Átfogó szakmai ismereteket magukba foglaló szakmák, ágazati alapozású szakmák. Az ágazati alapozást követően még változtathat a tanult szakmán.
Például: kőműves, pék, ápoló
Szakmajegyzékben található az alapszakmák listája (kb 200). - https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt ; https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=1097Minden alapszakmának van egy képzési és kimeneti követelménye (KKK), ezek tartalmazzák az alapszakmák leíró adatait illetve a vizsgakövetelményeit. Van programtanterve is, ami tartalmazza a tantárgyakat, és a tantárgyak témaköreit, oktatatandó témákat.Egy része (kb 80 db) tartalmaz részszakmát is.
Vizsgázás: Államilag elismert vizsga – képzőtől független vizsgaközpontban.
Az alapszakmákhoz KKK-ja tartalmazza a résszakmák vizsgakövetelményeinek leírását. Lehet az alapszakma része, de van olyan is, ami tartalmilag nem része az alapszakmának, hanem kapcsolódik hozzá. A tantervi követelményeket az alapszakma program tanteve tartalmazza. Célja, hogy az alacsony végzettségűek, hátrányos helyzetű csoportok (pl. aki nem tudja elvégezni az általános iskolát) azok is szakmát tudjanak szerezni és szakképzett munkaerőként elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
Például: kőműves részszakmája a vakoló kőműves
Csak műhelyiskolában lehet tanulni tanulói jogviszony keretében (a műhelyiskola jellemzően szakképző intézmény, amely megfelel a műhelyiskolai követelményeknek is).
Például: junior frontend fejlesztő
Nincs jegyzéke. Az IKK tartja nyilván. Kb. 500 szakmai képzés létezik. https://szakkepesites.ikk.hu/
Van a képzési követelményeket, vizsgakövetelményeket leíró dokumentumuk: a programkövetelmények (hasonló a KKK-oz). Lehet államilag elismert vizsgát tenni független vizsgaközpontban.
Felnőttképzési jogviszonyban indítható.
Ha szakképző intézmény indítja, akkor lehet ingyenes az első szakképesítés.