Tanév váltással kapcsolatos fontos információk a Modulcsoport első indulásakor
Tisztelt Felhasználó!
Ezúton tájékoztatjuk, hogy a Szakképző intézményi KRÉTA rendszerekben 2025.07.16-án tervezett rendszerfrissítés során bekapcsolásra került a Rugalmas tanulási utak KRÉTA Rendszermodul a következő, 2025/2026-os tanévben.
A modulcsoportban nyílik lehetőség ezentúl kezelni azon tanulókat, akik az alábbi képzésekben vesznek részt:
- Orientációs fejlesztés,
- Dobbantó program,
- Műhelyiskola.
A telepítés során elérhetővé vált a következő tanévi felületeken a Rugalmas tanulási utas évfolyamok külön modulos kezelése, amivel már most megkezdhető a 2025/2026-os tanévben a tanulók ezen osztályokba történő besorolása.
További segítő funkció, hogy ha Rugalmas tanulási utas évfolyamos osztályokat érzékelt a telepítés során a rendszer (akár manuális besorolással, akár LÉPTETÉSSEL létrehozva, és tanulókat besorolva), akkor az érintett osztályokat és az abba besorolt tanulókat automatikusan átvezette a megfelelő modulcsoportba.
A 2025.07.29-i tervezett frissítés során a folyamat újabb funkcióval bővül, amely során a következő tanévi felületen a Rugalmas tanulási utas Tanulók LÉPTETÉSE is elérhetővé válik, tehát nem csak a manuális besorolás, hanem az idei, nem Rugalmas tanulási utas osztályokból a modulcsoport osztályaiba való automatikus átemelés is elvégezhetővé válik, ha a funkció élesítéséig (és az automatikus beemelésig) korábban még nem tették azt meg.
A szakképző intézmény a 2019. évi szakképzési törvény 19. § (4) bekezdése ba) pontja alapján a szakma megszerzéséhez szükséges kompetenciák tekintetében történő orientációs fejlesztést szervezhet.
12/2020. (II.7.) kormányrendelet a szakképzési törvény végrehajtásáról 51.§-nak (3) bekezdése alapján: „A szakma megszerzéséhez szükséges kompetenciák tekintetében történő orientációs fejlesztésre irányuló előkészítő évfolyam keretében a tanuló mentorálását, alapkészségeinek és kulcskompetenciáinak fejlesztését, pályaorientációjának, életpálya tervezésének elősegítését célzó tevékenység végezhető rugalmas tanulásszervezési és személyre szabott oktatási formában."
A rugalmas tanulási utak képzéseinek legfontosabb szakmai közössége az oktatói team. A teamet kiegészítheti gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, szociális munkás, pszichológus, bűnmegelőzési tanácsadó, esetmenedzser is. Az Egyéni Fejlődési Terv esetében a team kompetenciája, hogy kijelölje a mentorált számára nyújtandó segítség irányait is.
Az Orientációs fejlesztés célja, hogy egyéni adottságainak megfelelő továbbhaladási lehetőséget biztosítsunk a számára.
Jogosultságok - Orientációs fejlesztés menüelemei
Az Orientációs fejlesztés modul adminisztrátor és napló jogosultsággal rendelkező felhasználók számára érhető el. Utóbbi esetében akkor és csak akkor, ha napló jogosultsággal rendelkező alkalmazott Orientációs csoportvezetőnek és/vagy Csoportvezetőnek van beállítva. (Admin felület/Orientációs csoportok, Csoportok menüpontban.)
Az alábbiakban bemutatásra kerülnek az Orientációs fejlesztés modult használók felhasználók szerepkörei és jogosultságai.
Adminisztrátor
Az Orientációs fejlesztés modul adminisztrátor és napló jogosultsággal rendelkező felhasználók számára hamarosan elérhető lesz. Utóbbi esetében akkor és csak akkor, ha napló jogosultsággal rendelkező alkalmazott a Dobbantó program modulban Orientációs csoportvezetőnek és/vagy Csoportvezetőnek van beállítva.
