Oldalfa

Összehasonlított verziók

Kulcs

  • Beillesztett sor.
  • Törölt sor.
  • Formázás megváltoztatva.

Ütemterv létrehozása (PRO)

Figyelem
iconfalse
titleFontos tudni!

Ez a funkció csak az f-KRÉTA PRO változatban érhető el!

Az ütemterv létrehozásának előkészítése – tematika áttekintése, véglegesítése

A tematika módosítása, létrehozása, importálása

Képzés tematikája képzési program tematikája alapján
A tematika létrejön a képzés szintjén, ha olyan képzési program alapján hozzuk létre a képzést, aminek van kidolgozott tematikája. A képzési programból átvett tematikát a képzés szintjén a tematika fül alatt éri el a felhasználó. A tematika addig, amíg nem generáltak ütemtervet, szabadon szerkeszthető. Ahogy ezt az előző fejeztben leírtuk, tetszőlegesen megváltoztatható a tematikus egységek sorrendje, illetve új tematikus egységek is létrehozhatók, de változtathatók a tematikus egységek leíró adatai is.
Képzésen belül létrehozott tematika, tematika importálása
Amennyiben nem képzési program alapján hozzák létre a képzést, vagy a képzési programnak nincs kidolgozott tematikája, a képzés „Tematika” fülén ki lehet dolgozni a képzési tematikát, a képzési programnál leírt módon. Amennyiben excelben áll rendelkezésre a képzés tematikája, akkor a rendszer által elvárt formátumban – ehhez a rendszer által biztosított import sablont kell használni – importálható is a tematika.

Egy korábbi képzés, vagy egy képzési program tematikája is exportálható, majd importálható az adott képzésbe.

Tematika áttekintése, ellenőrzése

Az ütemterv generálását megelőzően célszerű ellenőrizni a tematikát, hiszen ezt az ütemterv generálást megelőzően a rendszer automatikusan megteszi.

Ezt a „Tematika” fül alatt megnyíló oldala alsó szekciójában elhelyezkedő „tematika ellenőrzése” gombra kattintva teheti meg a felhasználó. Amennyiben a tematikában a rendszer hibát talál, akkor „sikertelen ellenőrzés” előugró panelen kiírja az alkalmazás, hogy hibát talált a tematikában, és jelzi, hogy letöltésre került az az excel állomány, amelyet megnyitva az első oszlopban piros háttérszínnel jelölve, és az utolsó oszlopban szövegesen kiírva szerepel az ellenőrzés során feltárt hiba.

Tematika ellenőrzése

Tantermek, oktatók megadása a tematikában

A tematika szerkesztésére vonatkozó fejezetben részletesen leírtuk, hogyan működik az oktatók és termek beállítása. Itt arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az ütemterv generálása előtt a tematikában javasolt meghatározni az oktatókat és termeket, mert itt ezt tematikus egységek szintjén, a felülről lefelé, és lentről felfelé öröklődés segítségével könnyebben meg tudjuk tenni, mint az ütemtervben, ahol ezeket a beállításokat egyesével, óránként lehet elvégezni.

Ütemterv – nyitó képernyő áttekintése

Az „Ütemterv” fülre kattintva az ütemterv nyitó képernyőre jutunk. A nyitó képernyőnek két jellemző nézete van, a naptárnézet és a listanézet. 

Az alapbeálltás szerint a naptárnézet jelenik meg.

A nézetet a jobb felső sarokban található nézetállító panelen állíthatja be a felhasználó. A nézetállító panel mellett jobb oldalon található „beállítás” piktogrammra kattintva állítható be a naptárnézet és a lista nézet. A következő beállításokat teheti meg a felhasználó naptárnézetre vonatkozóan:

  • Megjelenített napok beállítása
  • Megjelenített órák (tól – ig)
  • Órán belüli bontások száma – 1 osztás 1 órás pontosságtól a 6 osztás 10 perces pontosságig

A listanézet esetében a megjelenített oszlopok beállítására van lehetőség, melyek a következők lehetnek:

  • Képzési egység – óra
  • Dátum
  • Kezdete/vége
  • Oktató(k)
  • Terem
  • Leírás

Ezen a képernyőn látható a bal felső sarokban az adott hét feltüntetése. Amennyiben a képzés már megkezdődött, az aktuális hét jelenik meg.  Ha a képzés még nem indult el, a képzés kezdetének első hete lesz látható. A nyilak segítségével tudunk lépkedni a hetek között.

