliújság offline nézet kialakítása
- Profilváltás optimalizálása
- Folyamatos kisebb módosítások, optimalizálás
KRÉTA 2.24.63413 verzió újdonságai [2017.11.30]
- A helyettesítések kiírása felületen a feliratok javítása
- Egyedi óra naplózásakor felmerülő megjelenítési hibák elhárítása
- Egyes esetekben felmerült óraduplikációk problémájának megoldása
- A pedagógusok nem megtartott óráinak dokumentumának pontosítása
- Dokumentumok általános kiegészítése felhasználói kérésre
- Szuperosztályfőnök jogosultsággal kapcsolatos felhasználói kérések átvezetése
- Feljegyzések felületen előforduló adatinkonzisztencia kezelése
A KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció v2.3.0 [2017.11.27] ANDROID verzió újdonságai
- Kezdőoldal optimalizálása
- Értékelések témájának megjelenítése
- Faliújság offline nézet kialakítása
- Profilváltás optimalizálása
- Folyamatos kisebb módosítások, optimalizálás
KRÉTA 2.24.62831 verzió újdonságai [2017.11.22]
- Bejelentkezőképernyő frissítése
- A bejelentkező-képernyővel kapcsolatos testreszabási beállítás elhelyezése
- Szuperosztályfőnök jogkör bővítése az értékelésekkel
- Osztály felületén a tanulók listájának frissítése
- Órarend felületek általános átalakítása
- A Tanév rendje elemekhez kapcsolódó funkcionalitások kiegészítése
- A Csengetési rend elemekhez kapcsolódó funkcionalitások kiegészítése
- Sorszám oszlop megjelenítésének levétele ahol nem szükséges
- Helyettesítések keresése felület kiegészítése az Elmaradt óra felvételével
- Menüpontok kialakítása frissült
- Hozzáférések generálása funkció kiegészítése különleges esetekkel
- A Mulasztások kezelése felület kiegészítése a motorháztető alatt
- Adatszótárak frissültek (Ágazat, Szakképesítés, Helység)
- A táblázatok sorai kiemelésre kerültek az egér rávitelével
- Rendszerszintű törlések funkció kiegészítésre került különleges esetek kezelésével
- Hibaüzenetek pontosítása
- Rendszerszintű gyorsítások a motorháztető alatt
KRÉTA 2.23.62388.0 verzió újdonságai [2017.11.16]
- A ’Helyettesítő keresése’ felület már támogatja az elmaradt órák felvitelét is.
- Az ’Osztály tanulóinak listája’ és a ’Csoport tanulóinak listája’ felületeken keresőfunkciók elhelyezése.
- Az órarend felületek betöltési és megjelenítési lekérdezéseinek optimalizálása.
- A tanórák naplózásakor a csengetési renddel kapcsolatos problémák megoldása.
- Az órarendi felületek és az órarend importálás funkciók fejlesztése
- A napirendek naplózásakor megjelenő értesítések pontosítása.
- A mondatbank funkció fejlesztése felhasználói visszajelzések alapján.
- A táblázatok elején sorszám funkció megjelenítése.
- A rendszerszintű törlés funkciók frissítése a környezeti változtatásokhoz.
- A negyedéves jegyek megjelenítése az ellenőrző felületeken.
- Dokumentumok bővítése, kiegészítése felhasználói igények alapján.
- Adatszótárak bővítése és kiegészítése (ágazat, települések)
KRÉTA 2.23.61913.0 verzió újdonságai [2017.11.08]
- Keresés funkciók általános frissítése
- Helyettesítések keresése felület Béta verzió
- Órarendi felületek megjelenítésének jelentős átalakítása a motorháztető alatt
- Mulasztások megjelenítésével kapcsolatos frissítések
- Értékelések és Magatartás/Szorgalom értékelések funkciók gyorsítása
- Bekerült a negyedéves Magatartás/Szorgalom értékelések megadási lehetősége
- Feljegyzések kezelésének, felvételének folyamata átalakult
- Osztálynaplóban és törzslapon a közösségi szolgálatok rendezése frissült
- Óralátogatások módosításának lehetősége frissült
- Tanórán kívüli foglalkozások naplói frissítésre kerültek
- Szabad álláshelyek felvételi lehetősége
- Tanulók és gondviselők belépési adatainak generálása frissítésre került
- Tanulók besorolásának importálása funkció motorháztető alatti átalakítása, igazítása a korábbi kiegészítésekhez
- Tanulók KIR-STAT Export funkcióban dátumértékek megjelenítésének frissítése
- Szuperosztályfőnök jogkör funkciók kiegészítése: minden admin jogú, és intézményvezetői kedvezménnyel rendelkező pedagógus szuperosztályfőnök joggal rendelkezik.
