Ebben a részben a programban megjelenő pár alapvető fogalmat szeretnénk tisztázni, magyarázatot adni hozzájuk.
Átfogó szakmai ismereteket magukba foglaló szakmák, ágazati alapozású szakmák. Az ágazati alapozást követően még változtathat a tanult szakmán.
Például: kőműves, pék, ápoló
Szakmajegyzékben található az alapszakmák listája (kb 200). - https://szakkepzes.ikk.hu/kkk-ptt ; https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=1097Minden alapszakmának van egy képzési és kimeneti követelménye (KKK), ezek tartalmazzák az alapszakmák leíró adatait illetve a vizsgakövetelményeit. Van programtanterve is, ami tartalmazza a tantárgyakat, és a tantárgyak témaköreit, oktatatandó témákat.Egy része (kb 80 db) tartalmaz részszakmát is.
Vizsgázás: Államilag elismert vizsga – képzőtől független vizsgaközpontban.
Az alapszakmákhoz KKK-ja tartalmazza a résszakmák vizsgakövetelményeinek leírását. Lehet az alapszakma része, de van olyan is, ami tartalmilag nem része az alapszakmának, hanem kapcsolódik hozzá. A tantervi követelményeket az alapszakma program tanteve tartalmazza. Célja, hogy az alacsony végzettségűek, hátrányos helyzetű csoportok (pl. aki nem tudja elvégezni az általános iskolát) azok is szakmát tudjanak szerezni és szakképzett munkaerőként elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
Például: kőműves részszakmája a vakoló kőműves
Csak műhelyiskolában lehet tanulni tanulói jogviszony keretében (a műhelyiskola jellemzően szakképző intézmény, amely megfelel a műhelyiskolai követelményeknek is).
Például: junior frontend fejlesztő
Nincs jegyzéke. Az IKK tartja nyilván. Kb. 500 szakmai képzés létezik. https://szakkepesites.ikk.hu/Felnőttképzési jogviszonyban indítható.
Ha szakképző intézmény indítja, akkor lehet ingyenes az első szakképesítés.
Az egyéb képzések egy speciális változata. Azok a képzések tartoznak ide, ahol egy jogszabály előírja, hogy egy munkakör betöltéséhez valamely képzést el kell végezni.
Például: gépjárművezetői képzés
Átlag óraszám 100 óra alatt van. A képzések 70%-a 20 óránál rövidebb, de vannak akár 1000-1200 órás képzések is.
Most kerül be a felnőttképzési törvénybe a meghatározása - várhatóan júliustól lesz hatályos - szűkíteni fogja az eddigi értelmezést:
Jogszabály alapján szervezett oktatás és képzés: jogszabály által valamely tevékenység folytatásának, munkakör betöltésének, illetve magasabb fizetési besorolás alkalmazásának feltételéül meghatározott olyan oktatás és képzés, amelynek legalább célját, tartalmát és megszervezésének általános feltételeit, továbbá az oktatás, képzés eredményes elvégzésének igazolási módját vagy ahhoz kapcsolódóan szervezett vizsga letételére vonatkozó követelményt jogszabály vagy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok vonatkozásában közjogi szervezetszabályozó eszköz határozza meg, ide nem értve a köznevelési intézmény, a szakképző intézmény, illetve törvényben meghatározott oktatási és tehetséggondozó intézmény alapfeladatába vagy a felsőoktatási intézmény alaptevékenységébe nem tartozó, valamint a szakképzettségre, szakképesítésre felkészítő oktatást és képzést.
A képzések 70%-a 20 óránál rövidebb, de vannak akár 1000-1200 órás képzések is. Ide tartoznak az államilag azok a szakmai relevanciájú képzések, amelyek nem szakmára, részakmára, szakképesítésre felkészítő képzések, a nyelvi képzések, az általános kompetencia fejlesztő képzések stb.
NEM külön képzéstípus, hanem a képzések egy tulajdonsága. Az alapszakmán kívül minden képzés megvalósulhat belső képzésént. A FAR-ban egy checkbox által jelölik az intézmények.
Ha a felnőttképző munkaadó, akkor a munkavállalóit képezheti belső képzés keretében.
Munkavállaló lehet saját munkavállaló, kapcsolt vállalkozás munkavállalója, partner vállalkozás munkavállalója, beszállító munkavállalója képzése.
Csak a FAR-ban jelenik meg.
A belső képzés meghatározása a felnőttképzési törvény alapján:
belső képzés: az olyan oktatás és képzés, amelyet a munkáltató által
a) nem üzletszerű gazdasági tevékenység keretében,
b) – a jogszabály alapján szervezett oktatás, képzés kivételével – összesen hat óra időtartamot meghaladó mértékben,
c) a saját munkavállalói részére saját munkaszervezetén belül, a munkáltató beszállítóinak munkavállalói részére vagy –, a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény 4. § (2)–(6) bekezdése szerinti – partner- vagy kapcsolódó vállalkozások munkavállalóivállalkozás, illetve beszállítójának foglalkoztatottja részére nem üzletszerűen szervezett képzés.
Alapszakmát és részszakmát is oktat, szakképző iskola, és/vagy technikum. Szakképesítésre felkészítő szakmain képzést, egyéb képzést, jogszabály alapján folytatott képzést felnőttképzői minőségében végezhet, amennyiben felnőttképzőként szerepel a FAR felnőttképzők nyilvántartásában - ezen képzéseiről a FAR-ba szolgáltat adatot. Szakmai oktatás keretében végzett tevékenységét mint szakképző intézmény, alaptevékenysége keretében, a szakképzési törvény felhatalmazásával végzi - ilyen az alapszakma és résszakma oktatása - ezekről a SZIR-be szolgáltat adatot.
Felnőttképzési és tanulói jogviszonyban is oktathat/képezhet.
Műhelyiskola: speciális szakképzési típus. Részszakmák oktatására alkalmas.
Alapszakmán kívül minden más képzéstípust oktathat.
Akár természetes személy is lehet. Több, mint 10 ezer felnőttképző szerepel a FAR-ban – a FAR foglalja magába a felnőttképzők nyilvántartását. .
Mindig felnőttképzési jogviszonyban valósíja meg a képzését, a részszakmát is.
Minden felnőttképző intézmény ebben a jogviszonyban tanít. A szakképző intézmény a felnőttképzési törvény hatálya alatt a felnőttképzési szerződés megkötésével hozza létre a képzésben résztvevővel ezt a jogviszonyt.
Jogszabály alapján folytatott képzés és egyéb képzés csak felnőttképzési jogviszonyban valósíható meg.
A szakképző intézmény taníthat így. Beiratkozással jón létre. Alapvetően a köznevelési törvény határozza meg a jogviszony tartalmát.
A képzésben résztvevő tanév rendje szerint fejezi be a képzést: vagy normál tanévrend szerint vagy keresztfélév szerint.
Szakképzési információs rendszer
Felnőttképzés adatszolgáltatási rendszer
Felsőoktatásban - alap és mester képzésben, illetve technikusi képzésben szerezhető