A „Generálás…” gomb mellett található lefelé mutató nyilat magába foglaló piktogrammra kattintva lehet exportálni az ütemtervet. A gomb szürke, tehátnem aktív, amíg nem hozott létre a felhasználó ütemtervet.

A „Szerkesztő mód” csúszó kapcsoló jobb állásba állításával – ez akkor is megtehető, ha még nincs generált ütemtervünk - megváltozik a naptárbeállítás – egy óra négy osztásos nézetre vált a képernyő. Ha van már kigenerált ütemtervünk, ebben az állapotban a naptárnézetben elmozgathatók héten belül az ütemterv órái.

Az aktuális hetet kiíró panel mellett található a „Generálás…” gomb, erre kattintva kezdheti meg a felhasználó az ütemterv generálását.

Naptárnézet

Ütemterv nyitó képernyő – naptár és lista nézete

Ütemterv generálása

Az ütemterv alapvető beállításai

A „Generálás...” gombra kattintva az „Ütemterv generálása” oldal jelenik meg. Ezen a képernyőn tudom megadni az ütemterv alábbi jellemzőit.

Óra hosszának beállítása

Egy tanóra hosszát percben tudja a felhasználó beállítani. Jellemzően a felnőttképzők is 45 perces órákkal terveznek, viszont előfordul, hogy a tanórák 60 percesek. Egy adott képzés esetében egyféle órahosszt lehet beállítani.

Ütemezett napok és idősávok

Ezen a panelen a heti órarendi rácsot tudja a felhasználó kialakítani.

Napok beállítása: Elsőként kipipálja azokat a napokat, amelyekre órákat/foglakozásokat tervez ütemezni.

Kezdés és befejezés időpontja: Ezt követően naponként beállítja az első foglalkozás kezdetét – alapbeálltás szerint ez 8 óra - , és az utolsó foglakozás végét – alapbeállítás szerint ez 18 óra. Az óra mezőre kattintva a lefelé és felfelé mutató nyilakkal az órákat egyesével, a perceket pedig 5 percenként tudja a felhasználó állítani. A mezőbe kattintva a felhasználó képes egyedi, azaz nem 5 perces pontossággal meghatározni képzés kezdetet, -véget. Fontos, hogy a kezdés és befejezés között legalább egy tanórának kell lennie. A rendszer piros sávos színezéssel és figyelmeztető szöveggel jelzi, ha ez a feltétel nem teljesül. Egy óranak hossza ilyenkor megegyezik az óra hosszának beállításánál megadott értékkel.

Szünetek beállítása: Az adott napnál a „Szünetek” oszlopban 2 óránként 15 perc szünet jelenik meg. Az óra perc mezőre kattintva beállíthatóvá válik az óra és a perc mező, a számok beírásával a szünetek tetszőleges ütemét tudja a felhasználó meghatározni. Az „Ebédszünet” oszlopban egy, a többi szünettől eltérő hosszúságú szünet állítható be. Alapbeállításként ez a 3. szünet 60 perccel. Az óra – perc mezőre kattintva az ebédszünet oszlopban megjelenik egy jelölőnégyzet. Ha innen a felhasználó eltávolítja a pipát, akkor nem lesz eltérő hosszúságú ebédszünet. Ha bent hagyja a pipát, átállíthatja, hogy hányadik szünet legyen az ebédszünet, és hány perces legyen.