- Jelszavak tárolásának frissített biztonságos megoldása, amely csökkenti a bejelentkezési problémákat a mobilapplikáció esetében
- Tanulók és gondviselők új elérhetőségének megadásánál az irányítószám és város kapcsolat átalakítása
- Dokumentumok nevének generálása megváltozott, kiegészült
- Bejelentéseknél bővült az elfogadott csatolható fájlformátumok típusa
- KRÉTA Konferencia 2018 jelentkezési lehetőség és jelzés a kezdőoldalon
- Kezdőoldal felület frissítése
- Véget ért a rendszerfunkciók gyorsítása minden környezeten, amellyel a nagymértékű műveletek (importálások) időtartama jelentősen csökkent
KRÉTA 2.22.61459.0 verzió újdonságai [2017.11.01]
- Mulasztások felületek belső átalakítása, gyorsítása, egyedileg jelentkező problémák általános kezelésére.
- Mulasztások kezelése felületen már megjelennek azon tanulók is, akiknek még nincs mulasztásuk a tanévben.
- Napirend nézetben a csengetési rend szerinti tanórák megjelenésének pontosítása.
- A diákok és szülők számára generált hozzáférések kezelése frissült.
- Órarendi felületek általános átalakítása a motorháztető alatt.
- Jelentős biztonsági kiegészítések a legfrissebb adatvédelmi irányelvek alapján.
A KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció v2.2.0 [2017.10.30] ANDROID és IOS verzió újdonságai
- Órarend és házi feladatok offline nézete
- Képek megjelenítésének optimalizálása
- Tantárgy név megjelenítésének optimalizálása
KRÉTA 2.22.61105.0 verzió újdonságai [2017.10.26]
A rendszerben új funkcióként bekerült a szöveges értékelések mondatbankja.
A tanóra naplózásánál lehetőség van az értékelések módosítására, törlésére.
Az értékelések felületen értékelhető osztályok/csoportok listája frissült.
Az órarendek kezelésével kapcsolatos funkciók jelentős frissítésen estek át.
Az óraösszevonásos helyettesítések adminisztrálásának kezelése megváltozott.
A felhasználónevek kezelése kiegészült (a szóközök kezelése változott).
A tanulói és gondviselői adatok kezelése frissült a telefonszám értékek esetében.
A hibabejelentések kezelésének funkciója frissült.
A dokumentumok pontosítása az osztálynapló, az értesítők és az üzenőfüzet esetén.
Új dokumentum elem: Mulasztási értesítő nem tankötelezett tanulók részére.
Intézményi címadatok kezelése frissült, és átvezetésre került a dokumentumokban.
Egyes esetekben pontosításra kerültek hibaüzenetek, vagy nem megjelenő hibaüzenetek.
Biztonsági kiegészítések a legfrissebb adatvédelmi irányelvek alapján.
KRÉTA 2.21.60484.0 verzió újdonságai [2017.10.16]
- Admin felületen a Dashboard átalakítása
- Adatszótárelemek kiegészítése
- Nem kötött munkaidő megjelenítésének finomítása
- Óraösszevonások kezelésének módosítása, finomhangolása
- Dokumentumok generálását érintő változtatások
- Értékelések kezelésének kiegészítése
- Bejelentésekhez csatolható file feltöltési funkció
KRÉTA 2.20.59811.0 verzió újdonságai [2017.10.06]
- Tanév rendje esetek átvezetése a 2018-as év munkanap áthelyezéseivel kapcsolatban
- Adatszótárak frissítése
- KRÉTA Termékportál tartalmának frissítése
- Adatáttöltési és telepítési problémák általános kezelése
- KIR-STAT export funkció véglegesítése
- Óraösszevonás funkció átalakítása
- Dokumentumok kisebb átalakításai
- aSc import funkció kiegészítése
KRÉTA 2.20.59699.0 verzió újdonságai [2017.10.05]
- Adatszótárak kiegészítése
- Nem kötött munkaidő funkcionalitások kiegészítése
- Napirend funkcionalitások kiegészítése
- Dokumentumgenerálási folyamatok módosítása
- KIR-STAT adathalmazok letöltési lehetősége
- Visszairatkozás funkció felújítása
- Közösségi szolgálatok tanévenkénti kezelésének átalakítása
- Gondviselőadatok importálásának kiegészítése
- Alkalmazottak többes módosításának kiegészítése
- Apró változtatások a motorháztető alatt.