Orientációs fejlesztés csempe megjelenése az adminisztrációs felületen:
Az adminisztrátorok számára az Orientációs fejlesztés modulon belül a következő menüelemek elérhetők: Tanulói adatok, Oktatói adatok, Sorolások Orientációs csoport, Sorolások Csoport, Besorolások módosítása, javítása, KRÉTA e-Napló.
Orientációs csoportvezető és Csoportvezető
Orientációs fejlesztés csempe a napló jogosultságú felhasználó felületén, ha Orientációs csoportvezetőnek és Csoportvezetőnek van állítva:
A napló jogosultságú Orientációs csoportvezető és Csoportvezető felhasználó számára a Feljegyzések, Orientációs csoportvezető, Mentori feladatok és Egyéni Fejlődési Terv menüpont érhető el.
Az Orientációs csoportvezető beállítását az admin felhasználó tudja elvégezni az Orientációs fejlesztés modul/Tanulói adatok/Orientációs csoportok felületén a létrehozott Orientációs csoport ikonjára kattintva.
Az Orientációs csoportvezető kiválasztása az alkalmazottak listájából történik. Orientációs csoportvezetőnek csak olyan személyt lehet választani, aki szerepel már az alkalmazottak között és a Belépési adatok lapfülön az Orientációs fejlesztés rögzítve lett. Az Orientációs csoportvezető az elektronikus naplóban automatikusan megkapja az összes osztályfőnöki jogosultságot az osztályhoz.
Az Orientációs csoport adatlapján lehetőség van Orientációs csoportvezető helyettes kiválasztására is. Az Orientációs csoportvezető helyettes vagy évfolyamfelelős kiválasztása az alkalmazottak listájából történik. Orientációs csoportvezető helyettesnek csak olyan személyt lehet választani, aki szerepel már az alkalmazottak között és a Belépési adatok lapfülön az Orientációs fejlesztés rögzítve van számára. Az Orientációs csoportvezető helyettes az elektronikus naplóban automatikusan megkapja az összes osztályfőnöki jogosultságot az Orientációs csoporthoz. Ezt a mezőt olyan esetben célszerű használni, ha egy Orientációs csoporthoz több osztályfőnöki jogosultsággal rendelkező személyt szeretnénk hozzárendelni.
Csoportvezető
A Csoportvezető beállítását az admin felhasználó tudja elvégezni az Orientációs fejlesztés modul/Tanulói adatok/Csoportok felületén a létrehozott Csoport ikonjára kattintva.
A Csoportvezető kiválasztása az alkalmazottak listájából történik. Csoportvezetőnek csak olyan személyt lehet választani, aki szerepel már az alkalmazottak között és a Belépési adatok lapfülön az Orientációs fejlesztés rögzítve van számára. A Csoportvezető az elektronikus naplóban automatikusan megkapja az összes csoportvezetői jogosultságot a csoporthoz.
Orientációs csoportvezető
Ha a napló jogosultságú felhasználó az Orientációs fejlesztés modulban csak Orientációs csoport vezetőjének vagy helyettesének lett rögzítve, a következő menüelemek jelennek meg számára modulban: Feljegyzések, Orientációs csoportvezető, Mentori feladatok, Egyéni Fejlődési Terv.
Napló jogosultságú felhasználó
Napló jogosultságú felhasználóval az Orientációs fejlesztés csempe nem lesz elérhető. A bejelentkezés során a KRÉTA rendszerhez kapcsolódó alapfunkcionalitások a belépést követően a csempesoron érhetők el úgy, mint Haladási napló, Értékelések, Feljegyzések, Tanári feladatok, DKT.
Ha a napló jogosultságú felhasználó Orientációs fejlesztés kapcsolódó foglalkozást kell, hogy naplózzon, azt megteheti a Haladási napló felületen.