Kivétel dátumok beállítása: Itt a naptárból azokat a napokat jelölheti be a felhasználó, amelyekre nem kíván órát ütemezni, pl. az ünnepnapokat. A kivételdátumok esetében nem vizsgálja az alkalmazás, hogy azok a képzés kezdő és befejezési időpontja közé esnek-e.

Napirenden kívül ütemezett képzési egységek és az egy napra ütemezhető óraszámok: Az „Önálló tananyag feldolgozása” és az „Egyéni/kiscsoportos gyakorlat” estében a jelölőnégyzetek kipipálásával biztosítható, hogy ezeknek a képzési egységeknek az ütemezése a napirenden kívül történjen. Vagyis nem az óratervi rácsba tölti be ezeket az órákat az alkalmazás, hanem az itt beállított óraszámot napokra osztja el. Ha az önálló tanulásnál kipipálja a jelölőnégyzetet, és beállít két órát, akkor a képzésben résztvevő nem a megtervezett órarendi órákban dolgozza fel a tananyagot, hanem az általa választott tetszőleges ütemezésben. Itt az alkalmazás napokra osztja ki az felhasználó által meghatározott óraszámot.

Ütemterv beállításainak mentése

Az „Ütemterv generálás” oldal alján a „Generálás…” gomb mellett helyezkedik el a mentés gomb. A beállításokat erre kattintva tudja elmenteni a felhasználó. A mentés gombra kattintva nem generálódik ütemterv, bezáródik az oldal, és visszatér a felhasználó az „Ütemterv nyitóoldalra”. Amennyiben a nyitóoldalon az oldal felső szekciójában elhelyezett „Generálás…” gombra kattint, az elmentett beállításokkal nyílik meg az „Ütemterv generálás” oldal. Az oldalon bármilyen módosítás végrehajtható, amely újra elmenthető.

Ütemterv generálása

Az f-KRÉTÁBAN alkalmazható két féle ütemterv generálási eljárás bemutatása

Ütemterv generálása a képzési egységek tematikában szereplő sorrendjében
Ebben az esetben az alkalmazás az ütemterv beállításait figyelembe véve, a tematikában meghatározott sorrendben helyezi el a képzési egységek óráit, a képzés kezdési időpontjától kezdve.
Amennyiben ütemterv generálása a tematikus egységek sorrendjében történik, nem kell az „Órarend beállítása” gombra kattintani az „Ütemterv generálása” oldalon. Ahogy azt a gomb melletti információs szöveg is tartalmazza, az órarendet csak akkor kell beálltani, ha a felhasználó az órákat nem a tematika sorrendjében szeretné beütemezni – lásd a következő pontban. Tehát egyből az oldal alján szereplő „Generálás…” gombra kattintva történik az ütemterv létrehozása. (135. ábra: Ütemterv generálásának a képzési egységek sorrendjében).

Ütemterv generálásának a képzési egységek sorrendjében

A napirenden kívül ütemezett képzési egységek esetében – ilyen lehet a fent leírtaknak megfelelően az önálló tananyag feldolgozás és az egyéni/kiscsoportos gyakorlat – a képzési egység beütemezése attól a naptól kezdődik, ahogy sorra kerül a képzési egységeinek sorában. Az alkalmazás valamennyi naptári napra oszt annyi órát a képzési egységből – függetlenül az ütemezett napoktól – amennyit az ütemterv beálltásainál megadott a felhasználó: ahogy azt a 134. ábrán látható példa mutatja, napi 2 órát.
A képzési egységek sorrendjében kigenerált ütemterven jól látszik, hogy az „Áruismeretek tananyagfeldolgozás” 8 órás önálló tananyag feldolgozás típusú képzési egységet 2 óránként 4 napra osztotta el az alkalmazás. A naptárnézetben ez a képzési egység a felső sávban jelenik meg. Alatt pedig a napra ütemezett képzési órák láthatók. Listanézetben pedig az ütemterv első sorában látható ez a képzési egység.