KRÉTA 2.20.59395.0 verzió újdonságai [2017.10.01]
- Órarendhez kapcsolódó felületek átdolgozása, kapcsolódó megjelenítési, szerkesztési és törlési problémák javítása
- Egyedi osztályokra vonatkozó tanév rendjének állíthatósága
- Adatszótárelemek kezelésének átdolgozása, közterületnevek kisbetűsítése, egyéb új elemek felvétele
- Dokumentumok kiegészítése, javítása
- Visszairatkozás menüpont javítása
- Importfunkciók kiegészítései
- További kisebb hibajavítások, kiegészítések
KRÉTA 2.10.58910.0 verzió újdonságai [2017.09.25]
- A formázott Tantárgyfelosztás export új verziója, bővített, megújult adattartalommal
- A menü feliratok pontosítása
- Az osztályok és csoportok törlésével kapcsolatos problémák javítása
- Az IKT szándéknyilatkozattal kapcsolatos problémák javítása
- Az intézmény teljes címének megjelenítésének javítása
- Több, a tanóra naplózásával, és a naptári napok kezelésével (tanév rendjével), valamint a csengetési renddel kapcsolatos hiba javítása
- Az órák sorszámának megjelenítésének egységes kezelése több felületen
- Az alkalmazottak, a diákok és a gondviselők belépési adatainak importálási lehetősége
KRÉTA 2.10.58780.0 verzió újdonságai [2017.09.22]
- Az osztályoknál megjelentek a törölt csoportok is javítása
- MDSz interfész frissítése
- Általános javítás, amely azt eredményezte, hogy egyes pedagógusok nem jelentek meg bizonyos felületeken
- Egyedi esetekben, egyes diákok megjelenítése bizonyos felületeken hiányoztak, ennek a hibának a javítása
- Felhasználónevek és jelszavak újragenerálási lehetősége (gomb) a tanulói és gondviselői adatoknál
- Új adatszótár-elemek a szakképesítés-típus- és ágazat adatszótárakba
- Formázott tantárgyfelosztás exportálási funkció is bekerült a rendszerbe
- Törzslap esetében csak a fejléc nyomtatási lehetősége
- Dokumentumok generálásánál apróbb hibák javítása
- Naplózás felületének kisebb átalakítása
KRÉTA 2.10.58594.0 verzió újdonságai [2017.09.20]
- IKT szándéknyilatkozat elérhető a rendszerben
- Magyar Diáksport Szövetség rendszerkapcsolat elérhető a programban (diákolimpiai jelentkezés)
- Új dokumentum, amely egy naptári hétre kiírt helyettesítéseket mutatja elérhető
- Osztályok és csoportok felületen az osztálylétszám mellett megjelenik zárójelben a korábban odajárt tanulókkal módosított létszáma is
- Törléssel kapcsolatos probléma javítása
- Utazó gyógypedagógiai csoportok kezelése már lehetséges tanulók besorolása esetében
- Osztályfőnök, ha adminisztrátor is, automatikusan a saját osztályát látja az osztályok adatainak kezelésénél
- Hibabejelentésnél 1000-ről 5000-re nőtt a beírható karakterek száma, és látható egy karakterszámláló is
KRÉTA 2.10.58475 verzió újdonságai [2017.09.19]
- A pedagógusoknál nem helyesen jelzett feladatellátási hely javítva
- A tanulók Anyja nevének nem helyes megjelenítésének hibájának javítása
- A tanárok tanóra felvétele kisebb átalakításon esett át.
- Tantárgyfelosztás törölhető akkor is, ha már került hozzá tanmenet felvételre.
- Osztály/csoport törölhető, ha már került felvételre hozzá „esemény”, vagy tanmenet.
- Pedagógus törléseinél több hiba is javítva.
- Bejelentéseknél alapértelmezetten megjelennek a lezárt bejelentések is.
- Naplózásnál jelentkező megjelenítési hiba javítása.
- Tanulók besorolása felületeken van lehetőség nemek szerint sorrendezni a névsor és a születési dátum mellett.
A KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció v2.0.5 ANDROID verzió újdonságai [2017.09.18]
- Android 4.2-es verzió támogatás biztosítása
- Órarend/Házi feladatok hét választó felületének optimalizálása
- GYIK hivatkozás elhelyezése a bejelentkezés képernyőn
- Kezdőoldal - mulasztás csoport navigáció javítása
- Folyamatos kisebb módosítások, javítások
KRÉTA 2.10.58184 verzió újdonságai [2017.09.17]
- Az órarenddel és a tanév rendjével kapcsolatos javítások
- Hibaüzenetek megjelenítéseivel kapcsolatos pontosítások
- Adatszótárelemek kiegészítés
KRÉTA 2.10.57957 verzió újdonságai [2017.09.15]
- Adatszótárak frissítése.
- Importálási funkciók módosítása, javítása, kiegészítése.
- Importálással kapcsolatos felületi, módosítások
- Gondviselők importálásának lehetősége
A KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció v2.0.4 ANDROID verzió újdonságai [2017.09.12]
- Profilváltással kapcsolatos összeomlás javítása
- Órarend aktuális hét napjának megjelenítése alapértelmezett módon
- Házi feladat felirat módosítása
- Bejelentkezési felület - kitöltési sorrend módosítása
- Osztályfőnök értesítési felület megjelenésének szabályozása
KRÉTA 2.10.57698 verzió újdonságai [2017.09.11]
Hetirend tíipus adatszótárral kapcsolatos módosítások, bővítésekk
SNI/BTM adatok kötelezőségének megszüntetése
Naplógenerálási hibák javítása
Záradékok megjelenítési problémájának javítása
Közösségi szolgálat funkció elérése az e-Naplóból is
aSc import módosítások, javítások
Feljegyzések migrációs hibáinak javítása
Személyes adatok hibás elválasztásának (anyja neve) javítása
Hittanoktató automatikus vezetői óraszám helyes értelmezése
Osztály tanulóinak/csoport tanulóinak listájánál törlési lehetőség
Szakképesítés típus adatszótár bővítése
KRÉTA 2.10.57555 verzió újdonságai [2017.09.10]
- Az órarend és a tantárgyfelosztás teljes rendszerszintű törlése az "admin" felhasználóknak a Testreszabás menüben
- Osztályok és csoportok tanulóinak besorolásának teljes törlési lehetősége
- aSc importálás kiegészítések és javítások
- Tanóra felvételénél, ha ütközés miatt nem sikerül a rögzítés, az ütközés időpontjának kiírása
- Adatszótárakkal kapcsolatos hibák pontosítása, bővítése
- Kisebb hibajavítások
KRÉTA 2.10.57287.0 verzió újdonságai [2017.09.07]
- Lehetséges hetirendet felvenni, ha van órarendi óra, vagy tanítási óra.
- Az aSc importálásnak bővítése, az órarend törlése
- Az alkalmazottak adatainak kezelésével kapcsolatos hibák javítása, funkciók pontosítása
- Az osztályléptetéseknél nem jelennek meg a már kilépett diákok szürkével sem a listákban.
- Naplózásnál bekerült négy gomb, amellyel minden diákot egyszerre jelenlétre, későre, hiányzóra vagy „üresre” lehet állítani.
- Tanulók importálásakor a duplikált felhasználónevek javítása
Keresés
Írja be a keresett kifejezést a Tudásbázisban történő kereséshez! A kereséshez használhatja a csillag(*) karaktert is a keresőszavak végén.
Egyáltalán nem, vagy túl kevés keresési eredményt kapott?
Ha információk keresésekor az összes szó helyesírásának ellenőrzése után sem kap találatot, bővítse a keresést további eredményekért:
- Használjon kevesebb keresési kifejezést. Használja például a „importálás” szót az „tanulók importálása” kifejezést helyett.
Használjon általánosabb keresési kifejezéseket. Használja például a „számítógép” vagy a „PC” szót a „laptop” helyett.
Használja a csillag (*) karaktert a keresőszavak végén. A óra* kifejezés például megtalálja a „órarend” és a „óralátogatás” szót is. A * használata a szavak elején vagy közepén nem működik.
