Az intézményi adminisztrátor létrehozza és meghirdeti a vizsgát a DKT rendszerében. Ennek eredményeként:
A vizsga kezdési időpontja előtt a vizsgabiztos belép a DKT rendszerébe és megkeresi a vizsgaalkalmat a DKT-ban.
A vizsgabiztos a SZEV rendszerébe a KRÉTA DKT rendszeren keresztül az adott vizsgaalkalom kártyáján látható ikonra kattintva léphet be. Első bejelentkezéskor a DKT kiválasztása szükséges. A LOGIN gombra kattintva a bejelentkezés automatikus. A vizsgáztatás Chrome böngészőre van optimalizálva. Javasoljuk a jelzett böngésző használatát.
Vagy a https://vizsgabiztos.vizsgakozpont.net/login linken keresztül lehetséges elérni a vizsgaalkalmat - Bejelentkezéskor a DKT kiválasztása szükséges, majd a belépési adatok megadását követően kezdjük el begépelni az érintett intézmény nevét az intézménykeresőbe, majd a kiválasztást követően kattintsanak a "Bejelentkezés" gombra.
Bejelentkezés a DKT rendszerbe
Navigáció a SZEV rendszerben
Automatikus belépés és kijelentkezés
Az okmány rögzítése:
A tanuló elfoglalja helyét a számítógépnél, és bejelentkezik a vizsgáztatási rendszerbe: https://vizsgazokliens.vizsgakozpont.net/ . A rendszer automatikusan generál egy QR-kódot és egy egyedi azonosítót a vizsgázó számára. Ezek az azonosítók biztosítják a személyazonosság és a vizsgafolyamat összekapcsolását. A vizsgabiztos ellenőrzi a rendszer által generált QR-kódot és az egyedi azonosítót. Ezzel megerősíti a tanuló regisztrációját és hozzárendeli a vizsgafolyamathoz.
A vizsgabiztos a „Leültetés” gombra kattint.
A megjelenő felugró ablakban kell megadni a tanuló QR-kódjához tartozó egyedi azonosítót. Ezt a kódot a tanuló a saját bejelentkezése után láthatja az adott eszközről.
A vizsgázó ezt követően megkapja a vizsgával kapcsolatos részletes tájékoztatót, ezt követően várakozik a vizsgabiztosi indításra.
A vizsgabiztos a „Műveletek” gombra kattintva indíthatja el a vizsgát a tanuló számára.
Miután a vizsgabiztos elindítja a vizsgát:
A próbakérdések megválaszolását követően automatikusan elindul az éles vizsga. A vizsga végén a rendszer automatikusan tájékoztatja a tanulót az eredményéről (sikeres/sikertelen, százalékos eredmény). Normál esetben a vizsga alatt nincs szükség további vizsgabiztosi beavatkozásra.
A tanuló a „Tovább” gombra kattintva kezdheti meg a vizsgát.
A vizsga befejezése után a tanuló azonnal megtekintheti az eredményét.
Ha a vizsga során rendkívüli esemény következik be, a vizsgabiztos a képernyő jobb felső sarkában található piros háromszög ikon segítségével léphet közbe, illetve a folyamatban lévő vizsgát a „Műveletek” gombra kattintást követően szüneteltetheti vagy felfüggesztheti.
Szüneteltetés:
A vizsga szüneteltetésekor a vizsgázó ideje áll, és a vizsga folytatható, amikor a rendkívüli helyzet megoldódik.
Felfüggesztés:
A vizsgát két esetben lehet felfüggeszteni: A vizsgázó hibájából: például szabályszegés miatt.
Egyéb okból: például technikai probléma esetén.
Ha a vizsgabiztos véglegesíti a felfüggesztést, a vizsga a vizsgázó számára befejeződött.
Miután minden tanuló befejezte a vizsgát, a vizsgabiztos a „Vizsga lezárása” opcióval véglegesítheti és lezárhatja a vizsgát.
A vizsgabiztosi alkalmazásban a megjelölt gomb megnyomásával érhetők el a lezárt korábbi jegyzőkönyvek.
A rendszer csak annak a vizsgabiztosnak listázza a jegyzőkönyveket, aki belépett, és korábban is szerepelt rajtuk, vagyis aki a vizsgabiztos volt az adott eseményen.
Amennyiben a vizsgázó a vizsga során fókuszváltást hajt végre – vagyis elnavigál az aktív böngészőablakból –, a rendszer automatikusan szünetelteti a vizsgát. Ez esetben a vizsgabiztosi felületen nem csupán az „A vizsgázó szünetel” üzenet jelenik meg, hanem egy figyelemfelkeltő, piros keretben lévő piros felkiáltójel is, valamint a szüneteltetés pontos időpontja (óra, perc, másodperc) is rögzítésre kerül. Az új jelzés segítségével egyértelműen megkülönböztethető, hogy a szüneteltetést a rendszer automatikusan hajtotta-e végre fókuszváltás miatt, vagy azt a vizsgabiztos indította. A megjelenített időadatok lehetővé teszik annak pontosabb megítélését is, hogy a vizsgázó azonnal jelezte-e a véletlen kattintást, vagy hosszabb ideig – például 5 percig – inaktív volt az aktív felületen, esetleg másik böngészőablakban keresett válaszokat, és csak később adott visszajelzést.
Természetesen a vizsgabiztos általi vizsgázó szüneteltetésnél, illetve a hálózati kiesés miatti automatikus szüneteltetésnél maradt a korábbi szüneteltetés felirat.
Az android app linkje:Vizsgaközpont.net - Apps on Google Play
A vizsgabiztosi webes felület: https://vizsgabiztos.vizsgakozpont.net