Naptárnézet

Listanézet

A képzési egységek sorrendjében generált ütemterv – naptár és listanézet

Ütemterv generálása a képzési egységek tematikában szereplő sorrendjétől eltérően
Ha azt szeretnénk, hogy az ütemterv generálása a képzés egységek óráinak felhasználó által megadott sorrendjében történjen, akkor az „Ütemterv generálása” oldalon az „Órarend beállítása” gombra kell kattintani. Ennél az eljárásnál lehetőségünk van akár hetente, akár két hetente (A – B hét) eltérő egységekből kialakítani az ütemtervet.
A gombra kattintva megnyílik kitöltés nélkül az órarendi rács, amit a képzési napok beállításánál kialakított a felhasználó.

Ütemezett napok és idősávok beállítása és az órarendi rács

A naptárban az adott órára kattintva megjelennek a tematikában szereplő tananyagegységek – ezeket tekintjük az alapvető tematikus egységeknek, ez a tantárgyi szint, a tananyagegység még ki nem osztott óraszáma, és második szinten pedig a tananyagegység képzési egységeinek típusai – ebben az esetben az elméleti és gyakorlati foglalkozások, a tananyagegységen belüli óraszámokkal. Az ábrán látható példa azt mutatja, hogy a hét első órájára a „Kereskedelmi-, áru- és áruforgalmi ismeretek tananyagegység 36 órájából, az ehhez a tananyagegységhez tartozó elméleti foglakozások 12 órájából osztotta ki a felhasználó az elsőt.

Órák kiosztása

Ha erre az első napra ugyanebből a tananyagegységből szeretne a felhasználó további 9 órát beütemezni a fennmaradó üres órák helyére, akkor a második órára kattintva az „Az előző óra másolása” sorra kell kattintani, és kiválasztani, hogy hányszor kívánja az órát lemásolni.

Órák másolása napon belül

Ha elkészült a felhasználó az aktuális héttel, akkor dönthet úgy, hogy azt lemásolja. Lemásolhatja egyszer, de akár ötször is. Ha a tematika olyan, hogy a képzés végéig ezzel az egy héttel lefedhető az ütemterv, akkor választható a „képzés végéig” terjedő másolás. 
Fontos figyelembe venni, hogy a másolás kizárólag addig tart, amíg az ütemezhető órák el nem fogynak. Amennyiben a másolás közben egy képzési egység foglalkozási típusából elfogynak az ütemezhető órák, a rendszer figyelmeztet erre a másolás befejeztével.

Aktuális hét másolása

Ha már két hetet létrehozott a felhasználó, dönthet úgy, hogy ezeket az A-B hétből álló szakaszokat másolja le. A másolás számának beállítása azonos módon történik az egyes hetek másolásával.

Aktuális és előző hét másolása (Á/B hét)

Az aktuális hetet a jobb felső sarokban található „A hét törlése” gombra kattintva törölheti a felhasználó. Függetlenül a készültségtől, elmentheti az órarendet. Ezt követően az „Ütemterv generálás” oldalon a „Generálás…” gombra kattintva kigenerálhatja a felhasználó az ütemtervet. Ha volt már létrehozott ütemterve, akkor az újabb generálással felülírja a korábbit.

Ha még nem minden órát tervezett be, akkor az „Ütemterv oldal” nézetváltó paneljét lenyitva megjelenik a „Nem ütemezett órák listaelem, erre kattintva az alkalmazás kilistázza a még be nem ütemezett órákat. A „Generálás…”, majd az „Ütemterv generálása” oldalon az „Órarend beállítása” gombra kattintva folytathatja a még be nem ütemezett órák kiosztását. Arra, hogy még vannak nem ütemezett órák, az „Ütemterv” fülön sárga háromszögben elhelyezett felkiáltójel piktogramm figyelmezteti a felhasználót.