Negyedéves tájékoztató
Sajtómegjelenések
KRÉTA sajtómegjelenések
TECHNIKAI ÚJÍTÁS AZ ISKOLÁKBAN: FORRÓDRÓTON A TANÁROK ÉS A SZÜLŐK
tv2.hu
KRÉTA rendszer fejlesztése 16.55-től
Mediaklikk
Újabb fejlesztések a Kréta rendszerben 19:06-tól
M1 Híradó
KRÉTA rendszer fejlesztése 17:52-től
M1 Híradó
Újabb fejlesztések a Kréta rendszerben 19:06-tól
Duna TV
Ügyfélkapun keresztül is intézhető lesz a beíratkozás a köznevelési intézményekbe
Magyar Hiírlap
Beíratkozás, felmentés, igazolás - tovább fejlesztik a KRÉTÁ
Vörösmarty Rádió
Informatikai fejlesztés a közoktatásban
IT cafe
KRÉTA rendezvény az Agrárminisztérium fenntartásában működő szakképző intézmények képviselőinek
KRÉTA tájékoztató nap a Herman Ottó Konferencia Központban.
Innováció
Az Ózdi Városi Televízió videója az e-Ügyintézésről a Bolyky Tamás Általános Iskolában
Elektronikus ügyintézés
Az ozd.hu cikke a KRÉTA Elektronikus Ügyintézésről
Előbb otthon van a jegy, mint a gyerek!
A gyorplusz.hu cikke az elektronikus naplóról
Sikeres az iskolák digitális átállása
Az ORIGO cikke
KRÉTA-rendszer: vegyes az e-napló fogadtatása
A HIR-TV cikke (videóval)
Sikeres a digitális átállás
A Magyar Idők cikke a KRÉTA rendszerről
Olvasóink többsége hisz az elektronikus naplóban
Békés megyei hírportál cikke
Olvasóink hasznosnak tartják az elektronikus naplót
A nool.hu cikke
Dorogházán is tudják már: eltitkolhatatlanná válnak a rossz jegyek
A Nógrád megyei hírportál cikke
Elérhető a Pedagógus Applikáció
Az első, úgynevezett Publikus Béta verzióban ingyenesen elérhető a Google Play áruházban és az App Storeban a Pedagógusok számára, telefonokra fejlesztett e-Napló alkalmazás. Az előző tanévben is már elérhető KRÉTA Ellenőrző Mobil Applikáció leírása, valamint a használatáról készült videók a Tanári alkalmazás leírásával és videójával bővültek a Tudásbázisban.
Szakmai útmutatók
aSc - órarend importálási segédlet
TTF importálása az aSc programból
Diákolimpiai jelentkezés segédlet
Szakmai útmutatók a Klebelsberg Központ intézményei számára
Szakmai útmutatók az NSZFH intézményei számára
Szakmai útmutatók az Agrárminisztérium intézményei számára
Gyakran Ismételt Kérdések
GYIK - Tanévváltással kapcsolatos kérdések
GYIK - Évzárással kapcsolatos kérdések
GYIK - Adminisztrációs rendszer
GYIK - KRÉTA Ellenőrző Mobil alkalmazás
Tippek és trükkök a KRÉTA rendszer használatához
Gyors Áttekintő Segédletek
aSc órarend importálási útmutató
KRÉTA e-napló bevezetésének első lépései
e-Learning
"KRÉTA - Adminisztrációs rendszer" című képzés
Bemutatók, iskolai segédletek
KRÉTA Poszeidon Iratkezelő modul
Intézményi Ügyiratkezelői segédlet
Poszeidon webes felhasználói dokumentáció
Sablonok, mintafájlok
Tantárgyfelosztás - Egyszerű sablon
Tantárgyfelosztás - Kereszttáblás sablon
Tantárgyfelosztás - Kereszttáblás sablon, oszlopokban osztályokkal
Órarend mintafájl - Excel importáláshoz
Órarend mintafájl - Excel importáláshoz, érvényességi idővel
Felhasználói kézikönyvek
KRÉTA Adminisztrációs rendszer
KRÉTA Konferencia 2019
Tankerületi Konferenciák 2019
KAFEE projekt áttekintése - Óvári Márta tanügy igazgatási referens (Klebelsberg Központ) előadása
Minőségbiztosítás
GINOP 6.2.3
GINOP 6.2.3 eszközspecifikáció
Archívum
KRÉTA Előzetes Tantárgyfelosztás 2017
KRÉTA konferencia 2018 bevezető, áttekintés - Dr. Szabó Balázs előadása
- No labels