Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Mi a különbség a csökkentett és a bővített jogosultságú felhasználó között?

A KRÉTA v2.62 verziótól kezdve lehetőség van a szülői felületen egy előzetes - csökkentett jogosultsággal rendelkező - regisztráció elkészítésére, abban az esetben ha még nincs a szülőnek hozzáférése az intézmény KRÉTA-rendszeréhez. A regisztrációval a szülők saját maguk is megadhatják a saját adataikat, így a KRÉTA Adminisztrátori felületen - az adatok ellenőrzése után - csak egy jóváhagyás szükséges. Amennyiben a szülő a rendszerben még nincs regisztrálva, vagy a kérelme során nem azokat az adatokat adta meg, amelyeket már a rendszerben rögzítettek, akkor egy úgynevezett csökkentett jogosultságú felhasználót hoz létre a rendszer, amelyet bármelyik adminisztrátor, vagy a tanuló osztályfőnöke kezelhet: bővített jogú felhasználóvá tehet, vagy akár el is utasíthat. Helyes adatok megadása esetében pedig a szülő korábbi jelszavát a rendszer lecseréli, és megküldi az új jelszót a szülő számára.

Fontos

A bővített jogosultság megadásával a szülőnek teljes jogosultsága lesz a tanuló adatainak megtekintéséhez, tanulóval kapcsolatos ügyek intézéséhez. Tehát a törvényes gondviselőségen kívül bővített jogosultsággal is kell rendelkeznie  (Pl.: ekkor jelenik meg a törzslapon is, mint törvényes gondviselő)

Szülői hozzáférés igénylése

Amennyiben az intézmény a "Nyilvántartás / Testreszabás "- Adatkezelési beállításai között engedélyezi, úgy a gondviselők maguk is kezdeményezhetik a belépési igényüket. Ekkor az intézményi KRÉTA-rendszer belépési felületén megjelenik "Gondviselői jelszó igénylése" funkció, ami egy csökkentett jogosultságú gondviselői előregisztrációs lehetőséget biztosít. 

A bővített gondviselői jogosultságok kezelése az Adminisztrátori rendszerben

A szülői regisztráció után a "Nyilvántartás-Tanulók" lapon a tanuló nevére kattintva a "Szülők, törvényes képviselők" lapon találhatók a regisztrációt beküldő gondviselők listája. A jogosultsággal még nem rendelkező szülők esetében a "Bővített jogosultság" mező NEM értékre van beállítva. Amikor az adminisztrátor a „Bővített gondviselői jogosultság”-ra kattint, akkor azoknak a szülőknek akiknek csökkentett jogosultsága volt, annak bővített jogosultságot ad a program. Abban az esetben ha bármelyik szülőnek már bővített jogosultsága volt korábban, akkor annak új jelszót fog generálni a szoftver. 

A szülő sorában a jobb szélen található lefelé mutató háromszög ikonra kattintva lehet:

  • módosítani az adatokat;
  • beállítani a bővített jogosultságot;
  • törölni a hibás regisztrációt. 

A "Belépési adatok kiküldése emailben"  opciót kiválasztva a program automatikusan levelet küld a gondviselő e-mail címére, és az abban lévő információk segítségével -  megfelelő azonosítás után -  a gondviselő a rendszerbe be tud majd lépni. 

A bővített jogosultság megadásával a szülőnek teljes jogosultsága lesz a tanuló adatainak megtekintéséhez.

Megjelenik számára az e-Ügyintézés, Üzenetek, szakképzési intézmény esetén a Juttatások csempe, valamint az Információk csempén belül a Lázár Ervin Program és a Fogadóóra menüpontok.

A Személyes adatlapon belül megjelenik számára a Tanulói bankszámla adatok, Bankszámla igénylésre is lehetősége van és a Profilbeállítások - Egyedi felhasználó beállítások felületen a fogadóórára vonatkozó beállításokhoz is lesz hozzáférése.

Bővített jogosultság visszavonása

Ha a szülőnek, törvényes képviselőnek bővített felhasználói jogosultsága van, de elveszti a szülői felügyeleti jogát, akkor az alábbi két lehetőség van:

1) a felhasználó jogkörét módosítani;

2) a felhasználót törölni.

A szülői jogosultság módosítása

  1. A Nyilvántartás/Tanulók menüpontban az érintett tanuló sorában kattintson a ceruza ikonra.
  2. A Tanuló szerkesztése panelen bal oldalon kattintson a Szülők, törvényes képviselők lapfülre.
  3. Az érintett szülő sorának végén kattintson a kis lefelé mutató háromszögre, majd válassza a 'Módosítás' opciót.
  4. Az így megjelenő Szülő, törvényes képviselő módosítása ablakban vegye ki a pipát a Törvényes képviselő jelölőnégyzetből és jelölje be a "Szülői felügyeleti joggal nem rendelkezik " jelölőnégyzetet.

Szülő, törvényes képviselő törlése

  1. A Nyilvántartás/Tanulók menüpontban az érintett tanuló sorában kattintson a ceruza ikonra.
  2. A Tanuló szerkesztése panelen bal oldalon kattintson a Szülők, törvényes képviselők lapfülre.
  3. Az érintett szülő sorának végén kattintson a kis lefelé mutató háromszögre, majd válassza a 'Törlés' opciót.

Gondviselő felhasználói fiókjának törlése

A szülő törlése után lehetőség van a Nyilvántartás/Felhasználók menüpontban is törölni a szülő felhasználói belépési adatait.