Nem ütemezett órák listája

A létrehozott ütemterv módosítása

Az ütemterv naptár nézetében a szerkesztési mód csúszó kapcsoló jobbra állításával a képernyőn megjelenő hetet szerkeszthetővé teszi a felhasználó. Ebben az esetben az egeret az adott óra fölé állítva tetszőleges helyre húzhatja azt a naptárban. Fontos, hogy ilyen módon csak héten belül lehet átrendezni az órákat. A napirenden kívül ütemezett egységek módosítása kizárólag listanézetben szerkeszthető.

Órák átrendezése naptárnézetben héten belül

A listanézetben akár héten túl is, korlátozás nélkül átrendezheti a felhasználó az órákat. Az adott óra sorára kattintva a jobb oldalon megjelenő „ceruza” piktogrammra kattintva megnyílik az „Ütemezett óra szerkesztése” panel, amelynek „Alapadatok” fülén az óra kezdési időpontját adhatja meg a felhasználó – a befejezési időpontot az alkalmazás számolja. A „Leírás” fülre kattintva az adott képzési egység leírása válik szerkeszthetővé. Ha egy képzési egységhez több óra tartozik, akkor valamennyi hozzá tartozó óránál ugyanaz a leírás jelenik meg, de itt valamennyi órára be lehet állítani a rá vonatkozó leírást.

Ütemezett óra szerkesztése lista nézetben

Az önálló tananyag feldolgozás és az egyéni/kiscsoportos gyakorlat típusú képzési egységek esetében nem csak a kezdési, hanem a befejezési dátumot is meg tudja adni a felhasználó.
A lista nézetben a még nem ütemezett képzési egységek, órák is ütemezhetők, a nélkül, hogy újabb ütemtervet generálnánk.

Az ütemezés, órarend törlése

Az „Ütemterv” képernyő felső szekciójában az „Ütemterv törlése” gombra kattintva törölhető a képzés ütemezése.

Ütemterv törlése

Az ütemterv törlésével a képzési tematika zárolása nem szűnik meg, amíg az adott képzéshez az „Ütemterv generálása” oldalon elmentett órarend tartozik. Az „Órarend beállítása” gombra kattintva az elmentett órarend megnyitható és módosítható. A „Generálás” gombra kattintva az ütemterv újra generálható.

A képzéshez elmentett órarend tartozik

Amennyiben a tematika zárolását megszünteti a felhasználó a képzés „Tematika” fülén a fejléc jobb oldalán található lakatra kattintva, akkor törlődik a képzés ütemterve, és amennyiben az ütemezés generálásához elmentett órarend is van, akkor az is törlődik.

Ütemterv alapján generálható megszemélyesített dokumentumok

Jelenleg az alkalmazásban két ütemezett dokumentum található:
- A haladási napló
- Az órarend
A felhasználó a két dokumentum, és azok adatbázis hivatkozásainak felhasználásával további ütemezést tartalmazó dokumentum sablonokat hozhat létre. Fontos, hogy az ütemezést tartalmazó dokumentumok akkor hozhatók létre, hogy ha az órarendbe szervezett órákhoz a felhasználó legalább egy oktatót és termet rendel.

Haladási napló

A haladási naplót a képzési ütemterv alapján hozza létre az alkalmazás. A haladási napló egy megjelenített sora/egysége az egy képzési egységhez tartozó, egy oktató által, egy napon tanított képzési rész. Ha egy adott képzési egység egy napra eső részét két különböző oktató tanítja, akkor az a naplóban két külön soron jelenik meg.


A haladási napló felépítése

A haladási naplóban az önálló tananyagfeldolgozást célzó képzési egységek külön blokkban jelennek meg, mert ezek naplózására eltérő jogi szabályozás vonatkozik.

Önálló tananyag feldolgozás képzési egységek megjelenése a haladási naplóban

Órarend

Az órarendben az ütemtervnek megfelelően, egy óra - egy sor. Az órarend tartalmazza az óra napjának dátumát, az óra kezdési és befejezési időpontját, az óra tananyagegységének és képzési egységének megnevezését és külön oszlopban a terem és az oktató megnevezését.

Órarend