A Tanévváltás lépéseinek folyamata

A KRÉTA rendszerben minden egyes Intézménynek saját magának kell kezdeményeznie az adott tanév lezárását, illetve az új tanév megnyitását a felületen. Ezt az adott, Aktív tanévben a NYILVÁNTARTÁS menüponton belül elérhető BEÁLLÍTÁSOK oszlopban található, Aktív tanév váltása gomb megnyomásával tudják kezdeményezni.

A Tanévváltás végrehajtásához azonban az adott tanévben minden egyes tanuló státuszát le kell zárni, át kell őket sorolni a következő tanévre. A tanulók státuszának lezárása jelentheti:

  1. továbbhaladás miatt a következő évfolyamra történő átsorolás a következő tanévben
  2. kiiratás
  3. évismétlés miatt azonos évfolyamra történő átsorolás a következő tanévben

Mindaddig, amíg a fenti 3 lehetőségekkel az összes tanulót nem rendeztük, a rendszerben üzenetet fogunk kapni. Ez a biztonsági megoldást azt a célt szolgálja, hogy előző tanévű osztályokban nem maradhat tanuló, hiszen az augusztus 31-i utolsó tanévi napra minden tanuló státusza rendeződik valamilyen formában.

A Tanévváltás előkészítése

A következő tanév megnyitását azonban már korábban meg lehet kezdeni természetesen, nem szükséges megvárni az augusztusi javító/pótló vizsgák eredményét az összes tanuló státuszának rendezéséhez.

Az Aktuális tanévtől eltérő tanévben történő munkavégzéshez az Adminisztrátori felületen van lehetőség a tanévek váltására. 

Ezt az intézmény OM kódja és neve alatt található, a rendszerben éppen szerkesztett tanév nevét mutató, legördíthető listával lehet megtenni.

Amennyiben egy olyan tanévet választunk ki, amely a rendszerben nem aktív, azaz vagy egy korábbi, vagy a következő, akkor az adminisztrációs rendszer fejléce más színezést kap, hogy jobban felhívja a felhasználó figyelmét arra, hogy nem az aktív tanévben dolgozik.

A következő tanév előkészítésének első lépése a Tantárgyfelosztás/Előzetes Tantárgyfelosztás elkészítése

A Tantárgyfelosztást akár Importálással, akár a felületen történő létrehozással a rendszerbe lehet emelni.


A második lépés a tanulók átsorolása a következő tanévi osztályokba, csoportokba

Tanulói osztályok léptetése

A következő tanévre váltott rendszerben a Tanulók besorolása menüpontban található Osztályok léptetése menüpontban érhető el a funkció.




Azon Növendékek számára, akiknek a jelenlegi tanévben van automatikusan létrejött egyéni csoportja, és olyan osztályba kerülnek léptetésre, amely Zeneművészeti ágra van beállítva, szintén elkészül a jövő évi felületen is az automatikus egyéni csoport a Növendék léptetése során.

A Növendékeknél beállított egyedi AMI tantárgyi értékek csak az adott, aktív tanévben állíthatóak be, azaz a tanév váltása után lehet megtenni. A jelenlegi állapotot, még a tanév váltása előtt, az AMI modul / AMI növendékek / Export / Növendékek tantárgyai és pedagógusai útvonalon generálható export állományba kinyerhetőek.


Tanulói csoportok léptetése

A tanulók átsorolásának során az Intézménynek el kell döntenie, hogy a szokásos működése során a tanévben használt tanulói csoportok összetétele évről-évre:

  • statikusan, azonos felépítés szerint jönnek létre (például mindig a csoportbontás az osztálynévsor közepén történik), vagy
  • minden tanévben módosul (például az első héten íratott matematikai vagy nyelvi felmérés alapján osztják be a tanulókat az egyes csoportokba)
  • esetleg ennek keveréke (például nyelvből felméréssel, informatikából névsor szerint történik a bontás).


Statikus csoportok esetén fontos, hogy a tanévváltás következő lépése a csoportok léptetése legyen. Erre azért van szükség, mert a tanév váltása lezárja a lehetőséget a csoportok léptetésével kapcsolatban, így a nem léptetett csoportok tagjainak besorolását el kell végezni a következő tanévben.

A következő tanévre váltott rendszerben a Tanulók besorolása menüpontban található Csoportok léptetése menüpontban érhető el a funkció.

A felületen ki kell választani a bal oldali listából az aktív tanévi csoportot, majd a jobb oldali listából a jövő tanévi csoportot, és a tanulókat kijelölve egyszerre, vagy akár egyesével áthelyezhetőek a jövő tanévi csoportba. Az átsorolás dátuma automatikus, a tanév lezárásával sorolja ki a rendszer, és a következő tanév első napjával sorolja be az új tanévi osztályába. 

Amennyiben szükséges, az összes átsorolt tanulóhoz egységes Záradék is rögzíthető, majd a Mentés gombbal rögzül a rendszerben az átsorolás.






Módosuló csoportok esetén, vagy csak részben módosuló csoportok esetében a csoportléptetés lépés kihagyható, hiszen a tanulók új osztályába történő átsorolást követően ugyan úgy lehetőség van a tanulók csoportokba való szétbontására, mint korábban.

Vegyes csoportszerkezet esetén természetesen előfordulhat, hogy vannak olyan csoportok, amik statikusan, és vannak, amik dinamikusan alakulnak. Ebben az esetben értelemszerűen a statikus csoportok léptetése segítheti a munkát, míg a dinamikus csoportokat utólag lehet létrehozni a felületen.


A tanév lezárása, Aktív tanév léptetése

Az Aktív tanév váltásának visszavonására nincs lehetőség a rendszerben, ezért fontos, hogy minden olyan tevékenység, ami adatrögzítéssel, módosítással jár, megtörténjen még azelőtt, hogy a tanévváltás lezajlana.

Ezt követően a korábbi tanéveket kiválasztva a rendszerben csak a Dokumentumok menüpont érhető el, amiben a rendszerben korábban rögzített információk tekinthetőek meg.